Волонтер Михайло Васильєв з села Троїцьке на Дніпропетровщині згуртував з пів сотні людей для допомоги військовим. Серед них — п`ятеро жінок, які майже безперервно готують страви на фронт. Під опікою Михайла та його помічників понад 10 військових підрозділів.
Як працює волонтерська команда — у матеріалі Суспільного.
Михайло розповів: військовим допомагає з 2015-го року. Зараз в його команді з пів сотні людей з різних населених пунктів. Чоловік забезпечує продуктами, аби жінки, які допомагають йому, змогли виготовити для бійців м’ясні та рибні консерви, приготувати фарширований перець та салати.
"Такого колективу немає ні в кого, як в мене. Якби не вони, я б не їздив до хлопців так часто. Я пишаюся ними", — говорить волонтер.
Одна з місцевих жительок Любов сказала, що волонтерить з 2014 року. Разом з іншими жінками готують й фарширують, а ще роблять закрутки. Овочі беруть з власних городів. Вона додала: банки та відерця їм привозять звідусіль. Такою кількістю страв, додала вона, хочуть урізноманітнити раціон військових.
"От ми останню свиню закрили. 105 банок м`ясних консервів, 108 з гречкою, 88 голубців, ще там трохи ковбас начинили. Потім випічку робили. Ми десь днів п`ять поспіль це робили. Важко, але хлопцям на фронті ще важче", — розповіла Любов.
За словами волонтерки Наталі, готують й випічку, за раз можуть напекти до шести ящиків. Жінка зазначила: військові люблять все. Тож відправляли для них пиріжки та паски великими партіями.
На свята волонтерки залишають на кришках для військових різні привітання. Ті ж, в свою чергу, називають їх бджілками.
"Наші хлопчики підписували нам: "Дякуємо за допомогу", Разом — до перемоги", "Україна починається з тебе", — сказала вона.
Михайло додав: з початку повномасштабного вторгнення розпочав волонтерство зі своїм братом — доправляли військовим м’ясо. Нині його завдання не лише довезти приготоване на передову, але й забезпечити продуктами волонтерок.
"Я довозив зі Світловодська 500 чи 600 кілограмів риби мороженої, розкладав по всіх магазинах, і вони могли потім місяць її перечищати і готувати. Деколи вони кажуть, що вже не можуть. Але через деякий час: давай вези, ми будемо все робити", — каже чоловік.
Під опікою Михайла та його команди понад 10 підрозділів. Дехто з військових заїжджає за продукцією сам, а в небезпечних зонах Михайла супроводжують. Автівка волонтера вміщує тонну. Везе страви на різні напрямки.
"По всій лінії фронту наші баночки: Запорізький напрямок, Харківський, Донецький. Не було Сумської області — тепер і там є", — зазначив Михайло.
Також він відвозить на фронт печі та маскувальні сітки. Додав: найбільше військові потребують уваги та підтримки. Зараз навантаження на волонтерську команду — велике, але хтось, каже чоловік, має це робити.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро