Перейти до основного змісту
Трильйони доларів під землею: які ресурси захопила РФ та що Україна може запропонувати іноземним інвесторам

Трильйони доларів під землею: які ресурси захопила РФ та що Україна може запропонувати іноземним інвесторам

У п’ятницю, 11 квітня, у Вашингтоні розпочалися технічні консультації по угоді щодо корисних копалин зі США за участю команд Міністерств юстиції та економіки України. Сторони мали відпрацювати збалансування тексту документа, адже він не повністю відображає підхід Києва. Як повідомила в ефірі телемарафону віцепремʼєрка з євроінтеграції Стефанішина, українська делегація мала можливість донести до американської сторони всі пропозиції, які готували у Києві. Вона також висловила сподівання, що переговори продовжаться. Фактично це третя спроба досягти домовленостей після того, як Трамп заявив у лютому про те, що Україна зірвала угоду щодо доступу до рідкісноземельних металів, та коли Володимир Зеленський достроково покинув Білий дім.

Суспільне розпитало фахівців про те, де в Україні залягають найбільші поклади рідкісноземельних мінералів, які ще копалини можуть зацікавити інвесторів, а також — яке майбутнє чекатиме на ресурси, що нині окуповані Росією чи перебувають під загрозою окупації.

Корисні копалини: що на сході

14,8 трильйона доларів — це загальна вартість усіх корисних копалин в Україні. Запаси Дніпропетровщини можна оцінити у 3,5 трильйона. У 2022 році такі підрахунки провів старший економіст Центру економічної стратегії Володимир Ланда.

Мільярди доларів під землею: що Україна може запропонувати іноземним інвесторам та які ресурси захопила РФ
Графіка за інформацією Forbes.ua. Суспільне Дніпро

Загалом за роки війни, що минули з 2014-го, російська армія окупувала близько 20% українських земель. Під контролем армії РФ опинилось чимало родовищ з видобутку вугілля, яке до вторгнення було основним енергетичним ресурсом країни.

Перші шахти Україна втратила у тому ж 2014 році. Професор кафедри видобування нафти, газу та конденсату "Харківського політехнічного інституту" Володимир Білецький розказав, що від початку окупації та до повномасштабного вторгнення на Донеччині російська армія захопила 60% точок з видобутку вугілля.

"Донбас — це коксівне та енергетичне вугілля. У 2018 році було 69 вугільних шахт. З них лише 33 контролювала Україна. Нині у нас на всю країну лишилося вісім лавЛава — вибій у шахті з суцільною системою розробки вугільного або інших пластів корисної копалини. з видобутку вугілля. Можна сказати, що вугільної галузі у нас вже немає", — розповідає професор.

Економіст Володимир Ланда додає, що нині українські показники з видобутку вугілля сягають рівня, на якому країна перебувала понад 100 років тому.

"Умовно, якщо 50 років тому видобуток вугілля був 200 мільйонів тонн на рік, то зараз ми навіть одну десяту не видобуваємо. Ми на рівні 1910 року по вугіллю. Також ми втратили багато потужностей металургійних. Заводи, шахти, ускладнились логістичні маршрути", — каже спеціаліст.

Трильйони доларів під землею: що Україна може запропонувати іноземним інвесторам та які ресурси захопила РФ
Продукція підприємства з видобутку та переробки кам'яної солі. Фото: Артемсіль

Через вторгнення російської армії Україна втратила Бахмутівське та Слов'янське родовища кам'яної солі, а також — Мазурівське рідкіснометалічне.

"Воно було єдиним у Радянському Союзі, яке продукувало технології отримання чистого цирконію, танталу. Вони важливі для атомної енергетики, космічної галузі, електроніки", — каже Володимир Білецький.

Білецький додав, що у медіа багато говорили про сланцевий газ, що залягає у Юзівському родовищі в межах Донецької та Харківської областей. Нагадаємо, що у 2011 році Україна готувала документи на його розробку. Родовище мало стати першим з видобутку сланцевого газу в країні. За підрахунками експертів, це на третину зменшило б потребу держави в імпортному блакитному паливі. Реалізувати задум не вдалося через вторгнення російської армії у 2014 році.

"За інформацією геологічної служби США, Юзівська площа має запаси від 1,4 до 57 трильйонів метрів кубічних. Ніякої точності в оцінці немає", — пояснює доктор технічних наук.

При цьому у Харківській області також наявний природний газ, а також — поклади нафти, кам'яного та бурого вугілля, кам'яної солі, фосфоритів, охриЗемлисті скупчення мінералів, переважно оксидів та гідроксидів заліза і марганцю., глини, пісків, вапняків, крейди.

На Харківщині через російську окупацію Україна не втратила родовищ із корисними копалинами, каже Володимир Білецький.

У Луганській області РФ нині контролює поклади кам'яного вугілля та низку родовищ природного газу. Загалом на Луганщині під контролем російської армії залишається близько сотні родовищ з будівельними матеріаламиГлина, пісок, вапняки, граніт — це корисні копалини, які використовують у будівництві.. Окрім того, Росія контролює місцеві поклади фосфатів, золота, літія, сланцевого газу.

В Запорізькій області тимчасово під контролем армії РФ опинилися поклади золота. Доктор геологічних наук Віталій Сукач розказав, що основний золоторудний об'єкт регіону — Сурозьке родовище. Воно розташоване в Бердянському районі.

"Там пораховані реальні запаси металу. Це орієнтовно до 10 тонн, які відповідають промисловим вимогам. Його цінність полягає в тому, що воно доступне з поверхні. За запасами належить до категорії дрібних, але цілком придатне для видобутку", — каже експерт.

Трильйони доларів під землею: що Україна може запропонувати іноземним інвесторам та які ресурси захопила РФ
Світанок на Донеччині, 15 листопада 2024 рік. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

Рідкісноземельні метали: в чому їхня цінність

Рідкісноземельні метали — це група з 17 елементів у Періодичній таблиці хімічних елементів, пояснив доктор геологічних наук "Дніпровської політехніки" Сергій Шевченко. Вони, а також інші метали, зокрема тантал і ніобій, використовуються в різних галузях: радіоелектроніці, атомній техніці, хімічній промисловості, в металургії, авіа- та кораблебудуванні, оборонній промисловості.

Оцінити загальну кількість цих ресурсів в Україні складно.

"У багатьох офіційних джерелах посилаються на державну таємницю. Також є рекомендація від уряду і МОН щодо недопущення розголошення цінної інформації, якою, очевидно, може бути інформація про запаси критичної сировини", — пояснює Сергій Шевченко.

Трильйони доларів під землею: що Україна може запропонувати іноземним інвесторам та які ресурси захопила РФ
Рідкісноземельні метали можна побачити з допомогою ультрафіолету. Суспільне Дніпро

За словами доктора геологічних наук Віталія Сукача, країни Європи відчувають дефіцит рідкісноземельних металів. Фахівець каже, що від 70 до 95 усіх світових запасів таких металів має Китай.

Володимир Ланда додав, що у світі щороку видобувають понад 300 тисяч тонн рідкісноземельних металів. Фахівець пояснив, що у порівнянні з іншими копалинами — цифра досить скромна. Для порівняння, до повномасштабного вторгнення Україна щороку експортувала понад 30 мільйонів тонн руди.

"Дані, які ми маємо на світовому рівні, вони включають 10-12 основних країн, де зосереджені майже 99 відсотків поточного видобутку рідкісноземельних матеріалів. Серед них — Китай, США, Австралія, М'янма, Таїланд, В'єтнам, Індія, Росія, Мадагаскар та Бразилія. В Україні це абсолютний мінімум", — каже Ланда.

Трильйони доларів під землею: що Україна може запропонувати іноземним інвесторам та які ресурси захопила РФ
Мінерали, які можуть містити рідкісноземельні метали. Суспільне Дніпро

Як розповів доктор геологічних наук Сергій Шевченко, Дніпропетровська область має поклади рідкісноземельних металів. Найбільш розповсюджені з них — тантал та ніобій, також присутні і скандієві руди, зокрема, у Жовторіченському родовищі.

"Загальна потужність тектоно-метасоматичних зон сягає десятків метрів, протяжність перевищує один кілометр. За обсягами запасів скандію родовище є унікальним. Знаходиться воно в північній частині Криворізького басейну", — додає фахівець.

Частину покладів рідкісноземельних металів Україна мала й в тимчасово окупованій частині Запорізької області. За словами доктора геологічних наук Віталія Сукача, такі копалини видобували з мінералів, поклади яких є, наприклад, в Новополтавському родовищі. Йдеться лантан, церій, неодим. Вони застосовуються в електроніці та інших високотехнологічних галузях.

"Родовище ще не розробляють. Потрібно вкладати додаткові кошти, щоб його розвідувати, щоб виділити чітке положення в просторі рудних тіл, і після того лише може початися видобуток", — каже фахівець.

Трильйони доларів під землею: що Україна може запропонувати іноземним інвесторам та які ресурси захопила РФ
Ланта́н – хімічний елемент, проста речовина якого – сріблястий активний рідкісноземельний метал. Tomihahndorf

Тимчасово під контролем російської армії й родовище Крута Балка. Там за словами фахівця, також є руди рідкісних металів, а це літій, тантал, ніобій, цезій і рубідій. Він додає, що це родовище має свою особливість.

"Багато родовищ в Україні залягають на певній глибині. А у Крутій Балці на поверхню виходять такі породи, які містять саме ці корисні компоненти. Також воно потребує довивчення", — каже Віталій Сукач.

За словами Володимира Білецького, найближчим часом росіяни не збираються використовувати підконтрольні українські корисні копалини.

"Вони цінне обладнання вивозять, шахти затоплюють. Одна з таких — Єнакіївська шахта. Там колись був дослід та у мирних цілях підірвали ядерний заряд. Зараз через затоплення шахти цей регіон і вниз до Азовського моря — усе може бути забруднене радіацією. Виходить, що вони самі нічого не видобувають, а лише вивозять те, що вже напрацювали українці", — каже професор.

Корисні копалини на Дніпропетровщині: що може зацікавити інвесторів?

Окрім рідкісноземельних металів, на Дніпропетровщині є й інші корисні копалини, які можуть зацікавити іноземних інвесторів.

За словами Шевченка, серед усіх областей Дніпропетровщина вирізняється багатим спадком корисних копалин. Одними з ключових він називає буре та антрацитове вугілля.

"Вугілля поширене в північній частині області. Буре вугілля охоплює східний фланг Верхньодніпровського вугленосного району. Вугілля використовують для виробництва тепла та електроенергії, що має критичне значення для функціонування промисловості та побутового споживання", — пояснює експерт.

Є в області й родовища золота. Цей метал має хорошу електропровідність та стійкий до корозії, тому його використовують у виробництві електронних компонентів, контактів, сенсорів та плат.

"Золото належить до таких родовищ, як Сергіївське, Балка Золота, Балка Широка, Південне та інші. Сергіївське і Балка Золота розташовані в південній частині Сурської геологічної структури", — каже Шевченко.

Він розповів, що запаси залізної руди на Дніпропетровщині стали основою для розвитку металургійної галузі. Великі металургійні комбінати використовують залізну руду для виробництва високоякісної сталі, у будівництві, автомобільній промисловості.

"Родовища і прояви заліза зосереджено в межах Інгулецько-Криворізької та Криворізько-Кременчуцької металогенічних підзон. За вмістом заліза руди представлені двома промислово-технологічними типами. Багаті — використовуються металургійною промисловістю без попереднього збагачування. Бідні — потребують попереднього збагачення", — розказує фахівець.

Шевченко додав, що на Дніпропетровщині розташований один з найбільших у світі басейнів марганцевих руд. Це — Нікопольський марганцевий басейн, що вміщує понад 2,1 мільярди тонн руди.

Чи зможуть природні копалини забезпечити сталий мир?

Попри окупацію територій, а разом із тим і втрату частини родовищ з корисними копалинами, природні ресурси все ж залишаються важливим складником економічної стійкості країни. Ба більше, на думку фахівців, після припинення вогню саме надра можуть стати гарантією безпеки для України на роки вперед. За словами Володимира Ланди, якщо до країни зайдуть іноземні інвестори, вони не лише видобуватимуть, а й захищатимуть свої вкладення.

"Якщо іноземний власник створить весь цикл виробництва — а це не те, що можна покласти у вантажний автомобіль та вивезти. Активи залишатимуться на території України. Таким чином отримаємо не лише надходження більших податків та матимемо нові робочі місця. Також це може бути гарантією, що ми не станемо жертвою збройної агресії наступного разу", — вважає Ланда.

Тим часом на 11 квітня відстань від межі Дніпропетровщини до лінії фронту у деяких місцях складає менш як чотири з половиною кілометри.

Нещодавно Суспільне спілкувалось з військовим експертом Іваном Ступаком. Він припускав, що російська армія хоче перетнути межі області, аби оточити Покровськ. Також він зазначив, що у разі перетину межі Дніпропетровщини військами РФ, вони зможуть використовувати це для своєї пропаганди.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня
Вибір редакції
На початок