Щодня близько двох десятків людей перетинають кордон в єдиному пункті пропуску між Білоруссю та Україною Доманове-Мокрани. Про це Суспільне Донбас розказав прессекретар Державної прикордонної служби України Андрій Демченко. Працює коридор лише на в’їзд в Україну, здебільшого — для тих, хто ухвалив рішення виїхати з окупації. Але це не єдиний шлях, щоб виїхати з територій, які захопила Росія. Суспільне Донбас з’ясувало, які є варіанти виїзду та з якими труднощами стикаються люди, що їздять з окупованих та на окуповані території.
Право на повернення
Попри залякування російської пропаганди, що на громадян з окупованих територій в Україні чекають фільтраційні табори та тюремні строки, люди все одно їдуть на підконтрольну Україні територію.
Якщо проблеми і виникають, то це з тим, щоб виїхати з Росії, каже голова напрямку евакуації організації “Helping to Leave” Ксенія (її прізвище ми називаємо з міркувань безпеки).
“Одна з великих проблем — це проходження фільтрації. Бо не завжди пропускають людей. Саме з окупованих територій на територію Росії”, — розповідає Ксенія.
"У нас в цьому році був випадок, коли чоловіка з тільки українським паспортом, він не отримав російський, не пропустили на фільтрації на одному з прикордонних пунктів. І він просто втратив надію".
Але якщо людина змогла дістатися українського кордону, навіть без документів, її все одно пропустять на територію країни, каже прессекретар Державної прикордонної служби Андрій Демченко.

“Жоден громадянин України, і тут я наголошую ще раз: громадянин України, не може бути обмежений в праві в'їхати на територію України за будь-яких обставин. Навіть якщо людина дістанеться до непрацюючого пункту пропуску, і звернеться до прикордонників з заявою, що є громадянином України — розвертати назад ніхто не буде. Фактично на будь-якому напрямку, навіть якщо це кордон з Росією або кордон з Білоруссю. Навіть попри те, що пункти пропуску там зачинені рішенням уряду і пропускні операції не здійснюються, але якщо громадянин України з'явиться в українських пунктах пропуску, він буде пропущений на територію України”, — наголошує Демченко.
Та проблема, каже прессекретар ДПСУ, що людині, щоб опинитися на українському кордоні, необхідно пройти суміжну сторону. Там вже можуть бути складнощі. Тож в ДПСУ радять попередити іншу сторону, якщо йдеться про перетин кордону з Європи, що планується повернення в Україну без потрібних документів.
“І тут при відсутності документів або відсутності документів, які дають право на перетин кордону, суміжні країни можуть відмовити людині в перетині кордону. Тому я раджу також звертатися людям в консульство чи в посольство для того, щоб зробити собі необхідні документи, або ж навіть це може бути посвідчення(Посвідчення особи на повернення в Україну — документ, що посвідчує особу, підтверджує громадянство та дає право на в’їзд в Україну, оформляється і видається посольством. Це спрощений варіант паспорта, термін дії якого не перевищує 30 днів. Цей документ дає право лише повернутися в Україну без права подорожувати). на повернення, яка дає право на перетин кордону для контролюючих служб суміжних країн”, — радить Демченко.

Шляхи виїзду з окупації
Найбільш бюджетним та умовно безпечним варіантом наразі є коридор з Білоруссю у Волинський області, який працює виключно на в’їзд в Україну. Через пункт пропуску Доманове-Мокрани, за словами прессекретаря ДПСУ, щодня в’їжджає зо два десятки людей.
Саме через цей коридор направляють людей і волонтери, які допомагають виїхати з окупованих територій. В “Helping to Leave” кажуть, що здебільшого виїзд відбувається наступним чином: автобус з окупованого міста вирушає до Росії — туди, де є залізничне сполучення.
“Головне — пройти так званий кордон з Росією, якщо там пропустили, то далі шлях відкрито”, — розповідає Ксенія.
Заїхавши до Росії, треба або сісти на потяг, або літаком дістатися Білорусі. Якщо людина має і українські, і російські документи, це полегшує шлях. У Білорусь пропустять з російським паспортом без проблем, проте без українського можуть не випустити.
Але і це можливо вирішити, каже правозахисниця, адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.
"Щоб потрапити на територію України, для людей, які виїжджають з території Республіки Білорусь, а до того виїхали з окупованих територій, дуже важливим є наявність українських документів: паспорта в першу чергу, або посвідчення на повернення в Україну, так званого білого паспорту. У Білорусі на щастя діє консульство України, тож в консульській установі можна оформити це посвідчення на повернення. І, власне, багато хто такі документи оформляє", — розповідає Луньова.
В Україні, якщо не буде документів, доведеться у судовому порядку встановлювати особу, аби отримати український паспорт. Здебільшого із цим, за словами правозахисниці, стикається молодь, яка виїжджає з окупації.
“Є частина українців, які з тих чи інших причин, або не мають документів, які підтверджують громадянство України. Наприклад, загубили паспортний документ, або в'їжджають на територію України з дітьми, які народилися після початку окупації, які не мають українських свідоцтв про народження і закордонних, їх оформити не можуть. Або це молодь, яка і не мала ніколи паспорта громадянина України і виїжджає з окупованої території часто дуже відразу після 18-річчя, тому що до 18 років діти не можуть їхати без дозволу батьків”, — пояснює Луньова.

Більш затратний шлях — скористатися послугами перевізників. Вартість такого виїзду може складатися від 200 до 500 євро, зазначається в оголошеннях перевізників, в залежності від складності маршруту. Важливо перевіряти перевізників та читати відгуки, наголошують в “Helping to Leave”.
“До нас звернулася жінка, яка виїжджала з окупованої території з приватним перевізником. З неї взяли 500 доларів, але висадили на якійсь заправці в Росії. Нам довелося шукати варіанти, яким чином допомогти їй дістатися до пункту перетину, адже грошей в неї не залишалося”.
Окупація: деталі виїзду та в'їзду
В чатах окупованих населених пунктів Донеччини та Луганщини чи не щодня публікуються оголошення про пасажирські перевезення в Україну та Європу. Канали деяких перевізників регулярно викладають фото та відео того, як люди перетнули кордон, скількох пропустили або розвернули на фільтрації.

Одним з таких перевізників регулярно користується Жанна (ім’я змінено в цілях безпеки). Жінка поділилася з Суспільне Донбас, що через сімейні обставини змушена тричі на рік користуватися такими перевезеннями.
“За останній рік ціна виросла на 150 євро. Якщо раніше я їздила за 200, то тепер мій маршрут коштує 350 (16313 гривень — ред.). І розрахуватися можна лише в євро. Ні рублі, ні гривні не приймають. Це також проблема, бо купувати валюту зараз важко”, — каже жінка.
За її словами, дорога займає в середньому до п'яти днів, і доводиться кілька разів пересаджуватися в інший транспорт. Спочатку мікроавтобус від її міста на Донеччині до пункту перетину кордону з Росією. Потім людей пересаджують в автобус до Білорусі, згодом на кордоні з Польщею, і після пішохідного переходу на територію України, люди пересідають в автобуси до потрібних українських міст.
“Це доволі важко, адже в дорозі треба провести майже тиждень. Їхати незручно, я вже мовчу про можливість вільно сходити в туалет. Зайвий раз боїшся випити води. Багато речей з собою не візьмеш, адже то все нести на собі на піших переходах. Ніхто не слідкує, чи всі зайшли в автобус після зупинки. Коли їхала попереднього разу, то під час зупинки на каву, забули пару похилого віку, які їхали до дітей”, — розповідає Жанна.
Також жінка зазначає, що варто не забути документи, бо на одних кордонах варто показувати російські паспорти, на інших українські, і якщо забути якийсь з них вдома, то можна і не доїхати.
“Мене якось розвернули, бо я забула український закордонний паспорт. Довелося вертатися з польського кордону три дні, а потім ще раз віддавати гроші і втрачати час на поїздку. Чесно, якби не обставини, давно б вже плюнула і не їздила. Але доводиться. А враховуючи те, як сильно дорожчають ці поїздки, боюся що вже не потяну. Для мене це і зараз задорого”, — додає Жанна.
Але окрім виїзду з окупації, людям доводиться ще й їхати на окуповані території. Для таких як Жанна, механізм простіший, бо на територію Росії вона в’їжджає за російським паспортом, і фільтрація не потрібна.
Якщо російських документів немає, то шлях лише один — проходження фільтрації в аеропорту Шереметьєво. Росія з 16 жовтня 2023 року розпорядиласянаказ МЗС РФ №2723-р пропускати українців лише таким шляхом. І шансів, що пропустять небагато, наголошують правозахисники, адже російські спецслужби ретельно перевіряють телефони, переписки, особисті речі, а також проводять допит. І якщо щось не сподобається, то ставлять заборону в’їзду на територію РФ, і депортують з країни, про що неодноразово повідомляли учасники чату "Отказнікі Шерємєтьєво". Як пишуть люди, яким не вдалося пройти фільтрацію, – ставлять заборону на вʼїзд від 20 до 50 років.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram