У селищі Томаківка на Дніпропетровщині вже два місяці повністю відсутнє водопостачання. Усе через обстріли насосних станцій та збитковість марганецького водоканалу. Як живуть люди у селищі без води та що планує робити місцева влада — у сюжеті Суспільного.
Людмила мешкає у двоповерховому будинку. Щодня, розповіла жінка, доводиться приносити кілька десятків літрів з пункту набору питної. Проблеми із водопостачанням почались після підриву греблі Каховської ГЕС, пояснила вона. Коли завершили будівництво нового водогону, сподівалась, що буде з водою. Однак нічого не змінилось. А з грудня, повідомив марганецький водоканал, підприємство взагалі розриває договори з людьми.
"Дуже велика була надія, що ми будемо з водою, але її немає. На основі чого вони з нами розривають договір? Це ж держава будувала водогін. Ми чекали його. Чому вони тоді заодно не зробили воду на Томаківку?" — скаржиться Людмила.
Десятки пляшок з водою в гаражі має Олександр. Їх чоловік набирає з місцевої колонки. Використовує для домашніх справ та роботи на городі. Чоловік зазначив: сподівається, що влада знайде рішення, й у селищі буде стабільне водопостачання.
"Немає пояснень, чому немає води. Ну от немає їх. Чи треба більше платити? Люди вже про таке розмовляли, думали. Я не знаю, якщо не буде водопостачання, то город майже використовувати не буду, бо в нашій місцевості без поливу немає сенсу його тримати", — сказав Олександр.
Проблеми з водопостачанням виникли через збитковість марганецького водоканалу, якому також належать комунікації томаківського, розповів голова селищної ради Іван Калашник. Та додав: планують повернути їх у власність громади і встановити власну систему очищення. Після цього зможуть постачати воду з нового магістрального водогону.
"Ми будемо укладати договори з абонентами на наш томаківський водоканал, який буде купляти воду в Марганці. Питання тільки про справедливий тариф. Нам надіслали зразок договорів. У ньому томаківська сторона має право на отримання води. Всі інші права на боці марганецького водоканалу", — пояснив він.
Води у Томаківській громаді немає через постійні обстріли насосних станцій та недофінансування підприємства, повідомив Суспільному керівник марганецького водоканалу Андрій Михайлик. Додав: аналогічна ситуація й у сусідніх Мирівській та Марганецькій громадах.
"Протягом липня і жовтня їхні громади взяли воду згідно з лічильниками, питну воду, але відшкодування собівартості не було здійснено, і ми на сьогодні як підприємство у великих боргах", — сказав він.
За словами Андрія Михайлика, марганецький водоканал готується укласти нові договори — не напряму з абонентами, а з місцевими водопостачальниками, яким продаватиме воду за вигідними для підприємства тарифами. Скільки часу займе перехід — залежатиме від бюрократичних нюансів, зазначив він. Якою буде вартість води для споживачів, теж наразі сказати не може — тариф встановлюватимуть водоканали громад.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро