Перейти до основного змісту
"Масове переміщення та бездомність": руйнування Маріуполя та наслідки — що зафіксували Human Rights і Truth Hounds

"Масове переміщення та бездомність": руйнування Маріуполя та наслідки — що зафіксували Human Rights і Truth Hounds

Картина, присвячена Маріуполю
Картина маріупольської художниці Юлії Магди на виставці "Війна. Маріуполь. Надія", Київ, серпень 2023 рік. Фото: Суспільне Донбас

В Маріуполі протягом перших двох з половиною місяців повномасштабного вторгнення були пошкоджені усі 19 лікарень, 86 з 89 навчальних закладів та 93% багатоповерхових будинків у центральній частині Центрального району.

Такі дані зібрали організації Human Rights Watch, Truth Hounds і SITU Research у звіті, який оприлюднили 8 лютого.

Як встановлювали руйнування у Маріуполі

Оцінку руйнувань в окупованому Маріуполі організації проводили, аналізуючи супутникові знімки, записі дронів та інших фото- та відеоматеріалів та свідчення очевидців.

"Масове переміщення та бездомність": руйнування Маріуполя та наслідки — що зафіксували Human Rights і Truth Hounds
Світлина одного зі зруйнованих будинків, яку надала акторка Марія Бойко. Весна 2022 року. Фото: з особистого архіву Марії Бойко

Руйнування будинків у місті: у центрі міста пошкоджені понад 54% будинків

Human Rights Watch зосередила свою комплексну оцінку шкоди на 14 квадратних кілометрах центру міста — це район навколо Драматичного театру, по всьому проспекту Миру, головній транспортній артерії міста, і двох кварталах міста на північ і південь від проспекту Миру. Межі охоплюють вулицю Купріна на заході, бульвар Шевченка на півночі, вулицю Бахчиванджи на півдні та місце поблизу річки Кальміус на сході.

На цій території були розташовані 9 тисяч 43 будівлі, з яких 4 тисяч 884 пошкоджені (54%):

  • пошкоджені 443 із 477 багатоповерхових будівель (або 93%),
  • 2 673 із 5 673 одноповерхових будівель (47%).
Внаслідок цього, наголосили у звіті, десятки тисяч маріупольців втратили свої домівки, а часто й усе майно, що призвело до масового переміщення та бездомності. Окрім величезних фінансових втрат, кожна родина зіткнулася з гострими психологічними стражданнями, оскільки їхні будинки були перетворені на руїни або стали непридатними для проживання.

Школи, виші та інші заклади освіти Маріуполя

Аналітики ідентифікували 89 навчальних закладів у всьому місті і дійшли висновку, що 86 з них зазнали певних пошкоджень.

Пошкоджені:

  • 71 із 74 початкових і середніх шкіл
  • і всі 15 вишів.

У звіті навели факти, коли у школах були дислоковані українські сили, однак, як йдеться доповіді, інші свідки розповідали, що скинуті з повітря бомби влучили у дві школи, які, на їхню думку, на той час були порожні.

Використання шкіл у військових цілях і напади на школи, про які йде мова, серйозно порушили доступ до освіти. Ймовірно, цей ефект триватиме ще довго, оскільки ремонт і відновлення шкіл може потребувати значних ресурсів і часу. Такі напади також мають значний негативний вплив на психосоціальне благополуччя дітей, батьків та вчителів.

Всі лікарні Маріуполі зазнали пошкоджень на початку вторгнення РФ

Оцінка цих аналітиків показала, що пошкоджень зазнали всі 19 лікарняних комплексів міста. Серед об'єктів, які зазнали найбільших пошкоджень, були:

  • лікарня № 1 і лікарня № 4, деякі споруди яких були повністю знищені.

Аналітики наводять дані Міністерства охорони здоров'я України, за якими, з 24 лютого до 15 квітня 2022 року з 64-х будівель (серед яких невеликі поліклініки, стоматологічні клініки та адміністративні споруди 34 закладів охорони здоров'я) — 26 зруйновані, 38 пошкоджені.

Київський аналітичний центр "Український центр охорони здоров’я" має інші дані: зруйновані або пошкоджені 82 із 106 проаналізованих ним закладів охорони здоров’я (включаючи аптеки), також було пошкоджені 33 з 46 закладів первинної медичної допомоги.

Крім нападу на лікарню №3, свідки згадували про три напади, які завдали пошкоджень Обласній лікарні інтенсивного лікування. Один з таких 13 березня, про який розповіла жінка, яка перебувала в лікарні: внаслідок нападу було пошкоджено травматологічне відділення на другому поверсі, а також обвалилася стіна в одному з кабінетів, вбивши одну людину та поранивши іншу.

Розслідувачі отримали підтвердження, що російські війська зайняли Обласну лікарню інтенсивного лікування та лікарню №3, а в Обласній лікарні інтенсивного лікування, ймовірно, вчинили порушення, обстрілявши цивільних осіб, які проїжджали повз на автомобілях. Вони також запускали ракети з території лікарні, піддаючи лікарню можливому нападу.

"Я чув, як один із російських командирів сказав своїм військам стріляти по будь-якій цивільній машині, що проїжджає повз лікарню. Тоді я побачив, як російські військові, що були на поверх нижче за мене, стріляли з автоматів і ручних гранатометів по трьох цивільних автомобілях, які проїжджали повз лікарню по вул. Матросова. Двоє чоловіків вийшли з автомобіля та впали на дорогу. Інші вирвалися з машин і втекли та сховалися. Деякі з них прийшли до нас пізніше, і ми їм допомогли", — наводять свідчення лікаря-анестезіолога обласної лікарні інтенсивного лікування у звіті.

За словами декількох людей, свідчення яких отримали розслідувачі, у лікарні №3, сили "ДНР" створили у лікарні базу, яка перебувала там приблизно з 25 березня до середини квітня. Ці люди розповіли, що сили "ДНР" встановили велику антену зв’язку на території лікарні та обстрілювали з реактивних гранатометів та іншої зброї довколишні будівлі, де, очевидно, були розташовані українські сили.

За свідченням, які надав хірург лікарні, це були сили 105-го полку "ДНР", з Тельманівського району Донецької області. Він також повідомив дослідникам, що на початку квітня підрозділи російського військового зв'язку, члени якого, за їхніми словами, походили з північноосетинського села Робоче, захопили корпуси онкології та радіології, у них було близько семи вантажівок і низка бронетранспортерів, позначених літерою Z, і вони створили польовий госпіталь для лікування поранених російських солдатів.

Пошкодження закладів охорони здоров’я у всьому місті значно ускладнило доступ до життєво необхідної медичної допомоги, оскільки тисячі жителів Маріуполя вкрай потребували лікування травм, захворювань, спричинених жахливими умовами в укриттях, а також станів, пов'язаних з уже наявними медичними проблемами, переконані правозахисники. У звіті нагадали, що у червні 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини заявило, що станом на кінець березня "всі лікарні [в Маріуполі], які могли прийняти поранених цивільних, були пошкоджені або зруйновані [і] … пошкодження та руйнування в поєднанні з відсутністю електроенергії та лікарських засобів означало, що лікарні фактично припинили роботу".

"Лікарні, включаючи військові госпіталі, мають особливий захист відповідно до законів війни, і навмисні напади на лікарні та інші медичні заклади, які не використовуються для здійснення атак, заборонені", — наголосили організації, додавши, що будь-який напад на лікарню, яка використовується поза її гуманітарною функцією, має бути пропорційним щодо очікуваної військової переваги.

Руйнування у тимчасово окупованому Маріуполі: відповідальність

Звіт "Наше місто зникло". Спустошення Росією Маріуполя" — є у відкритому доступі. Організації створили портал, на якому можна побачити, які будівлі, у яких районах були зруйновані у Маріуполі, прочитати доведені факти та свідчення маріупольців про обстріли, смерті та руйнування, які спричинило вторгнення, бойові дії та захоплення РФ Маріуполя.

"Це розслідування спрямоване на те, щоб скоєні злочини ніколи не були забуті, а винні постали перед органами правосуддя", — цитують слова Романа Авраменко, виконавчого директора Truth Hounds, у звіті.

"Спустошення російськими військами Маріуполя є одним із найгірших етапів повномасштабного вторгнення Росії в Україну, – навели слова Айди Сойєр, директорки відділу криз і конфліктів Human Rights Watch. – Міжнародні органи та уряди, для яких справедливість має значення, повинні зосередити зусилля на розслідуванні дій російських високопосадовців, які, ймовірно, причетні до вчинення воєнних злочинів у цьому колись жвавому місті".

В основі доповіді лежать 240 інтерв’ю з переважно переміщеними мешканцями Маріуполя, проведені Human Rights Watch і українською правозахисною організацією Truth Hounds, аналізували понад 850 фотографій і відео, документів і десятків супутникових знімків.

Цифровий мультимедіа матеріал включає 3D-реконструкції семи будівель, які були пошкоджені в результаті очевидно незаконних нападів, зображення пошкоджених шкіл та лікарень, а також аналіз місць поховань, який допоміг приблизно оцінити кількість загиблих.

Дослідницькі групи детально задокументували 14 нападів, у результаті яких було пошкоджено або зруйновано 18 будівель, вбиті та поранені цивільні особи. Серед них атаки на дві лікарні, міський драмтеатр, де в укритті перебували цивільні особи, продуктовий склад, пункт роздачі допомоги, супермаркет і житлові будинки, які слугували укриттями. "Жодних доказів присутності українських військових безпосередньо на об’єктах або поблизу них під час цих нападів, або виявили лише незначну військову присутність, що робить ці напади очевидно незаконними", — йдеться у звіті.

4 грудня 2023 року Human Rights Watch надіслала російському уряду короткий виклад висновків доповіді та перелік запитань, але станом на 1 лютого відповіді не отримала.

Водночас, зазначають аналітики, з моменту окупації міста російська влада будує нові багатоповерхові житлові будинки за заявленим ними планом відбудови та реконструкції Маріуполя до 2035 року.

"Для відповідного захисту населення окупаційна влада має розчистити сміття та знести небезпечні споруди. Однак через відсутність незалежного розслідування на сотнях потенційних місць злочинів, російський уряд просто знищує важливі речові докази", — наголошують у звіті.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня

Вибір редакції

На початок