Перейти до основного змісту
Лікувала поранених на "Азовсталі". Інтерв'ю медикині прикордонного загону про оборону Маріуполя та російський полон

Лікувала поранених на "Азовсталі". Інтерв'ю медикині прикордонного загону про оборону Маріуполя та російський полон

Лікувала поранених на "Азовсталі". Інтерв'ю медикині прикордонного загону про оборону Маріуполя та російський полон
. Олександра Крученко. Фото: з особистого архіву Олександри Крученко

26-річна Олександра Крученко — медикиня Донецького прикордонного загону. Родом із Сум, у 2016 році підписала контакт та до лютого цього року була на службі у зоні ООС. З перших днів повномасштабного вторгнення лікувала поранених захисників Маріуполя, спочатку на заводі "Азовмаш", а потім у бункері "Азовсталі". 17 травня при виході з "Азовсталі" опинилася у російському полоні в колонії окупованої Оленівки. 17 жовтня її та ще 107 жінок захисниць повернули з полону. Медикиня розповіла Суспільному про оборону Маріуполя, порятунок побратимів та полон в Оленівці.

Умови були надлюдські, медикаментів не вистачало

На "Азовмаші" ми опинилися 26-го чи то 27-го лютого. Приїхали, нам показали наш бункер, сказали, що ми тут будемо перебувати деякий час. Я почала там облаштовувати свій медичний куточок, почала шукати медикаменти, бо так сталося, що з відділу ми не все забрали. Все сталося дуже швидко.

На "Азовмаші" я більше надавала невідкладної допомоги. Власне лікування було мало, бо препаратів дійсно не вистачало. Не вистачало і медичних матеріалів. Використали всі мотузки та навіть портупеї. Справді умови були надлюдські, антисанітарія.

Зі своїм віддлом я була одна. Лікувала і наших прикордонників, і хлопців з 36-ї бригадиСеред підрозділів, які захищали Маріуполь, а згодом тримали оборону на "Азовсталі" були морські піхотинці 36-ї окремої бригади імені контр-адмірала Михайла Білинського. . До нас на підсилення приїжджала 36-та бригада, де також дуже багато хлопців постраждали. Дуже багато було осколкових поранень, дуже багато хлопців постраждали від куль снайперів. Хлопці завжди рвалися допомагати. І я їм щось розказувала, але і вони тактичну медицину добре знали.

Дуже багато хлопців переймалися за своїх рідних та близьких. І ми допомагали й батькам, дружинам, дітям побратимів, які ще на той час були в Маріуполі та не мали нічого.

Лікувала поранених на “Азовсталі”. Бойова медикиня розповіла про оборону Маріуполя та полон в Оленівці
Олександра Крученко. Фото: з особистого архіву Олександри Крученко

Для мене ті хлопці, що пліч-о-пліч шли зі мною, а я з ними — всі вони — одна сім'я. Мене, нас, мотивувало те, що наша країна на той час була в надзвичайному стані — й хто якби не ми.

Проривом йшли на "Азовсталь", місто горіло

13 квітня прийняли рішення йти проривом. І ми приймаємо рішення йти на "Азовсталь". Це було дуже важке рішення, бо ми не знали, що відбувається взагалі у місті, чи зможемо ми туди добратися, чи не зможемо.

Коли ми поїхали на прорив, місто, яке я бачила, було страшне. Але те, що з ним сталося згодом, це не передати словами... Ми їхали вночі й місто горіло.

Українські військові тримали Маріуполь до кінця травня. В останні тижні оборона звузилася до захисту "Азовсталі". 21 травня 2022 року з заводу вийшли всі військові маріупольського гарнізону. Україна оголосила про рятувальну операцію, Росія — про полон. Частину полонених відправили до колонії у тимчасово окупованій Оленівці Донецької області.

29 липня РФ здійснила воєнний злочин — масове вбивство українських військовополонених: в результаті вибуху в одному з корпусів оленівської колонії загинули щонайменше 53 бранці, 130 отримали поранення. Українське військово-політичне керівництво назвало подію спланованим терактом.

Вони питали, що таке турнікет

Медична допомога... в полоні... Російська армія навіть не розуміла, що таке турнікет. У нас у кожного була аптечка, вони просто дивляться і запитують: "а що це?". Про якусь допомогу не йшлося й мови, допомагали самі собі.

Хлопці мали дуже багато осколкових поранень. І коли витягували ті осколки, то було дуже боляче. Ми і розуміли, і чули це... Тому що знеболювальних препаратів було обмаль.

Дуже хотіла побачити своїх батьків. Вони для мене були таким мотиватором, завдяки думці про них я вставала з ранку та щось робила. І прапор — ось чого нам дійсно не вистачало в полоні. Не їжі, ось прапора нам дійсно дуже не вистачало.

Лікувала поранених на “Азовсталі”. Бойова медикиня розповіла про оборону Маріуполя та полон в Оленівці
Олександра Крученко. Фото: з особистого архіву Олександри Крученко

Обмін був дійсно несподіванкою. Хоча у нас дівчата "розвідниці": десь щось побачили... Як раз дівчата сиділи дивилися в "глазочок" такий маленький і кажуть: "ми, здається, їдемо на обмін". Тоді вже чекали на обмін. Розуміли, так, ми їдемо додому. І це було феєрично. Коли відбувався сам обмін, до нас прийшов чоловік з нашої, української сторони та сказав: дівчата вишикуватися, і ми йшли і кричали "Слава Україні!" і співали гімн.

Лікувала поранених на “Азовсталі”. Бойова медикиня розповіла про оборону Маріуполя та полон в Оленівці
Олександра Крученко. Фото: з особистого архіву Олександри Крученко

Наразі Олександра проходить лікування в одному з військових шпиталів та готується повернутися на службу. Каже: готова ділитися з іншими медиками досвідом, який отримала в бункері маріупольского заводу.

Що відомо

  • Обмін, заявдяки якому Олександра повернулась додому, відбувся 17 жовтня. Тоді з російського полону Україна змогла повернути 108 жінок, яких утримували росіяни. Після цього вже відбулось два обміни: 26 жовтня в рамках чергового обміну полоненими повернула 10 українських військовослужбовців та 29 жовтня — з російського полону звільнили 52 українців.
  • Крім того, 13 жовтня вдалося звільнити з полону 20 людей: 14 з них — військові ЗСУ, 4 — бійці тероборони, один нацгвардієць та один військовослужбовець ВМС. Деякі з них були в колонії в Оленівці.
  • 21 вересня Україна повернула з російського полону захисників Маріуполя, зокрема військових "Азову". Обмін відбувся у Чернігівській області. Водночас частина звільнених військових зараз в Анкарі, Туреччина.
  • 21 вересня під час масштабного обміну з російського полону звільнили 215 українських військових. З них 108 — бійці "Азову". Також звільнили 10 іноземців, які воювали на боці ЗСУ, серед яких громадяни США, Британії, Марокко, Швеції, Хорватії — вони повертаються за посередництва Саудівської Аравії. В обмін Україна передала Віктора Медведчука.

Читайте також

"Жага рятувати життя": інтерв'ю військової медикині, яка пройшла "Азовсталь" та Оленівку

"Кажуть: 93-тя — це бетон. Це правда" — інтерв'ю комбрига "Холодного Яру" з передової

"Мені зрізають скотч з очей і стяжки з рук, я йду у бік України у футболці" — Михайло Вершинін про обмін та полон

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня

Вибір редакції

На початок