Обстріл залізничного вокзалу у Краматорську: спогади тих, хто в цей день працював та волонтерив на вокзалі

Обстріл залізничного вокзалу у Краматорську: спогади тих, хто в цей день працював та волонтерив на вокзалі

Обстріл залізничного вокзалу у Краматорську: спогади тих, хто в цей день працював та волонтерив на вокзалі
. Краматорськ, Донецька область. Ракета з написом "за дітей". Фото: АР

"Після кожного вибуху падали люди", такими словами очевидці згадують обстріл залізничного вокзалу у Краматорську. Зранку 8 квітня російські окупанти ракетою з написом “за детей” вдарили по кількатисячному натовпу, в якому здебільшого й були жінки та діти. Тоді загинула 61 людина, ще 121 отримала поранення.

Суспільне зібрало історії людей, які в цей день працювали та волонтерили на залізничному вокзалі.

Квіти та дитячі іграшки на залізничному вокзалі Краматорська 5 жовтня
Квіти та дитячі іграшки на залізничному вокзалі Краматорська 5 жовтня. Фото: Суспільне Донбас

Хроніка подій

Зранку 8 квітня на залізничному вокзалі перебувало близько чотирьох тисяч людей, які чекали на евакуаційний потяг. Це були жителі Донеччини, Луганщини та Харківщини.

За день до трагедії, 7 квітня, російські окупанти завдали удару по шляхопроводу поблизу Барвінкового. Це був єдиний шлях залізницею, яким можна було виїхати з Краматорська, Лимана та Слов'янська. Через обстріл заблокованими опинились три евакуаційні потяги. Але вже вночі залізничники відремонтували колію, і потяги змогли продовжити рух. Це були останні потяги, які виїхали з вокзалу Краматорська.

Після обстрілу 8 квітня з залізничного вокзалу Краматорська скасували всі потяги
Після обстрілу 8 квітня з залізничного вокзалу Краматорська скасували всі потяги. Залізничний вокзал Краматорська 5 жовтня. Фото: Суспільне Донбас

Також в той день у Краматорську на ночівлю залишились люди, які не змогли виїхати, їх розмістили на ночівлю у школах.

За інформацією очільника Донецької ОВА Павла Кириленка, до 8 квітня залізницею евакуювалось понад 170 тисяч людей.

Волонтер Антон Малюський: Мене врятували люди, які впали на мене

"Я на той час виводив невелику групу людей, щоб поставити в правильну чергу. Ми пройшли від центрального виходу на перон буквально метри чотири, мабуть, і мене у той момент хтось з натовпу зупинив, ставив питання стосовно евакуації. Ми зупинилися, буквально пройшло секунд 30, роздався дуже потужний вибух".

Антон у мирному житті — начальник відділу безпеки дорожнього руху Краматорської міської ради. У той день він був волонтером на вокзалі
Антон у мирному житті — начальник відділу безпеки дорожнього руху Краматорської міської ради. У той день він був волонтером на вокзалі. Волонтер Антон Малюський. Фото: Суспільне Донбас

Одразу після вибуху люди почали бігти до будівлі вокзалу.

"Почали падати касетні боєприпаси у 20 метрів від нас. Краматорськ вже попадав під обстріл касетними боєприпасами, я одразу зрозумів, що це таке, та розвернувся до вокзалу, намагаючись потрапити у будівлі. Мене збив натовп, я опинився під людьми. Коли все стихло я вибрався і побачив, що ті, хто були зверху, поранені і загиблі, а навкруги був жах. Було дуже багато поранених і загиблих, з ампутаціями, горіли машини. Фактично мені врятувало життя те, що коли ми вийшли, мене зупинили якісь люди на пероні, щоб спитати про евакуацію, і друге, врятували люди, які зверху на мене впали".

За словами Малюського, в останні кілька днів до обстрілу з Краматорська залізницею виїжджали по кілька тисяч людей щодня: 7 квітня евакуаційними потягами виїхали близько 8 тисяч людей.

До 8 квітня з вокзалу Краматорська щодня евакуаційними потягами виїжджали по кілька тисяч людей
До 8 квітня з вокзалу Краматорська щодня евакуаційними потягами виїжджали по кілька тисяч людей. Вокзал Краматорська: Фото: Укрзалізниця

"Російські окупанти знали що йде евакуація, є поїзди, які не виїхали, і буде багато людей. І касетні боєприпаси для танків — ніщо, вони саме проти людей. В той день потяг запізнився, тому ніхто до обстрілу виїхати не встиг"

За словами Антона, обстріл вокзалу у Краматорську змінив ставлення до російських окупантів у багатьох людей.

"Я знаю конкретні приклади, коли люди після обстрілу вокзалу різко змінили свою думку, коли зрозуміли, що росіяни вбивають мирних людей. Коли ти це бачиш на власні очі, то це сильніше за будь-яку пропаганду".

Інспектор ДСНС Олексій Бондар: Після кожного вибуху люди падали

На залізничному вокзалі з перших днів повномасштабного вторгнення був розгорнутий намет ДСНС, де люди могли трохи відпочити, випити чаю та зігрітись.

Працівники ДСНС з перших днів повномасштабного вторгнення чергували на вокзалі: надавали людям необхідну допомогу
Працівники ДСНС з перших днів повномасштабного вторгнення чергували на вокзалі: надавали людям необхідну допомогу. Інспектор ДСНС Олексій Бондар. Фото: Суспільне Донбас

"На пероні, на кожному метрі була людина — мінімум три тисячі людей. За наметом ДСНС також знаходились люди, які чекали на потяг, якій першим мав прибути та прямувати до міста Хмельницький".

Близько 10:30 над вокзалом пролунав перший вибух.

"Ми в цей момент впали на землю. І знаходились друг навпроти друга біля паркану. Який на висоті приблизно 30-40 сантиметрів обкладений цеглою. Можливо це з однієї сторони і врятувало нам життя

Після кожного вибуху люди падали. Вибух — люди, котрі стояли чекали потяг, впали. Знов вибух — впали. Оце хвіртка, в оцю хвіртку люди, які знаходились, ми думали і паркан знесуть. Намет наш знесло повністю, розірвало, кухню тут всю порозривало".

Бачити людей, особливо дітей, яких ти проводив і показував, куди йти, де буде приходити потяг, де їм треба чекати. А після цього ти бачиш, що загиблими, це дуже важко. Дуже важко, але… що зробиш"

Лікарка-анестезіолог Вікторія Мельник: Увесь коридор був забитий пораненими

Понад пів сотні поранених тоді прийняла Краматорська третя лікарня, семеро були у важкому стані. До опівночі працювали без хвилини відпочинку.

У той день багато медиків, які були у місті, прийшли допомагати у лікарню
У той день багато медиків, які були у місті, прийшли допомагати у лікарню. Лікарка-анестезіологиня Вікторія Мельник. Фото: Суспільне Донбас

"Від усвідомлення того, скільки людей прибуває, думаю всім стало нелегко на душі. У нас весь коридор був забитий пораненими. Багато медиків, які були на той час у місті та не працюють у нашій лікарні, прийшли нам на допомогу".

Волонтер Єгор Складський: Мозок відмовлявся це розуміти: навіщо це робиться. Це просто вбивство

"Ще троє наших волонтерів, вчотирьох ми допомагали хлопцям вантажити тих, хто не вижив. В основному дорослі, 38 людей. Тоді страху не було".

Після обстрілу волонтери допомагали вивозити тіла загиблих з вокзалу
Після обстрілу волонтери допомагали вивозити тіла загиблих з вокзалу. Волонтер Єгор Складський: Фото: Суспільне Донбас

"Було якось порожньо все. Дикість цієї ситуації. Цілеспрямований удар по цивільних. Дикість цієї ситуації. Логіка. Мозок відмовлявся це розуміти: навіщо це робиться. Це просто вбивство".

Що відомо

  • 8 квітня по залізничному вокзалу Краматорська армія РФ нанесла ракетний удар. Поліція та рятувальники, що працюють на місці, повідомляють про десятки загиблих та поранених людей
  • У Краматорську на залізничному вокзалі під час обстрілу російської армії з ракет Точка-У знаходилось близько чотирьох тисяч людей
  • Експертиза СБУ показала, що ракетний обстріл залізничного вокзалу у Краматорську здійснили з окупованої Донеччини 8 квітня, внаслідок якого загинула 61 людина, а 121 отримали поранення

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок