Перевірка документів на вулицях, утримання у військкоматі: юрист з Дніпра пояснив, чи законні дії представників ТЦК

Перевірка документів на вулицях, утримання у військкоматі: юрист з Дніпра пояснив, чи законні дії представників ТЦК

ТЦК, мобілізація, Дніпро
Представники ТЦК вручають повістку. Суспільне Дніпро

Вихідними у містах України відбулися перевірки військово-облікових документів у чоловіків співробітниками територіальних центрів комплектування спільно з поліцією. Такі перевірки дозволені після набуття чинності оновленого законодавства про мобілізацію 18 травня 2024 року.

Що ще входить до повноважень представників ТЦК та поліції — в інтерв’ю Суспільному пояснив юрист з Дніпра Максим Мельник.

Які повноваження у працівників ТЦК та поліції?

ТЦК є уповноваженими, в тому числі також це представники поліції, які можуть перевіряти документи у громадян. Працюють в станах військового обліку, чи порушують чоловіки призовного віку його, чи оновлені дані в них були, і подібні питання. Перевіряючи ці документи, уповноважена людина повинна представлятися, показати своє посвідчення. Відповідно, після прийняття постанови №560 з 16 травня 2024 року, на сьогодні ці посвідчення є в уповноважених представників ТЦК.

Тобто представник ТЦК повинен представитися, в цьому посвідченні повинне бути зазначене його повноваження — або перевірка військово-облікових документів, або також вручення повісток. Це окремі повноваження для окремих представників ТЦК. Тобто не всі мають такі повноваження.

Якщо працівник ТЦК або поліції не показує документи?

По-перше, потрібно просити у представників поліції документи, як передбачено законом України про національну поліцію. І, відповідно, якщо представник ТЦК підходить, то в нього потрібно просити документи в момент, коли він починає виконання своїх обов'язків. Тобто, якщо він просто стоїть поруч, але нічого не робить, то він ще не виконує свій обов'язок. Якщо він вступає в цю ситуацію як людина, яка хоче виписати повістку, наприклад, то тоді вже потрібно уточнювати.

На практиці це відбувається так: поліцейський, він уповноважений перевіряти документи, але, відповідно, неуповноважений, наприклад, виписувати повістку. Людина пред'являє документи, якщо поліцейський бачить, що порушені правила військового обліку, він, як і працівники ТЦК, можуть запропонувати разом з ними проїхати до територіального центру комплектування. Якщо ці люди відмовляються, то представник ТЦК вже в цей момент може виписати повістку для того, щоб людина з'явилася в терцентрі.

Якщо людина відмовляється отримувати повістку, то повинен складатись акт відмови, який підписується не менше, ніж двома членами групи реагування. І після того, поліцейські можуть здійснити адміністративне затримання людини не більше ніж на три години.

Чи можуть застосовувати силу?

Коли людина робить спротив до адміністративного затримання, то поліцейські, як повноважні суб'єкти, повинні здійснювати якісь дії, щоб людину фізично доставити.

Представники ТЦК не мають такої можливості. В законодавстві України зазначено, що вони не мають права фізично якось впливати на громадян.

Чи можуть перевіряти документи в торгівельних центрах та закладах?

Так, вони не обмежені. Це нормально, вони працюють в рамках своїх посадових прав і обов'язків. Окрім того, я ще хочу зазначити, що вся ця процедура перевірки повинна поліцейським записуватись на боді-камери.

Постанова №560, яка все змінила, окремо визначила обов'язки також здійснювати відеозапис всіх цих дій, від початку до кінця, і представників ТЦК. Вже, наскільки я знаю, в них також є цей функціонал повний. Тобто, надалі, якщо щодо якоїсь людини здійснювалася діяльність без цього відеозапису, то можна за допомогою юристів та адвокатів, якимось чином поновлювати свої права, кажучи, що вони були порушені.

Тобто, що б не казали представники ТЦК, якби ти себе не вів, якщо на боді-камерах, яка була увімкнена та підтверджувала, що вони там все правильно зробили в відповідності до законодавства, то все інше буде трактуватись на користь саме громадян.

Чи можуть перекривати вулиці або мости, аби перевірити документи?

Це питання мобільних блокпостів. Для такого блокпосту потрібно певну кількість документів оформити, щоб його можна було поставити. До того ж він не має таких самих юридичних повноважень, як звичайний блокпост, щодо якого є вимоги. Тому такі дії, вони не є законними, скажімо так. Тобто тут вже перевищують свої повноваження представники поліції.

В разі затримання, скільки людину можуть тримати в ТЦК?

Це питання адміністративного затримання, це до трьох годин. Все, що більше ніж три години, це вже незаконне утримання, можливо, викрадення людини, якщо це було без представників поліції.

Потрібно викликати поліцію, говорити, що вас незаконно утримують, щоб приїжджав наряд поліції, фіксував це, як вчинення кримінального правопорушення, вносили свідомості до ЄРДР. Та, відповідно, ситуація розглядається в юридичному полі. В кожному випадку це окремо потрібно дивитись.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок