Протокол засідання Наглядової ради ПАТ "НСТУ" №25
20 грудня 2018 року м. Київ, вул. Хрещатик, 26
14:00

Протокол №25
засідання Наглядової ради ПАТ «НСТУ»

 

Присутні:

 1. Лебедєва Т.Я., голова Наглядової ради;
 2. Остапа С.В., заступник голови Наглядової ради;
 3. Міський В.В., секретар Наглядової ради;
 4. Аврахов Т.Г., член Наглядової ради;
 5. Бринзак В.М., член Наглядової ради;
 6. Карякіна Д.С., член Наглядової ради;
 7. Глібовицький Є.М., член Наглядової ради;
 8. Панич О.О., член Наглядової ради;
 9. Козак В.В., член Наглядової ради;
 10. Малазонія Л.Т., член Наглядової ради;
 11. Павліченко О.М., член Наглядової ради;
 12. Скрипка Н.С., член Наглядової ради;
 13. Таран В.В., член Наглядової ради;
 14. Таран С.В., член Наглядової ради;
 15. Хохич І.М., член Наглядової ради;
 16. Яворівський В.О., член Наглядової ради.

Присутні на засіданні: Голова правління ПАТ «НСТУ» Зураб Аласанія, члени правління: Родіон Никоненко, Микола Чернотицький, Інна Гребенюк, заступник виконавчого директора ПАТ «НСТУ» Олександр Челак, заступник виконавчого директора – програмний директор ПАТ «НСТУ» Дар’я Юровська, генеральний продюсер з розвитку ПАТ «НСТУ» Микола Ковальчук, генеральний продюсер просвітницького мовлення ПАТ «НСТУ» Тетяна Кісельчук, виконавчий продюсер (з питань регіонів) творчого об’єднання суспільно-політичного мовлення ПАТ «НСТУ» Марія Фрей, виконавчий продюсер творчого об’єднання «UΛ: Культура» ПАТ «НСТУ» Лук’ян Галкін, начальник служби внутрішнього аудиту Наталія Степанова, автор та ведучий програми «Наші гроші» Денис Бігус.

Під час засідання в залі була присутня та проводила зйомку знімальна група новин телеканалу «UΛ: Перший».

 

Затвердження порядку денного засідання

Надійшла пропозиція розпочати засідання.

На засіданні присутні 16 (шістнадцять) із 16 членів Наглядової ради. Кворум наявний.

Тетяна Лебедєва оголосила перелік питань порядку денного:

 1. Про виконання завдань Дорожньої карти щодо реформування організаційної структури ПАТ «НСТУ»;
 2. Про концепцію Дитячого та молодіжного мовлення ПАТ «НСТУ» та інші концепції у відповідності до Основних напрямів діяльності ПАТ «НСТУ»;
 3. Про конкурс із визначення аудиторської фірми для проведення аудиту річної фінансової звітності ПАТ «НСТУ» за 2018 рік;
 4. Про стан виконання Дорожньої карти запровадження ініціатив за результатами організаційного аудиту ПАТ «НСТУ»;
 5. Про особливості суспільно-політичного мовлення у виборчий період;
 6. Різне.

Олексій Панич вніс пропозицію щодо необхідності змінити послідовність розгляду питань, а саме: першим розглянути питання про особливості суспільно-політичного мовлення у виборчий період. Члени Наглядової ради підтримали пропозицію.

Вирішили: Затвердити наступний порядок денний засідання:

 1. Про особливості суспільно-політичного мовлення у виборчий період;
 2. Про виконання завдань Дорожньої карти щодо реформування організаційної структури ПАТ «НСТУ»;
 3. Про конкурс із визначення аудиторської фірми для проведення аудиту річної фінансової звітності ПАТ «НСТУ» за 2018 рік;
 4. Про концепцію Дитячого та молодіжного мовлення ПАТ «НСТУ» та інші концепції у відповідності до основних напрямів діяльності ПАТ «НСТУ»;
 5. Про процедуру ризик-орієнтовного планування діяльності служби внутрішнього аудиту ПАТ «НСТУ»;
 6. Про стан виконання Дорожньої карти запровадження ініціатив за результатами організаційного аудиту річної фінансової звітності ПАТ «НСТУ»;
 7. Різне.

Голосування:
За – 16. Проти – 0. Утрималися – 0.
Рішення прийнято.

 

Обговорення питань порядку денного

1. Про особливості суспільно-політичного мовлення у виборчий період

Зураб Аласанія доповів про плани та особливості суспільно-політичного мовлення у виборчий період та зауважив що 2019 є унікальним роком для України, оскільки відбуватиметься дві загальнонаціональні виборчі кампанії. Він запевнив, що у 2019 році інформаційний та суспільно-політичний напрями є пріоритетними для всіх платформ Суспільного мовлення, як загальнонаціональних, так і регіональних.

Тетяна Лебедєва поставила  запитання про перемоги та недоліки спецефірів, що відбулись протягом 2018 року у ПАТ «НСТУ», про готовність команди до спецефірів, breaking-news та роботи з експертним середовищем.

Зураб Аласанія зауважив, що останні кілька спецефірів показали, що аудиторія має запит на інформаційне мовлення у кризових ситуаціях. Суспільне мовлення робить акцент на висвітленні фактів та роботі з експертами. Зураб Аласанія також повідомив, що протягом року проходило навчання та перенавчання регіональних працівників ПАТ «НСТУ», що принесли значний результат.

Володимир Яворівський поцікавився, якою є кінцева мета перенавчання працівників ПАТ «НСТУ».

Зураб Аласанія відповів, що нові працівники, які приходять на роботу, більше навчені інтернетом і не мають повного розуміння про «роботу в полі». Навчання було також спрямоване на виправлення існуючих недоліків, навчання як працювати в кризових ситуаціях, наприклад – під час конфлікту в Азовському морі.

Лаврентій Малазонія поцікавився, чи вважає Аласанія ситуацію в Азовському морі конфліктом, та як він ставиться до повідомлення про приїзд патріарха Варфоломія в Київ на Об’єднавчий собор православних церков, котре прозвучало в ефірі «UΛ: Першого» в день собору?

Зураб Аласанія відповів, що вважає події на Азовському морі агресією Росії, а повідомлення про приїзд патріарха Варфоломія насправді було фейком, який був поширений не в новинах, а ведучим марафону. Він припустив, що редакція  хотіла вірити цьому, але не перевірила.

Марія Фрей повідомила загальні характеристики програм, що планують запустити у 2019 році: зокрема на «UΛ: Першому» планується випускати під час виборчого процесу такі програми під робочими назвами: «Дебати + пост-шоу», «Політичне ток-шоу», «Тема дня», «Світло», «Складна розмова», «Пообіді шоу», а на регіональних телеканалах планується «Тема дня», «Звіти наживо», «Виборчий округ», «Регіональні дебати» та «Дебати на вимогу» (презентація додана до протоколу — Додаток №1).

Зураб Аласанія також повідомив, що планується посилення інформаційного мовлення у виборчий період.

Лаврентій Малазонія запитав у Зураба Аласанії, звідки взялась інформація про те, що нібито Наглядова рада ПАТ «НСТУ» збирається на сьогоднішньому засіданні заборонити транслювати програми «Наші гроші» та «Схеми», якщо питання «заборони програм» не знаходиться в компетенції Наглядової ради та навіть не обговорювалося членами Наглядової ради.

Зураб Аласанія відповів, що може тільки здогадуватися, що формулювання обговорюваного питання у порядку денному могло когось наштовхнути на таку думку, тому він вважає це збігом.

Тетяна Лебедєва повідомила, що напередодні мала телефонне інтерв’ю з програмою «Схеми», де їй ставили запитання «хто зачинщик», «якої кількості та група, яка ініціює закриття програм» тощо, які було некоректно ставити їй, адже голова представляє увесь колегіальний орган. Тетяна Лебедєва уточнила, що вона поінформувала колег із Наглядової ради про факт цього інтерв’ю. Додатково вона уточнила, що питання про якість суспільно-політичного мовлення з’явилось у день спецефіру про Азов, коли з одним із членів Наглядової ради обговорювалося питання, як налагодити належне суспільно-політичне мовлення.

Євген Глібовицький уточнив, що в день, коли відбувався конфлікт в Азовському морі, він спостерігав та хронометрував, коли саме Суспільне виходить в ефір з новинами, як воно працює, що він був на постійному зв’язку із Зурабом Аласанією та пропонував свою допомогу за нагальної необхідності. Питання полягало в тому, щоб Наглядова рада перед початком виборчого періоду переглянула свою готовність до оперативного реагування, для того, щоб Суспільне не мало проблем, коли станеться раптова зміна обставин, наприклад введення військового стану, а Суспільне виявиться без достатніх ресурсів у суспільно-політичному мовленні і не зможе видавати відповідний контент, чи не здатне буде змінити сітку мовлення. Основна ідея полягала в тому, щоб проговорили на рівні Наглядової ради та правління, як виглядає ситуація, та як телерадіокомпанія починає виборчий період. Він повідомив, що вчора теж почав отримувати запитання про те, «що ж відбувається», і йому дуже цікаво дізнатися, чия ж була ініціатива витлумачити пункт «про особливості суспільно-політичного мовлення у виборчий період» як заборону «Схем». Він припустив, що вчора могла бути проведена спецоперація з «постановки» на порядок денний питання, якого насправді немає.

Лаврентій Малазонія задав уточнююче питання, чи справді поширена інформація є фейком, автор якого неназваний?

Олексій Панич звернув увагу на те, що у фейків також є автори.

Зураб Аласанія зауважив, що в останній місяць члени Наглядової ради публічно обговорювали якість програм розслідувань, а потім у відкритому порядку денному з’явилося питання «Про особливості суспільно-політичного мовлення у виборчий період», тому для нього є логічним такий причинно-наслідковий зв’язок.

Тетяна Лебедєва нагадала позицію Зураба Аласанії щодо програм розслідувань, озвучену ще в 2017 році в інтерв’ю «Детектору медіа» про те, що  в нього є претензії до виробників  програм розслідування і що він не бачить бажання з їхнього боку реагувати на зауваження керівництва НСТУ.

Володимир Яворівський запитав у Тетяни Лебедєвої, чи не цікаво їй було би дізнатись, хто є автором фейку про закриття програм.

Тетяна Лебедєва відповіла, що їй цікаво, проте автори таких фейків, зазвичай, зі скромності не проявляють себе.

Олексій Панич зауважив, що у переліку питань порядку денного нема питання про закриття програм «Наші гроші» та «Схеми» та зазначив, що є загальні проблеми в діяльності компанії, які видно у світлі вже прийнятих Наглядовою радою рішень. Насамперед, усі суспільно-політичні та інформаційні програми, зрештою, мають бути власного виробництва, як це передбачено Основними напрямами діяльності компанії. У передвиборчий період ця проблема є особливо гострою, і найгостріше питання навіть не зі «Схемами», а з «Ера-медіа», котра виробляє ранкову програму «Доброго ранку, країно!». Ця програма може вести власну політичну лінію, яка не обов’язково відповідатиме принципам і нормам суспільного мовника. Олексій Панич поставив запитання Зурабу Аласанії, на якій стадії зараз перебувають стосунки з ТОВ «Ера-медіа». На переконання О. Панича, «Наші гроші» та «Схеми» хтось спровокував і довів до істерики, внаслідок чого вони без належної перевірки поширили інформацію про нібито наявний в Наглядовій раді заколот проти цих програм.

Зураб Аласанія відповів, що зараз іде судовий процес з ТОВ «Ера-медіа» і зараз програма «Доброго ранку, країно!» з’являється в ефірі на підставі рішення суду. Він повідомив, що залишилося два тижні до рішення апеляційного суду в цій справі.

Олексій Панич поставив уточнююче питання Зурабу Аласанії про те, чи в договорах, які укладаються зі сторонніми виробниками суспільно-політичного контенту, передбачені особливі умови у передвиборчий період.

Зураб Аласанія відповів, що не передбачені.

Олексій Панич запитав, чи вважає Правління за потрібне на майбутнє такі умови передбачити.

Зураб Аласанія відповів, що не бачить законного механізму як це зробити і повідомив, що планує укладати договори зі сторонніми виробниками суспільно-політичного контенту на 3 місяці, хоча наразі контракт з програмами «Схеми» і «Наші гроші» вже укладено на весь 2019 рік.

Олексій Панич уточнив, що він мав на увазі, зокрема, питання про частоту виходу програм в ефір або тимчасове призупинення таких ефірів під час виборчого періоду, і подякував Зурабу Аласанії за юридичне прояснення цього питання.

Володимир Яворівський звернув увагу правління на те, що дебати «один-на-один» легко зриваються у зв’язку з відсутністю законодавчих зобов’язань для кандидатів з’являтися на такі дебати, а також зауважив про те, що Суспільне має випускати унікальний контент, а не копіювати ідеї з інших телеканалів. Він також запитав, чому 15 грудня, в день Об’єднавчого собору православних церков, значну частину часу зайняла трансляція заїждженого фільму замість того, щоб висвітлювати інформацію про собор.

Дар’я Юровська повідомила, що можливо пан Яворівський увімкнув канал саме в момент трансляції фільму, але до нього і після нього тривав інформаційний марафон щодо Об’єднавчого собору.

Марія Фрей додала, що у день Об’єднавчого собору марафон тривав 2 години вранці, 2 години вдень та 2 години увечері, було залучено близько 12 гостей.

Зураб Аласанія звернув увагу на те, що закон по вибори чітко визначає формат дебатів. Він також пояснив, що Суспільне не копіює ідеї інших телеканалів, а «Пост шоу» після дебатів — це звичайна світова практика.

Тарас Аврахов зауважив, що дебати повинні бути переважно у рамках суспільно-політичних програм, до яких звикла аудиторія. Відсутність таких програм нині на телеканалі «UΛ: Перший» є прямим недоліком каналу і завідомо програшним варіантом для майбутніх дебатів. Він також звернув увагу на те, що бракує глибини у суспільно-політичних програмах, редакторська робота потребує вдосконалення.

Світлана Остапа нагадала, що Наглядова рада поставила правлінню завдання — перейти на власне виробництво інформаційних та суспільно-політичних програм. Вона поставила запитання, коли конкретно буде створений підрозділ журналістських розслідувань, який Зураб Аласанія ще торік обіцяв створити. Також вона поцікавилася, на який термін укладені нинішні контракти зі сторонніми виробниками програм розслідувань.

Зураб Аласанія відповів, що це питання слід поставити члену правління Роману Вінтоніву, відповідальному за суспільно-політичний напрям. Він визнав, що за рік у цьому напрямі було зроблено дуже мало, він зовсім нерозвинений. Усі контракти зі сторонніми виробниками програм розслідувань укладаються за традицією на рік, і такі контракти на наступний рік уже укладені у грудні.

Євген Глібовицький проінформував, що хоча йому імпонують перетворення, що відбуваються в ПАТ «НСТУ», втім компанія, входячи в ритм виробництва певного продукту, дуже сильно відстає у якості цього продукту — це засвідчили ситуації із вибухами на складах в Чернігівській області, включення з-під російського посольства під час загострення на Азові, неприпустима помилка із присутністю Варфоломія в Києві під час Об’єднавчого собору. На якості продукту базується довіра аудиторії, яка з’являється не одномоментно, а поетапно.

Євген Глібовицький підкреслив, що писав публічний допис щодо програм розслідувань: ці програми враховують різний спектр політиків чи зосереджені лише на певних політиках, чи ці програми мають достатню кількість ресурсів, щоб заглиблюватися, чи вони затиснуті ритмічністю щотижневого виходу і нехтують якістю при цьому, це питання стосуються не тільки сторонніх програм розслідувань, а й власного виробництва. Мова не йде про позбавлення ефіру від програм розслідувань, які критикують владу. Мова йде про численні питання щодо якості цих програм та можливості ставитися до цих програм із мінімальною кількістю застережень. Від підкреслив, що під час виборів це питання є особливо актуальним, адже впливає на вибір громадян.

Олексій Панич поставив запитання, чи присутній у контрактах зі сторонніми виробниками пункт про їхнє зобов’язання дотримуватися норм редакційного статуту ПАТ «НСТУ».

Зураб Аласанія запевнив, що даний пункт включений в усі нові контракти.

Тетяна Лебедєва поставила запитання стосовно відповідальної особи за передвиборчі програми, іміджеві та суспільно значущі суспільно-політичні проекти.

Зураб Аласанія відповів, що він не вважає коректним обговорювати це питання без члена правління, відповідального за суспільно-політичне мовлення Романа Вінтоніва, який сьогодні відсутній.

Євген Глібовицький поцікавився, що значить «некоректно», чи значить це, що функція в компанії зникла, якщо людина відсутня?

Зураб Аласанія повідомив, що інституційно буде зроблена зміна – жанровий розподіл в структурі буде змінений на платформенний.

Наталія Скрипка повідомила, що дуже невелика частка ефіру перекладається жестовою мовою для нечуючої та слабочуючої аудиторії телеглядачів, яких в Україні є кількасот тисяч. Численні дослідження доводять, що вони мають низьку політичну активність через обмеження доступу до інформації — політичних дебатів, ток-шоу тощо. Вона поставила запитання, чи буде перекладатися суспільно-політичний контент жестовою мовою у рік виборів.

Зураб Аласанія відповів, що НСТУ веде перемовини з компаніями які надають даний вид послуг, та зауважив, що в Україні немає достатньої кількості перекладачів для забезпечення усіх потреб НСТУ.

Засідання залишив Ігор Хохич. На засіданні присутні 15 із 16 членів Наглядової ради. Кворум наявний.

Наталія Скрипка уточнила, що перекладачі необхідні хоча б на передвиборчі дебати, а також повідомила, що інші телеканали, наприклад «Прямий», знайшли можливість залучити перекладачів для забезпечення цілодобового ефіру. Вона зауважила, що проблема полягає не в наявності перекладачів, а у пропозиції оплати праці даних осіб.

Вадим Міський вніс пропозицію Правлінню повернути перекладачів жестовою мовою з аусорсингу до штату компанії для забезпечення перекладу всього інформаційного і загальнополітичного контенту та надати пропозиції Наглядовій раді щодо встановлення розміру оплати їхньої праці. Він також запропонував доручити правлінню підготувати і подати план висвітлення президентських і парламентських виборів, а також план створення власного підрозділу журналістських розслідувань, згідно з ухваленими раніше рішеннями Наглядової ради, із відповідними структурними та кадровими змінами та термінами.

Вирішили:

 1. Доручити правлінню ПАТ «НСТУ» підготувати і подати Наглядовій раді інформацію про порядок висвітлення президентських і парламентських виборів 2019 року;
 2. Доручити правлінню ПАТ «НСТУ» підготувати і подати Наглядовій раді план створення власного підрозділу журналістських розслідувань, згідно з ухваленими раніше рішеннями Наглядової ради, із відповідними структурними та кадровими змінами та термінами.
 3. Доручити правлінню ПАТ «НСТУ» подбати про ефективну модель співпраці з перекладачами жестовою мовою для забезпечення перекладу всього інформаційного і суспільно-політичного контенту на жестову мову та надати пропозиції Наглядовій раді щодо встановлення розміру оплати їхнього праці.

Голосування:
За – 15. Проти – 0. Утрималися – 0.
Рішення прийнято.

До засідання доєднався Ігор Хохич. На засіданні присутні 16 із 16 членів Наглядової ради. Кворум наявний.

Денис Бігус звернувся до Наглядової ради з проханням надати йому слово та повідомив, що готовий відповісти на запитання, пов’язані з його програмою («Наші гроші»).

Тетяна Лебедєва повідомила, що готова організувати окрему зустріч для обговорення питань щодо контенту.

Світлана Остапа запитала у Дениса Бігуса, звідки йому стало відомо про закриття програм «Наші гроші» та «Схеми».

Денис Бігус відповів, що йому тепер відомо про плани ПАТ «НСТУ» перейти на власне виробництво програм розслідувань. Також йому стало відомо про «дещо напружені відносини» ПАТ «НСТУ» зі сторонніми виробниками контенту. Він зазначив, що у нього є певні підстави вважати, що може відбутися прискорений перехід на власне виробництво у зв’язку зі складним передвиборчим періодом.

Євген Глібовицький та Олексій Панич поцікавилися, які саме це підстави. Денис Бігус не надав відповіді.

Євген Глібовицький повідомив, що в інших людей можуть бути певні підстави вважати, що навколо марсіани. На його думку, така розмова не є серйозною.

Вадим Міський закликав припинити обговорення першого питання після прийнятого рішення і перейти до наступного питання у порядку денному.

Євген Глібовицький звернув увагу, що це не було звинувачення фізичних осіб фізичними особами. В цьому випадку інституції поставили під сумнів діяльність Суспільного мовлення як інституції.

Тетяна Лебедєва підкреслила, що ці заяви були зроблені з офіційних фейсбук-сторінок програм.

Євген Глібовицький запропонував виробникам програм розслідувань ставити такі питання напряму, а не публічно через фейсбук, привертаючи невиправдану увагу до непідтверджених припущень.

Тетяна Лебедєва звернула увагу Дениса Бігуса на те, що емоційна реакція колег викликана поширенням звинувачень на підставі недостовірної інформації, на котру купилися багато людей.

Віктор Таран запропонував Денису Бігусу зробити звернення на офіційній сторінці програми «Наші гроші» зі спростуванням раніше поширеної недостовірної інформації.

Денис Бігус зауважив, що це справді варто зробити.

 

2.   Про виконання завдань Дорожньої карти щодо реформування організаційної структури ПАТ «НСТУ»

Зураб Аласанія доповів, що концепція цільової організаційної структури ПАТ «НСТУ» (Додаток №2) був розроблений робочою групою у складі членів Наглядової ради та правління, створеної на попередньому засіданні Наглядової ради. Проект передбачає формування дирекції телебачення та дирекції радіо – в рамках яких будуть виокремлені канали, як окремі структурні одиниці зі своїми керівниками, а також зосереджені технічні потужності виробництва та технічного забезпечення, архіви, підрозділи маркетингу, піару та реклами. Окремо буде існувати інформаційне мовлення та цифрові платформи. Він також повідомив, що планується переведення частини співробітників на контрактну форму роботи. Зміни торкнуться також складу правління, зокрема розподілу функцій між членами правління, а також ліквідації одного із рівнів менеджменту та створення ряду загальнокорпоративних функцій, притаманних компаніям подібного розміру, відповідно до рекомендацій Дорожньої карти за результатами зовнішнього організаційного аудиту.

Вадим Міський повідомив, що робоча група у складі членів Наглядової ради та правління провела 5 засідань, на яких були розглянуті організаційні структури іноземних суспільних мовників, вивчені приклади структурної організації успішних підрозділів ПАТ «НСТУ». Крім того були розглянуті і враховані рекомендації зовнішнього аудиту щодо скорочення кількості рівнів виконавчого менеджменту, норми керованості та цільової моделі організації виробництва з поділом на телебачення, радіо, цифрові платформи та інформаційне мовлення, які отримають належний рівень автономії для вирішення оперативних питань.

Володимир Яворівський поцікавився, чи нова організаційна структура вирішує питання радіо, яке у минулій оргструктурі не було навіть представлене у правлінні.

Зураб Аласанія звернув увагу та те, що проект цільової структури вирішує це питання.

Тарас Аврахов повідомив, що йому цікаво було б дізнатися, як буде виглядати склад нових підрозділів на кілька рівнів униз, а також чи матимуть їхні керівники достатні повноваження. Він також висловив сумніви в доцільності існування окремого члена правління із стратегії та розвитку.

Зураб Аласанія повідомив, що саме таку пропозицію надала робоча група після довгих дебатів, а також що низку зосереджених там функцій рекомендував додати зовнішній аудитор.

Вячеслав Козак звернув увагу, що якщо б така організаційна структура була прийнята два роки тому, можна було б уникнути значної шкоди для компанії.

Олексій Панич звернув увагу на те, що проект рішення Наглядової ради щодо структури має бути поданий правлінням до 20 січня, щоб Наглядова рада до кінця січня могла провести засідання та ухвалити рішення, а правління могло увійти в процес перебудови компанії з 1 лютого шляхом повідомлення профспілок та працівників про істотну зміну умов праці, як передбачено законом.

Вирішили: Схвалити концепцію цільової організаційної структури ПАТ «НСТУ» (Додаток №2). Доручити правлінню до 20 січня 2019 року подати на розгляд Наглядової ради проект структури ПАТ «НСТУ» з граничними межами кількісного складу структурних підрозділів та супровідні документи.

Голосування:
За – 16. Проти – 0. Утрималися – 0.
Рішення прийнято.

Засідання Наглядової ради залишили Дарія Карякіна, Володимир Бринзак, Володимир Яворівський. На засіданні присутні 13 із 16 членів Наглядової ради. Кворум наявний.

Вадим Міський повідомив про зауваження Державного комітету телебачення і радіомовлення, що надійшли до схваленого на попередньому засіданні проекту нової редакції Статуту ПАТ «НСТУ», котрі стосуються доданої норми про необхідність оприлюднювати проекти рішень акціонера за 20 днів до прийняття. Він запропонував для розблокування процесу погодження змін до статуту погодитися з пропозиціями акціонера.

Вирішили: У додатку 1 до Протоколу засідання Наглядової ради ПАТ «НСТУ» №24 від 22 жовтня 2018 року (проект Статуту публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України») абзац 2 статті 39 вилучити.

Голосування:
За – 13. Проти – 0.  Утрималися – 0.

Рішення прийнято.

 

3.   Про конкурс із визначення аудиторської фірми для проведення аудиту річної фінансової звітності ПАТ «НСТУ» за 2018 рік

Зураб Аласанія доповів про кроки, які необхідно запровадити для вчасного проведення конкурсу із визначення аудиторської фірми для проведення аудиту річної фінансової звітності ПАТ «НСТУ» за 2018 рік. Правлінню ПАТ «НСТУ» необхідно забезпечити підготовку технічного завдання, кваліфікованих вимог до потенційних учасників та умов договору для проведення процедури закупівлі аудиторських послуг та подати на погодження Комітету Наглядової ради з питань аудиту до 28 грудня 2018 року. Комітету з питань аудиту необхідно розглянути поданий проект технічного завдання, кваліфікованих вимог до потенційних учасників та умов договору та за умови відсутності зауважень погодити подані документи про що поінформувати правління ПАТ «НСТУ». За результатами погоджених технічного завдання та умов договору правління ПАТ «НСТУ» має забезпечити проведення конкурентної та прозорої процедури закупівлі аудиторських послуг для проведення аудиторської перевірки річної фінансової звітності за результатами 2018 року відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

Тетяна Лебедєва запитала про наявність заперечень чи зауважень.

Ігор Хохич запитав, до якого терміну комітет з питань аудиту має розглянути проект технічного завдання, кваліфікаційних вимог до потенційних учасників та умов договору, а також задав уточнююче питання до Комітету з питань аудиту.

Зураб Аласанія повідомив, що тендерна процедура має розпочатись не пізніше 10 січня 2019 року для того, щоб з 21 по 23 січня 2019 року було можливо провести прозору процедуру закупівлі аудиторських послуг для проведення аудиторської перевірки річної фінансової звітності за результатами 2018 року відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

Ігор Хохич задав уточнююче питання, коли має бути зроблена фінансова звітність для проведення аудиторської перевірки річної фінансової звітності за результатами 2018 року відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

Зураб Аласанія відповів, що результати аудиторської перевірки мають бути готові не пізніше 01 квітня 2019 року, а фінансова звітність має бути зроблена до кінця лютого.

Вадим Міський уточнив, що кінцеве рішення про обрання аудиторської фірми, відповідно до закону, має ухвалити не тендерний комітет, а Наглядова рада, тому необхідно так розрахувати строки, щоб дане питання щодо проведення тендерних процедур було вирішене на засіданні Наглядової ради.

Вирішили:

 1. Доручити правлінню ПАТ «НСТУ» забезпечити підготовку проекту технічного завдання, кваліфікаційних вимог до потенційних учасників та умов договору для проведення процедури закупівлі аудиторських послуг та подати на погодження Наглядовій раді до 28 грудня 2018 року.
 2. Доручити Комітету Наглядової ради ПАТ «НСТУ» з питань аудиту розглянути поданий проект технічного завдання, кваліфікованих вимог до потенційних учасників та умов договору та за умови відсутності зауважень погодити подані документи про що поінформувати правління ПАТ «НСТУ».
 3. За результатами погоджених Наглядовою радою технічного завдання, кваліфікаційних вимог до потенційних учасників та умов договору правлінню ПАТ «НСТУ» забезпечити проведення конкурентної та прозорої процедури закупівлі аудиторських послуг для проведення аудиторської перевірки річної фінансової звітності за результатами 2018 року відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі». При проведенні тендерних процедур повідомити та запросити на засідання тендерного комітету представників Наглядової ради. Розпочати процедуру не пізніше 10 січня 2019 року.

Голосування:
За – 13. Проти – 0. Утрималися – 0.
Рішення прийнято.

 

4.   Про Концепцію дитячого та молодіжного мовлення ПАТ «НСТУ» та інші концепції у відповідності до Основних напрямів діяльності ПАТ «НСТУ»

Світлана Остапа повідомила про наявність зауважень членів Наглядової ради та експертів до Концепції дитячого та молодіжного мовлення ПАТ «НСТУ» та попросила перенести це питання на наступне засідання Наглядової ради.

Вадим Міський підтримав позицію Світлани Остапи та додав, що провів консультації із організаціями, що працюють у сфері захисту дітей та молоді, отримав зауваження до концепції зокрема від експертів РПР, представників Пласту, молодіжної програми Фонду Гаврилишина, які можна узагальнити: проект концепції містить багато обґрунтувань, але мало висновків та інструментів втілення.

Євген Глібовицький додав, що у даній концепції не вистачає перехідних положень та запропонував змінити формат документу, а також зробити кілька робочих зустрічей, щодо обговорення даної концепції та у доопрацьованому вигляді винести на заступне засідання Наглядової ради.

Тетяна Лебедєва зауважила, що не погоджується із тезами концепції, що діти та молодь не дивляться телебачення. Натомість зазначила, що у всіх суспільних мовників в світі робота з дитячою та молодіжною аудиторією є пріоритетом та  що супутникові дитячі канали Плюсплюс та Піксель сьогодні мають більшу частку аудиторії, ніж «UΛ: Перший».

Тарас Аврахов зауважив, що на його думку концепція дитячого та молодіжного мовлення ПАТ «НСТУ» нагадує більше автореферат, а ніж концепцію, та запропонував доопрацювати зазначену концепцію та перенести розгляд даного питання на наступне засідання Наглядової ради

Вадим Міський запропонував правлінню доопрацювати та повторно внести Наглядовій раді концепцію розвитку бренда.

Вирішили: Доручити правлінню ПАТ «НСТУ» доопрацювати представлені концепції з робочою групою з урахуванням зауважень від галузевих експертів та повторно внести Наглядовій раді ПАТ «НСТУ».

Голосування:
За – 13. Проти – 0. Утрималися – 0.
Рішення прийнято.

 

5.   Про Процедуру ризик-орієнтовного планування діяльності служби внутрішнього аудиту ПАТ «НСТУ»

Наталія Степанова поінформувала про розроблену Процедуру ризик-орієнтовного планування діяльності Служби внутрішнього аудиту ПАТ «НСТУ» у відповідності до вимог міжнародних стандартів, яка не суперечить тим ризикам, що наразі передбачені державними стандартами. Процедура починається зі складання річного стратегічного плану на підставі ризиків, для того, щоб найризикованіші ділянки були охоплені в першу чергу.

Процедура визначає підходи до стратегічного річного плану, визначає типи планування. Зазначила що після повного опрацювання Службою внутрішнього аудиту дане питання буде винесене на розгляд Комітету Наглядової ради ПАТ «НСТУ» з питань аудиту та Наглядової ради, а також будуть винесені такі стратегічні фінансові документи: карта аудиту, стратегічний план, річний план.

Ігор Хохич повідомив, що за пропозицією Комітету з аудиту проект процедури був розглянутий Ревізійною комісією, яка не висловила до нього зауважень, а також було запропоновано надіслати документ на розгляд експертів Ради Європи.

Вирішили: Схвалити Процедуру ризик-орієнтовного планування діяльності служби внутрішнього аудиту ПАТ «НСТУ» (Додаток №3).

Голосування:
За – 13. Проти – 0. Утрималися – 0.
Рішення прийнято.

Засідання Наглядової Ради залишив В’ячеслав Козак. На засіданні присутні 12 із 16 членів Наглядової ради. Кворум наявний.

 

6.   Про стан виконання Дорожньої карти запровадження ініціатив за результатами організаційного аудиту ПАТ «НСТУ»

Зураб Аласанія доповів, що із завдань Дорожньої карти 91 виконано або виконання знаходиться на завершальній стадії,  166 доцільно розпочинати після введення в дію цільової організаційної структури, концепція якої схвалена сьогодні, і 301 доцільно розпочинати після скасування антикризових заходів з січня 2019 року (Додаток №4).

Євген Глібовицький запитав, наскільки фінансові параметри, які є на цей рік, дозволяють утримувати вмотивований персонал без подальшого скорочення, оскільки, якщо робити таке скорочення, то його необхідно робити в першому кварталі. Він зазначив, що у регіонах компанія має відносно конкурентну позицію по заробітних платах, проте в Києві оплата праці – не конкурентна. На думку Євгена Глібовицького Суспільне не має конкурентної позиції навіть по заробітних платах керівного складу. Також звернув увагу на те, що необхідно зменшити кількість бюрократії у стосунках між центральною дирекцією та регіонами.

Зураб Аласанія відповів, що за результатами 2018 року зрозуміло, що Телерадіокомпанія відстає від ринку у зв’язку з недофінансуванням. Суспільне розраховує на свій комерційний заробіток для того, щоб покращити ситуацію із заробітними платами. Щодо другого питання зауважив що, на жаль, зменшити бюрократію неможливо, тому що ПАТ «НСТУ» фінансує держава, котра вимагає дотримання певних процедур.

Микола Чернотицький зауважив, що у зв’язку зі зміною у структурі ПАТ «НСТУ» планується перевести певну кількість працівників на строкову форму роботи, аутсорс та певну кількість працівників залишити у штаті.

Євген Глібовицький додав, що низький рівень заробітних плат впливає на продуктивність праці співробітників. Найвищі вимоги повинні бути саме до Суспільного, а не до приватних телеканалів. Працедавець не має важеля винагороди для того, щоб поставити жорсткі вимоги до співробітників. Тобто компанії необхідно зробити ефективніше управління, звільнити некваліфікованих працівників для того, щоб дати можливість більшої мотивації співробітникам, що залишились. Попросив Правління надати конкретний план по кадрах, по підвищенню заробітних плат співробітників, по підвищенню ефективності праці в ПАТ «НСТУ».

Зураб Аласанія погодився з позицією Євгена Глібовицького, проте зауважив, що Суспільне щойно отримало бюджет, і тільки почало його опрацьовувати у відповідності до нової структури, та пообіцяв, що надасть інформацію, яку попросив Євген Глібовицький.

Олексій Панич попросив позначити у таблиці кольорами стан виконання Дорожньої карти за трьома ознаками: «виконано», «у процесі виконання», «не виконано», а також наголосив на необхідності активізації роботи Керівного комітету для нагляду за виконанням Дорожньої карти запровадження ініціатив за результатами організаційного аудиту ПАТ «НСТУ».

Євген Глібовицький запропонував проводити зустрічі Керівного комітету для нагляду за виконанням Дорожньої карти запровадження ініціатив за результатами організаційного аудиту ПАТ «НСТУ» кожен парний четвер місяця.

Тетяна Лебедєва зазначила, що від імені Наглядової ради звернулась до донорів з проханням підтримати фінансово послуги координатора з аудиторської компанії, який налагодить роботу Керівного комітету по нагляду за виконанням Дорожньої карти запровадження ініціатив за результатами організаційного аудиту ПАТ «НСТУ».

Євген Глібовицький зазначив, що даний координатор необхідний Суспільному для оптимізації роботи. Це необхідно зробити для того, щоб побудувати довіру до процесу втілення рекомендації аудиту та зберегти високий темп руху.

Інформацію взято до відома.

Голова Наглядової ради закрила засідання.

 

Голова Наглядової ради                                                  Т. Я. Лебедєва

Секретар Наглядової ради                                              В. В. Міський

 

Додатки до протоколу: