"Як у часи Російської імперії". Окупація відкинула Маріуполь на сто років назад — соціолог про демографічну ситуацію

"Як у часи Російської імперії". Окупація відкинула Маріуполь на сто років назад — соціолог про демографічну ситуацію

"Як у часи Російської імперії". Окупація відкинула Маріуполь на сто років назад — соціолог про демографічну ситуацію
. Маріуполь, Донеччина, березень 2022. Фото: Маріупольська міська рада

Населення у тимчасово окупованому Маріуполі, за приблизними підрахунками, скоротилось у більш ніж у три рази: наразі в місті близько 110-120 тисяч людей. Аналогічна демографічна ситуація була в місті — за двісті років історії — лише під час громадянської війни 17-21 років, аналізує ситуацію соціолог та історик Андрій Марусов. Він називає це катастрофою. Скільки людей повернуться у місто та що треба для покращення демографічної ситуації в Маріуполі після звільнення — коментар експерта Суспільному.

"У результаті російської агресії населення Маріуполя скоротилося в 3,6 раза - з 432 тис. до 120 тисяч людей. Російська агресія відкинула Маріуполь на сто років назад до часів Російської імперії. Катастрофу такого ж масштабу викликала більшовицька революція та громадянська війна у 1917-21 роках. Так само: у 3,6 раза — зі 110 тис. до 30 тисяч", — порівнює дані Андрій Марусов.

Його аналіз базується на даних з відкритих джерел, переписів населення, звітів місцевих органів влади та даних Держкомстату. Однак цифри не остаточні: бо, наводить він дані, наразі відомо, що під час російської окупації в Маріуполі загинули щонайменше 20 тисяч людей.

За його словами, після 21-го року демографічну ситуацію в місті допомогла покращити радянська "Нова економічна політика" та будівництво "Азовсталі".

Кількість населення в Маріуполі зменшилась у 3,6 раза, більше ніж у Другу світову — експерт
Графік демографічної ситуації у Маріуполі за 200 років. Фото: Андрій Марусов

Андрій Марусов вважає, що після завершення війни кількість населення в місті сягне довоєнного часу щонайменше за п'ять років.

"Питання номер один: чим люди будуть займатись і що будуть робити. Відновлення міста, наявність роботи, відродження підприємств, порту, машинобудівельної галузі", — перераховує чинники Марусов.

Але навіть при поступовому відновленні економіки, на думку соціолога, кількість жителів може не сягнути довоєнних показників. Адже соціологічні дослідження свідчать, що в середньому близько 30% людей не повертаються додому, після проживання в іншому місці довгий час.

Читайте також про ситуацію у Маріуполі

Стирають пам'ять про історію: скільки об’єктів культурної спадщини зруйновані у Маріуполі

Під час бойових дій російські війська знищили в Маріуполі мозаїки Алли Горської та Віктора Зарецького

В серпні окупаційна незаконна влада міста демонтувала Меморіал пам'яті загиблих маріупольців, які захищали Україну

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок