Кожен третій українець відчуває стрес чи має панічні атаки. Це офіційна статистика міністерства охорони здоровʼя України. Причиною постійного занепокоєння лікарі називають часті обстріли та невпевненість у завтрашньому дні. За словами дієтологині Анни Коваленко, людей, що мають стрес можна розділити на дві групи. Одні від їжі відмовляються, а інші тривогу, навпаки, "заїдають". Як результат, останні мають чималі проблеми з зайвою вагою.
Суспільному фахівчиня розказала, чому під час хвилювання зростає апетит та як його приборкати.
Чому під час стресу зростає апетит?
За словами дієтологині, неконтрольований апетит можуть провокувати гормони.
"Під час стресу організм виробляє відповідні гормони. А саме кортизол та адреналін. Адреналін "готує" організм до негайної реакції, однак після початкового імпульсу тіло знову відчуває потребу у відновленні енергії, особливо якщо стрес має довготривалий характер. Кортизол же, який ще називають "гормоном стресу", стимулює апетит, щоб допомогти організму відновити ресурси після стресової ситуації", – каже Анна.
Жінка розказала, що під впливом гормонів організм надає перевагу саме жирній та солодкій їжі.
"Це пов'язано насамперед із тим, що саме ці "категорії" продуктів здатні забезпечити максимально швидкий приріст енергії за короткий проміжок часу. Це допомагає компенсувати організму витрати, викликані дією тривалого стресу", – додає жінка.
Ще один фактор підвищення апетиту під час стресу має психологічний характер. За словами Анни, у їжі людина черпає емоційний комфорт.
"Наприклад, одна моя клієнтка поділилася, що кожного разу, коли у неї дуже сильний стрес, вона їде і купує шматочок торта "Наполеон". Раніше саме так вона приборкувала стрес разом з батьком. Своєрідну традицію має і після його смерті", – розказує Анна.
Наслідки переїдання
Дієтологиня наголосила, що ефект від смачної їжі тимчасовий та проблеми не вирішуєш. Натомість має чимало негативних наслідків.
"Наслідки від надмірного споживання "легких" вуглеводів неминучі і надалі можуть призводити до ще більшої тривожності та напруги. Все через невдоволення собою", – пояснює фахівчиня.
Як впоратися зі стресом без шкоди для фігури та здоровʼя
Анна радить звернутися до спеціаліста, адже самостійно зрозуміти, що саме стрес є причиною переїдання складно.
"Часто це може самою людиною не усвідомлюватися, бо все відбувається "на автоматі". Виявити це можна на консультації у спеціаліста - під час обговорення харчування в цілому і зокрема - специфіку реакції й роботу зі стресом - для конкретної людини", – каже жінка.
Але все ж фахівчиня виділяє один універсальний спосіб у боротьбі зі стресом та переїданням.
"Хороший спосіб приборкати апетит та хвилювання – це спорт. Фізична активність впливає на організм як на фізіологічному, так і на психологічному рівні, допомагаючи знизити напругу і покращити настрій", – додає Анна.
- Під час фізичних вправ організм виробляє ендорфіни та інші так звані "гормони щастя", які покращують настрій і знижують рівень стресу. Після тренувань часто відчувається прилив енергії та легкість.
- Фізична активність зменшує рівень кортизолу – це допомагає стабілізувати емоційний стан, підвищити стресостійкість і полегшити сон.
- Спорт позитивно впливає на якість сну, що критично важливо для зниження стресу.
- Групові тренування, такі як танці, фітнес чи командні види спорту допомагають отримати емоційну підтримку, що також знижує рівень стресу.
Дієтологиня наголосила, що бажано займатися спортом регулярно, не менше трьох разів на тиждень. При цьому відмовляти собі у задоволені зʼїсти, щось солодке дієтологиня не радить. Натомість пропонує замінити цукрові перекуси на корисні.
"Корисними солодкими перекусами можуть якісно і смачно слугувати сухофрукти та корисні десерти з "правильним" складом. Одним з таких може бути батончик з сухофруктів.
Для нього знадобиться 200 грамів вівсяних пластівців та по 100 грамів фініків, родзинок, чорносливу та меду. Усе потрібно перебити блендером, сформувати у батончики та лишити у холодильнику на годину.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро