На Бахмутському напрямку працює екіпаж зенітників 80-ї окремої десантно-штурмової бригади. Їхня зброя — радянський зенітно-ракетний комплекс "Стріла-10". На рахунку екіпажу різні повітряні цілі: ударний гвинтокрил Ка-52, безпілотні комплекси: "Орлан", "Zala" та "SuperCam". За словами бійців, російські війська постійно полюють за такими комплексами. Які БпЛА найбільш небезпечні для "Стріли" та які цілі вдається уражати — зенітники розказали Суспільному Донбас.
Командир цього екіпажу — Іван на позивний "Джавелін". За його словами, на Бахмутському напрямку постійно працюють безпілотні комплекси та авіація російських окупантів, але вона не долітає кілька кілометрів до зони ураження цим ЗРК.
"Так, як ця машина дуже шумно працює, ми до самої передової не можемо доїжджати, відповідно до літаків, вертольотів ми не дістаємо. Вертольоти, літаки не долітають до лінії бойового зіткнення 5-6 кілометрів, щоб був більший шанс в них вижити й щоб в них не попадали. Зараз наша в основному робота, зокрема цей рік часу, це робота по безпілотниках", — розповів командир ЗРК.


"Ведемо спостереження за "Zala-421", поки він від нас достатньо далеко, бачимо тільки в бінокль, бо вони досить тихо роблять й можуть зайти до нас зненацька", — пояснив командир зенітно-ракетного комплексу Іван.
Оператор ЗРК — Станіслав, йому 22 роки. У лавах ЗСУ — близько п'яти.
"Ми з екіпажем спостерігаємо за небом. Спочатку, мені треба знайти візуально, очима. Потім коли я її знаходжу, сам для себе виміряю відстань й куди він може пролетіти за той час, поки я залізу в цю установку. Коли я вже заліз в установку, я його шукаю в оптичний візир. Кришка відкривається, якщо є захоплення, то пуск, ракета вилітає й попадає в ціль", — розповів оператор ЗРК Станіслав.


Цей зенітно-ракетний комплекс розрахований на екіпаж з трьох людей.

Третій член екіпажу — механік-водій на позивний "Шок". Чоловік з початку повномасштабного вторгнення вступив до війська, за цей час отримав сім поранень на передовій. Був штурмовиком, зенітником працює останні три місяці.
"В основному на штурми ми ходили. Декілька раз ходили з групою розвідки боєм, та ходили на нашу групу закріплення, в основному все на штурмах було. Одне око сліпе, вже все, не беруть на штурми, досить. Взагалі поїхав, взяв відношення до військкомату, ТЦК й все одно сюди приїхав, передумав в останню мить. Тут моя родина, мої хлопці, мій дім. Я додому приїжджав на декілька днів після поранення, то хочеться одразу сюди, я тут вже звик", — розповів механік-водій ЗРК Едуард.

За словами Едуарда, небезпекою для їхнього екіпажу є російські баражуючі боєприпаси, типу "Ланцет":
"Це зброя друже страшна, вона страшна тим, що вона нищить нашу техніку, яка згорає й потім нічим нам працювати. Це страшна техніка, вибухова хвиля в неї доволі велика. Осколків немає, але наша техніка згорає. Вчора по танку "Ланцет" ударив, сьогодні знову в тому ж напрямку був приліт "Ланцета", в те саме місце. Кожного дня й по одному, й по декілька. Буває таке, що один, хвилин 20 й другий одразу летять, працюємо по них".

На цій техніці, додав "Джавелін", збивали різні види російських літальних апаратів, зокрема й під час Харківської операції.
"Зокрема наш дивізіон може похвалитись й збиттям "Стрілой-10" — Ка-52. Дуже багато збили "Орланів", "Zala" були, "SuperCam" також були. Тобто з кожним днем ми все більше вчимось, як себе правильно проявляє в боротьбі з БпЛА й ефективність дій зростає", — зазначив "Джавелін".
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram