Важливо опублікувати кожен кадр. Мстислав Чернов про феномен Маріуполя та фільм на Sundance

Важливо опублікувати кожен кадр. Мстислав Чернов про феномен Маріуполя та фільм на Sundance

Ексклюзивно
Важливо опублікувати кожен кадр. Мстислав Чернов про феномен Маріуполя та фільм на Sundance
. Фотограф Associated Press Євген Малолетка вказує на дим після обстрілів, Маріуполь, 9 березня 2022 року. Фото: AP/Мстислав Чернов

Робота над стрічкою "20 днів в Маріуполі", яку сьогодні презентують на кінофестивалі Sundance в США, тривала менше року. "Достатньо швидко для документального кіно і надто довго для мене — людини, що звикла знімати новини", — так каже автор фільму Мстислав Чернов. Харків'янин, журналіст і письменник, відтепер і режисер розказав Суспільному про роботу над фільмом і чому важливо розказувати про трагедію знищеного міста світовій спільноті.

Знімальна група Associated Press Мстислав Чернов, Євген Малолєтка та Василіса Степаненко прибули до Маріуполя за кілька годин до початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.

Важливо опублікувати кожен кадр. Мстислав Чернов про феномен Маріуполя та фільм на Sundance
Український військовий та цивільний несуть поранено внаслідок обстрілу, Маріуполь, 3 березня 2022 року. Фото: АР/Мстислав Чернов

Двадцять днів вони фіксували, що відбувалось в заблокованому РФ місті: злочини російських військових, гуманітарну катастрофу, бомбардування пологового будинку та масові поховання загиблих мирних жителів.

Мстислав Чернов згадує: через відсутність електрики та зв'язку, вдалось опублікувати близько 40 хвилин матеріалів. А вивезти з міста вдалось близько 30 годин відео.

"Лиш опинившись у Запоріжжі, я почав розуміти, який великий вплив мали наші матеріали на міжнародну спільноту та сприйняття повномасштабного російського вторгнення в Україну. Осада Маріуполя тривала, але ми вже нічого не могли зняти, крім свідчень людей, які вирвались з оточення. Я почувався нестерпно винним за те, що нам довелось поїхати. Але це врятувало нам життя", — розказує Мстислав.

Важливо опублікувати кожен кадр. Мстислав Чернов про феномен Маріуполя та фільм про місто на Sundance
Мстислав Чернов після фільмування обстрілу в Маріуполі, 24 лютого 2022 року. Фото: АР/Євген Малолетка

Після виїзду з Маріуполя журналіст продовжив роботу із зафільмованим. Так виникла ідея документального фільму, до роботи над яким долучилась студія "PBS Fronline".

"Я вирішив осмислити те, що відбулось і передати глядачу масштаб трагедії, що продовжувала розгортатись в місті. Так народилась ідея фільму в колаборації зі студією PBS Fronline. Для нас важливо було закінчити основну частину монтажу до осені — дедлайну подачі на фестиваль Sundance та декількох значних міжнародних фестивалів. І ми встигли", — каже режисер.

Робота отримала назву "20 днів у Маріуполі" — стільки провели в оточеному місті журналісти. Від імені журналіста ведеться й оповідь в фільмі.

Попри те, що ця війна, мабуть, найбільш задокументована в історії людства, Маріуполь є винятком та феноменом. Зважаючи на те, що його трагедія — це символ російського вторгнення, — вона, на відміну від, до прикладу, Бучі або Ізюма, мало задокументована. Протягом кількох тижнів ми були єдиними міжнародними журналістами в місті, і крім наших матеріалів, є лиш небагато кадрів, що зняті жителями на мобільні телефони. Знову — виняткове явище в сучасному світі. Їх обмаль, частину видалили на російських блок-постах, все інше взагалі не зафільмоване через те, що в місті не було електрики. Саме тому так важливо намагатися опублікувати кожен кадр.

Подивитись "20 днів в Маріуполі" Мстислава Чернова можна онлайн на сайті кінофестивалю Sundance за попередньою реєстрацією 24 та 30 січня.

Важливо опублікувати кожен кадр. Мстислав Чернов про феномен Маріуполя та фільм про місто на Sundance
Жінка вкривається ковдрою біля пошкодженої пожежної машини після обстрілу в Маріуполі, 10 березня 2022 року. Фото: Evgeniy Maloletka / АР

Читайте також

Брат зник безвісти. Розповідь маріупольки, яка евакуювалася з міста у вересні

Чую, ніби впав телефон і пішов довгий гудок. Я передзвонив, але вже дзвінка не було — син загиблої від обстрілу в Дніпрі

"Стогін та крики людські". Переселенка з Донеччини — про удар по багатоповерхівці у Дніпрі

"Я і кричала, і плакала". Дві історії людей, які врятувалися під час ракетного удару по багатоповерхівці Дніпра

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок