Документальну виставку "Маріуполь. Фільтрація #Наживо" відкрили у Київському музейно-виставковому центрі. Експозиція розповідає про фільтраційні заходи на тимчасово окупованій території. Організували виставку Маріупольський краєзнавчий музей та департамент культурно-громадського розвитку Маріупольської міської ради Донецької області.
Олександр — актор маріупольського театру авторської п’єси. Розповідає, з шестирічним сином виїхав з окупованого міста торік 22 квітня. Фільтрацію проходив у Мангуші.
"Роздягали. Дивились татуювання, забирали гроші. Забирали навіть шкарпетки та, перепрошую, труси. Тобто, діставали й забирали собі на блокпостах. Тому приїхали ми сюди, на вільну територію, вже майже без нічого. Забирали навіть часи, телефони", — згадує переселенець з Маріуполя Олександр Пихтін.
"На самій фільтрації ставлять питання дуже такі гострі, на які відповіді ви не знаєте. Тобто, як ви ставитеся до одного президента, до іншого. Ви самі розумієте, що ви знаходитесь, як у полоні й ви не можете відповідати так, як ви думаєте".
На виставці представлені понад 50 експонатів. Це інформаційні світлини, де, зі слів учасників подій, описується процес фільтрації, авторські художні роботи, інсталяції, реальні речі маріупольців. Готували документальну виставку майже два місяці, кажуть організатори.
"Створюючи цей проєкт, задумуючи його — ми мали на меті показати через що проходять маріупольці, які намагалися виїхати з окупованого міста. Ось цей папірець "дактилоскоповано", який друкувався майже на паперовому смітті — це аркуш на право життя, на право вільно виїхати з Маріуполя, або навіть пересуватися містом", — розповідає директорка департаменту культурно-громадського розвитку Маріупольської міської ради Діана Трима.
"Не всі розуміють, через що проходять люди, щоб отримати цей, начебто, документ. І наскільки принизливо, наскільки це позбавляє всіх людських прав, наскільки це порушує всі людські закони".
За два дні виставку відвідали понад пів сотні людей. Більшість з них — маріупольці-переселенці.
"Дуже мені сподобалось. Дуже торкнулося мене. Я відчула навіть той смак, той запах. Всі ті відчуття, які ти намагався закрити в собі, заховати кудись, забути. Все це в тебе прокидається. Важливо про це казати, важливо це передавати емоційно: речами, словами, тремтінням рук, тремтінням очей", — поділилася відвідувачка Анна Сілаєва.
"Наче вдома побувала. Наче ми проїжджали всі блок-пости. Таке, знаєте, тремтіння серця, до мурах в тілі. Дуже такі болючі спогади. Не знаю, я ще думаю, що я відчуваю. Таке розгублення", — розказала про свої відчуття від побаченого інша гостя Юлія Магда.
У Києві виставка працюватиме до 6 серпня, далі організатори поїдуть з нею в тур містами України.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram