Понад половина будинків Курахового пошкоджені. Чи можлива відбудова у прифронтовому місті: інтерв'ю з очільником громади

Понад половина будинків Курахового пошкоджені. Чи можлива відбудова у прифронтовому місті: інтерв'ю з очільником громади

Ексклюзивно

У Кураховому більш як половина житлових будинків розбиті щоденними обстрілами російської армії. За програмою "єВідновлення" виплати — за пошкоджене житло — отримують лише власники приватних будинків. Багатоквартирні наразі відбудовувати не планують, розказав Суспільному Донбас начальник Курахівської міської військової адміністрації Роман Падун.

Чи виїжджають люди з міста та громади через обстріли, які комунальні послуги надають, наскільки критичні обстріли Курахівської ТЕС для регіону — в інтерв'ю очільника громади.

Було тилове Курахове. Зараз — прифронтове. В якому стані місто? 

З війною змінилося повністю життя громади, більшість евакуйовано, більшість громади хоче повернутися, але, на жаль, немає такої можливості. Розбиті, зруйновані підприємства, розбиті сільгосппідприємства. Окупант постійно б'є по критичній інфраструктурі, тому цю зиму ми проходимо без опалення.

Зруйнований будинок начальник Курахівської військової адміністрації Роман Падун Курахове Донецька область
Пошкоджений обстрілами будинок, Курахове, Донецька область, січень 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Електрика, інтернет у Кураховому є.

Цей мінімум, це наш обов'язок підтримувати. Комунальне підприємство працює, розвозить по всій громаді питну воду, бо питне водопостачання було припинене до початку повномаштабного вторгнення. Вивозиться сміття, працюють комунальні підприємства, які надають допомогу громаді після обстрілу.

Працюють вони по відновленню вікон, балконів, покрівель. Опалення відсутнє з початку січня.

Пошкоджений обстрілами будинок Курахове Донецька область
Пошкоджена обстрілами будівля, Курахове, Донецька область, січень 2024 рік. Фото: Роман Падун/Facebook

В Кураховому є світло, є водопостачання, а в громаді у прифронтових населених пунктах, яка там ситуація?

Останніми днями Успенівський старостинський округ, який наближений до Костянтинівки, Михайлівки, Вугледара — там постійні обстріли, постійне пошкодження лінії електропередач. Люди залишаються без світла. Відновлюємо ми електропостачання. В громаді бувають перебої з електроенергією, але відновлюється. Ці населені пункти також постійно рекомендуємо для евакуації.

Скільки пошкоджених житлових будинків і об'єктів інфраструктури?

Якщо брати по Кураховому, то понад половина — вже зруйновані, це тільки багатоповерхівок. Також дуже багато зруйнованого приватного житла. Зруйнований повністю один освітній заклад у Кураховому, дитячий садок. Практично всі школи, всі дитячі садки пошкоджені.

У Гірнику нещодавно також зруйнована повністю одна зі шкіл. Тобто дуже багато. І деякі об'єкти руйнуються повторно.

Зруйнована обстрілами будівля Курахове Донецька область
Зруйнована обстрілами будівля, Курахове, Донецька область, січень 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Чи можна оцінити збитки? Чи можна їх якось підрахувати?

Їх зараз неможливо підрахувати.

Окупант, акцентує на цьому (на обстрілах цивільної інфраструктури та будинків — ред.). І деякі об'єкти руйнуються повторно. Тобто, руйнуються і доруйновуються. Та ж лікарня, яка працює, вона вже декілька разів зазнавала пошкодження.
Пошкоджена будівля лікарні Курахове Донецька область
Будівля лікарні у Кураховому. Фото: поліція Донеччини

Курахове понад 40 років називали одним із найзаможніших міст у Донецькій області. Багато підприємств працювали. Що зараз з цими підприємствами?

На жаль, більшість великих підприємств були евакуйовані, не виконують своїх функцій і не працюють. Ті підприємства, які продовжували працювати, також зазнають постійних обстрілів, що не дає можливості працювати стабільно.

Так, як люди не працюють, або працюють дистанційно, податок на доходи з фізичних осіб впав, але нарахування заходять до міського бюджету. Плата за землю також надходить, вони ще сплачують цей податок.

Військовий податок ПДФО не надходить до бюджету. Чи суттєва втрата цього податку для громади?

Громада отримувала цей податок, але він був тимчасовий, тому ми й розраховували як тимчасовий. Держава прийняла рішення, щоб цей податок надходив до державного бюджету. Я вважаю, це правильно.

Надходження цього податку було суттєво для міського бюджету, але понад половину цієї суми ми направляли назад — на потреби військової частини. Ті залишки, які залишалися в громаді, вони були направлені на заробітну плату комунальним підприємствам, тому що комунальні платежі не нараховуються зараз і повністю утримання комунального підприємства лежить на плечах військової адміністрації.

Бюджет ми прийняли. В кошторисі основні видатки заплановані на надходження без військового збору. Ми підтримуємо комунальні підприємства, всі управління. Також ми підтримуємо наших медиків, ми додаємо їм до заробітної плати, за ті особливі умови, в ких вони працюють.

Поновлюємо деяку комунальну техніку, тому що, ми працюємо, і дороги продовжуємо чистити від снігу і посипати, розвозимо питну воду, вивозимо сміття. Ці послуги надаються у повному обсязі.

Начальник Курахівської військової адміністрації Роман Падун Курахове Донецька область
Начальник Курахівської військової адміністрації Роман Падун, Курахове, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Як працює Курахівська ТЕС

Курахівську ТЕС постійно обстрілюють російські війська. В якому вона стані, як вона працює?

Я можу одне сказати про людей, які працюють на Курахівській ТЕС — це мужні і героїчні люди. Коли зранку треба йти на роботу, а знаєш, що і не один раз, і не два, і не три протягом дня може прилетіти, але вони підіймаються, йдуть і відновлюють обладнання.

Якщо російські війська остаточно виведуть зі строю Курахівську ТЕС, які наслідки для України, для Донецької області можуть бути?

Критично вже не буде наслідків як і для Донецької області, так і для України. За ці два роки ми навчилися передавати електроенергію по інших лініях. Це не буде критично для України, але буде критично для міста Курахове.

Кількість жителів, які залишаються у Курахівській громаді

Скільки у вас зараз людей залишається?

По громаді 14 тисяч, була 41 тисяча жителів. У самому Кураховому була 21 тисяча. Нині 4 тисячі — це місцеві жителі, ще є ВПО, які перемістилися в місто з Мар'їнки, Вугледару, Красногорівки, які також залишились і продовжують працювати в Кураховому.

Яку причину найчастіше називають люди — чому вони не хочуть евакуюватися?

Тому що це їхній дім.

Кожного дня я кажу своїм жителям: не наражайте себе на небезпеку. В місті повинні залишитись тільки ті працівники, які працюють на критичній інфраструктурі: лікарі, комунальники, енергетики, поліція, ДСНС, міська рада, яка теж працює в місті. Також кожного дня я прошу, щоб евакуювали всіх дітей. Дітей також в громаді залишилось дуже багато. Курахівська громада ще не попала до примусової евакуації, але все одно ми просимо вивезти дітей.
Пошкоджені будинки обстріли армія РФ Курахове Донецька область
Курахове, Донецька область, лютий 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Евакуація з прифронтової Курахівської громади

Чи збільшилася кількість бажаючих евакуюватися із громади з того часу, коли загострилися бойові дії?

Так. Кожного дня ми ведемо облік по евакуації, і за останні два місяці відновилася централізована евакуація.

Люди поїхали, люди виїжджають. Тому, що обстріли були кожного дня, як і вночі, так і вдень.
начальник Курахівської військової адміністрації Роман Падун Курахове Донецька область
Начальник Курахівської військової адміністрації Роман Падун, Курахове, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Програма "єВідновлення": виплати за пошкоджене та зруйноване житло

Чи працюють у вас комісії, які обстежують пошкоджене житло? А чи діє у вас програма "єВідновлення"?

Працює. Її реєструємо. Є вже виплати людям по "єВідновленню". Там, де я дозволяю своїм працівникам виїжджати, туди вони виїжджають, фіксують, оформляють протоколи.

Пошкоджений будинок обстріли армія РФ Курахове Донецька область
Пошкоджений обстрілами будинок, Курахове, Донецька область, лютий 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Були у вас виплати за зруйноване житло чи за пошкоджене?

За зруйноване і за пошкоджене — приватне житло.

По багатоповерхівках вже буде відновлення потім, після перемоги, коли буде комплексно відновлюватися багатоповерхівки, які пошкоджені. Вони на понад 50 відсотків вже пошкоджені, або навіть є зруйновані.
Пошкоджений будинок обстріли Курахове Донецька область
Пошкоджений обстрілами будинок, Курахове, Донецька область, лютий 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Є в планах щось відбудовувати?

Ні. Поки ми не можемо планувати ці відбудови.

Пошкоджений будинок обстріли армія РФ Курахове Донецька область
Пошкоджений обстрілами будинок, Курахове, Донецька область, лютий 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас
Задача — вижити, надати тим людям, які залишилися на території громади, той мінімум переліку комунальних послуг, надати гуманітарну допомогу, доставити соціальні виплати до місць всіх населених пунктів. Це той мінімум переліку, який обов'язково ми маємо виконувати на території громади.
Пошкоджений будинок обстріли армія РФ Курахове Донецька область
Курахове, Донецька область, лютий 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок