Фальсифікувати фейк, або єдиний день голосування довжиною у десять. На окупованих територіях почались псевдовибори

Фальсифікувати фейк, або єдиний день голосування довжиною у десять. На окупованих територіях почались псевдовибори

Фальсифікувати фейк, або єдиний день голосування довжиною у десять. На окупованих територіях почались псевдовибори
. Дострокове голосування на псевдовиборах, 31 серпня 2023 року, окупований Донецьк. Фото окупаційного ЗМІ

Окупанти почали так звані вибори на захоплених територіях України, голосувати пропонують за нові органи "парламенти" та "муніципальні ради" фейкових республік. Незаконна влада вже публікує фотографії з вулиць Маріуполя та Донецька, відзавтра почнеться таке саме "волевиявлення" на Луганщині. Ще кілька місяців тому Кремль і окупанти говорили про умовно "єдиний день голосування". Потім цей "день" мав тривати 8, 9 та 10 вересня. Та згодом змінили плани: організувати "волевиявлення" на тимчасово окупованих українських територіях вирішили раніше і в останній день літа почали так званий достроковий етап. Навіщо так вчинили, як організовані ці "вибори" та хто балотується до окупаційної влади — розповідає Суспільне Донбас.

Організація "виборів" на окупованих територіях

Термін проведення — одна з особливостей цих "виборів". В Росії 10 вересняЦе загальний день голосування, та в деяких суб'єктах РФ можуть прийняти рішення про голосування протягом двох або трьох днів, пояснювало кремлівське агентство ТАСС. мають відбутися загальнонаціональні вибори до різних місцевих органів влади. Вважаючи окуповані території своїми, Кремль проводить на них аналогічне "голосування". Воно вже почалось і триватиме загалом більш як десять днів. Цей етап "волевиявлення" назвали достроковим, його призначили не скрізь: лише в обраних населених пунктах.

Мотивували це офіційно, зокрема, у "ЛНР", тим, що це важкодоступні території, "де неможливо організувати стаціонарні дільниці" або близькі до фронту міста, як-то, заявили у "ЦВК ДНР", — Горлівка, Макіївка, Ясинувата, Волноваха, Донецьк.

"Воно (голосування — ред.) відбудеться у тих населених пунктах та районах, де не облаштували виборчі дільниці і не ознайомили електорат з кандидатами. Тобто, будь-де, за бажанням організаторів цього неволевиявлення", — пояснюють в Луганській обласній військовій адміністрації.

"Члени комісій зі скриньками їздитимуть по адресах і шукатимуть охочих. Скількох забажають знайти такою й виявиться явка".

Саме через побоювання не виконати план "явки виборців" окупанти пішли на хитрість із термінами голосування, вважає засновник Східної правозахисної групи Павло Лисянський. Окупанти зрозуміли, що не встигнуть за три дні зібрати бодай найменш допустиму кількість голосів, яка б задовольнила Кремль, тому, за його словами, і голосування розтягнули, й отримали час на фальсифікацію фейкових виборів.

"Щоб фальсифікувати вибори, Кремль змінив виборче законодавство: вони ввели такий інструмент як дострокові вибори. Виключно на тимчасово окупованих територіях збільшили кількість днів голосування з 3 до 10", — прокоментував Лисянський початок "виборів" в ефірі телемарафону "Суспільне. Спротив".

Окрім звичайних виборчих дільниць, як і під час фейкового референдуму торік, влаштували "пересувні пункти голосування": до домівок людей або просто на вулицях захоплених Росією міст ходять із урнами та бюлетенями люди із озброєним супроводом, офіційно — це їхній захист.

"Колаборанти у супроводі гвардійців обходять, відвідують зупинки громадського транспорту, і люди, які там стоять, вони повинні проголосувати. Відповідно, якщо людина відмовляється голосувати, до неї застосовуються репресії. Її можуть затримати, записати на наступний день, зареєструвати", — розповів Лисянський.

вибори на окупованих територіях
Так званий мер Донецька Олексій Кулемзін звітує: 31 серпня почалось дострокове голосування, дільниці працюють, члени комісій посміхаються у об’єктиви і позують із озброєними супроводжуючими. Скрін повідомлення так званого мера Донецька Кулемзіна, 31 серпня 2023 року

Ще одна важлива деталь, на яку звернув увагу Лисянський: голосувати на фейкових виборах, що влаштовує країна-агресор, можна за будь-якими документами. Зокрема і за українськими паспортами. Це ще один доказ того, що російська репресивна і тоталітарна система не спромоглась змусити українців в окупації отримати достатню кількість російських паспортів, вважає він:

"Ще в січні Кремль поставив їм задачу: 80% (паспортизації) до 1 вересня. Але люди відмовляються масово брати паспорти, громадян РФ там не вистачає, і відповідно вони дали таку команду: люди хай голосують навіть за українськими паспортами, навіть за будь-яким посвідченням особи, яке є".

РФ та їхні ставленики-колаборанти намагаються якнайбільше залучити місцевих до співучасті під час цих виборів.

"Їхня головна задача — мобілізація місцевих мешканців, щоб вони масово відвідували вибори. Вони намагаються змусити, що завгодно зробити, аби люди прийшли псевдовибори. І способи приблизно однакові. Але в Луганській та Донецькій області більш потужний репресивний апарат, тому що там окупація давно, й окупанти дуже гарно знаються на тих територіях, які були окуповані з 2014 року, і відповідно там примус набагато більший".

Серед виборчих інструментів не лише примус, вдаються і до підкупу.

"Ми знаємо, що за допомогу у проведенні так званих виборів, загарбники обіцяють грошову винагороду від 10 тисяч рублів. Але і це не дуже допомагає", — навів приклад речник СБУ Андрій Дехтяренко.

Аби не було остаточного провалу, окупанти за допомогою Кремля підготували "масовки" — людей, які будуть зображати "щасливих виборців". А в містечка та селища завозили "голоси" — росіян, додав Лисянський.

"Ми стикнулись із проблемою, коли збирали інформацію. В місті Ровеньки (це окуповане у 2014 році місто на Луганщині — ред.) ми не змогли знайти людей, яких знаємо. З тих 30%, які мешкають в місті, порівняно з 2014 роком, 60% — це громадяни РФ, яких завезли. Вони масово завозять громадян РФ, щоб вони приходили на вибори і робили картинку".

Аналогічна ситуація і в Маріуполі, розповів в ефірі "Суспільне. Спротив" волонтер, маріуполець Микола Осиченко:

"Вони завозили до сотні, трохи більше, людей, які будуть брати участь в телесюжетах і будуть видавати себе за маріупольців".

В Маріуполі дострокове голосування, розповів радник мера міста Петро Андрющенко, проводять нібито для маломобільних груп.

Росіяни голосують за росіян

На окупованих частинах Донеччини та Луганщини, як повідомляв Центрвиборчком РФ (він координує роботу окупантів), планують обрати депутатів у "народні ради" та "представницькі органи" 21 муніципального утворення "ДНР" та 28 таких утворень у "ЛНР".

Списки — виключно партійні. Кандидати — від п’яти партій: "Єдина Росія", Комуністична партія Російської Федерації, "Справедлива Росія", ЛДПР і партія "Нові люди". Всі — парламентські, звертає увагу Павло Лисянський.

"Нам навіть вже результати сказали. 75-80% отримує "Єдина Росія", друге місце — комуністи. А третє місце розділять інші три партії. У псевдовиборах беруть участь п’ять парламентських партій РФ. І все, і більше нікого немає. Це демонструє, що там немає ані краплі демократії зовсім, а РФ буде в тому числі намагатися на перемовинах казати: ось ми там провели, і таке інше".

Інтеграція захоплених регіонів, демонстрація масової підтримки Путіна та аргумент на міжнародному рівні, перелічують у Центрі протидії дезінформації при РНБО резони Кремля проводити це фейкове голосування.

"Проведення демонстративних псевдовиборів на тимчасово окупованих територіях України — це спроба легітимізації захоплених територій в очах росіян та світової спільноти та доведення російському та українському населенню, що РФ анексувала їх назавжди. Недарма, виборчі кампанії на окупованих територіях проводитимуть одночасно з загальноросійськими виборами, що, на думку Кремля, робить їх частиною внутрішніх політичних процесів, а вибори "народних рад" мають легітимізувати окупаційну владу у внутрішньополітичному житті".

На додачу РФ має на меті заміну місцевої "еліти" на російську, вважають аналітики центру. Це підтверджується і даними Східної правозахисної групи:

"В списках кандидатів, які ми проаналізували, 62% громадян РФ, які ніколи не жили на тимчасово окупованих територіях. Тобто вибори ви провели, але там голосували громадяни Росії, яких ви завезли, обирали ви громадян Росії, яких ви завезли", — каже Лисянський.

Колаборанти та державні зрадники на "виборах"

Ватажки так званої Донецької республіки Деніс Пушилін та Луганської народної Леонід Пасічник очолили списки "лідера перегонів" Єдиної Росії".

Обидва цього місяця стали обвинувачуваними у суді у справах про держзраду й організацію торішнього фейкового голосування — на так званому референдумі про входження "Л/ДНР" до складу РФ.

Володимир Путін та очільники фейкових республік
Ватажки псевдоутворень на окупованих територіях України із президентом РФ Володимиром Путіним, 30 вересня 2022 року, Москва. Фото: АР

Мерія Маріуполя має інформацію, що в окупованому місті балотуються здебільшого не містяни.

"Згідно зі списками, які ми отримали, так звані кандидати на місцевих виборах з Донецька, Курська, Макіївки, Горлівки тощо. З Маріуполя представлені в кандидати тільки та сама верхівка, що у владі — Калачова, МоргуновЦе, скоріше за все, одрук і йдеться про псевдомера Олега Моргуна, який в Україні обвинувачуваний у справі про держзраду за перехід на бік окупантів., Іващенко. Майже всі зрадники з проросійської партії ОПЗЖ, яка вже заборонена в Україні рішенням РНБО", — цитує мера Вадима Бойченка Маріупольська міська рада.

Ці вибори, що лиш почались, вже стали приводом для тисяч нових розслідувань. 31 серпня Служба безпеки України оприлюднила дані, що 3,5 тисячі "кандидатів", колаборантів та їхніх російських кураторів, які беруть участь в організації незаконного голосування на тимчасово окупованих територіях, ідентифіковані й на них чекають підозри та кримінальні розслідування про колабораційну діяльність або держзраду.

Східна правозахисна група, повідомив її засновник, готує звіт про це "голосування" і вже зібрала дані про ще 3,5-4 тисячі зрадників:

"Ми плануємо допомогти СБУ і збільшити список колаборантів десь на 3,5-4 тисяч осіб, які не були в цих списках".

Ігнор і тихий спротив українців

Більшість місцевих не підтримують вибори, стверджує Павло Лисянський. Він називає їхню позицію "тихим спротивом".

"Місцеві мешканці ці псевдовибори не підтримують. Діє тихий спротив, не беруть паспорти, не хочуть йти на вибори. Якщо б це було не так, то окупанти зробили три дні голосування: привели всіх — проголосували".

Іван — координатор руху "Жовта стрічка" розповів в ефірі "Суспільне. Спротив", що наразі в містах, селищах та селах окупанти вдаються до максимального "передвиборчого" тиску.

Листівки в окупованому Маріуполі
Фото: Маріуполь. Спротив/Маріупольська міськрада

"Обходи по домівках, квартирах — будь-де, з метою змусити українців взяти участь в цій великій брехні під назвою вибори. З завтрашнього дня (йдеться про 1 вересня — ред.) окупаційна влада і представники ГРУ із воєнізованими бойовиками починають ходити по маленьких населених пунктах. Росіяни намагаються максимально уточнити інформацію про українців, хто де живе, хто з ким живе і до кого вони сто відсотків зможуть йти і примушувати голосувати", — розповів він.

Іван нагадує: останнім часом окупанти постійно вдавались до різних примусово-репресивних заходів, прикладом: власників бізнесів, до керівників організацій змушували звільнити всіх, хто не отримав російські паспорти. Проте все марно.

"Українці намагаються максимально бойкотувати, ігнорувати, не приймати в цьому участь. Як ми пам’ятаємо за досвідом псевдореферендуму, українці не приходять на виборчі дільниці, пропагандистські канали не можуть створити відеосюжети для власних ресурсів, тому що явка 0%".

Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко вважає, що краще людям уникнути голосування:

"Якщо від цього залежить ваше виживання в окупації — голосуйте. Все одно ваш голос нічого не значить, бо його там просто немає. Якщо можете уникнути — уникайте. Поїздка на пару днів на природу — чом ні?", — написав він у своєму Telegram вранці першого дня цих незаконних виборів.

***

У серпні Верховна рада України звернулася із закликом до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їх асамблей не визнавати незаконні вибори на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей.

Європейський Союз вже засудив намір Росії провести у вересні псевдовибори на окупованих територіях України і назвав їх порушенням міжнародного права.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок