У Кривому Розі частково призупинено будівництво Меморіального комплексу у секторі почесних поховань Центрального кладовища. Проєкт споруди викликає занепокоєння в родин загиблих військовослужбовців. Вони побоюються, що надгробні плити не відповідатимуть розташуванню могил через особливості рельєфу та поховань. Скульптура ж, яку там збираються встановити, за їхніми словами, абсолютно недоцільна. Наразі Криворізька міськрада звернулася до управління культури ОДА щодо проведення всеукраїнського тендеру.
Чи чують рідних полеглих бійців у міськраді — дізнавались кореспонденти Суспільного.
У Секторі почесних поховань центрального кладовища Кривого Рогу спочиває 37-річний Іван Пілюгін, який загинув у січні цього року. Майже щодня Олександр ходить на могилу до сина. Чоловік розповів: Іван воював у підрозділі "Скала" на Авдіївському напрямку, загинув у бою в селищі Опитне.
Батько полеглого воїна сказав: рік тому дізнався, що тут планують побудувати меморіальний комплекс. Бачив його фотомакет та побоюється, що надгробні плити не збігатимуться з розташуванням могил. За словами чоловіка, на макеті зображено рівні лінії, а на кладовищі поховання розташовані хаотично.
"Я хочу прийти до могили свого сина, я маю знати, де вона знаходиться, а не ходити по кістках хлопчиків, які тут поховані", — додав він.
Олександр разом із родинами інших загиблих воїнів постійно зустрічається із забудовником та представниками влади — хочуть домогтися роз'яснень та змін у проєкті меморіалу.
Ірина Ковальова два роки тому поховала сина Дмитра. Чоловік воював з 2015-го, загинув під час контрнаступу на Херсонщині. Жінка розповіла: відвідує кожне зібрання щодо будівництва комплексу. За її словами, родичі полеглих вимагають, перш за все, зіставити реальні могили й надмогильні плити.
Тендер на будівництво меморіального комплексу вартістю понад 128 мільйонів гривень міськвиконком Кривого Рогу провів наприкінці липня. У серпні уклав договір з переможцем. Представник підрядної компанії Дмитро Шелест зазначив: роботи за проєктом уже розпочали. Вони триватимуть до листопада. Цього року планують завершити всі бетонні роботи щодо огорожі, каплиці, ритуального майданчика та постаменту під скульптуру. Навесні наступного року, розповів Дмитро Шелест, візьмуться за гранітне оздоблення комплексу та встановлять надгробні пам’ятники. На запитання журналістів Суспільного про те, чи є ризик зміщення могил, він відповів: невідповідність є, але вона невелика.
"Будуть проводитись роботи максимально, щоб воно було все так, як воно є в плані поховань, щоб не зміщувалося ні вліво, ні вправо", — додав представник підрядної компанії.
Вікторія Третяк, голова постійної комісії Криворізької міськради з питань ветеранів, сімей загиблих та безвісти зниклих, зауважила: проєкт меморіального комплексу розробили торік. Там мали встановити й скульптуру "Героям слава" за ескізом місцевого скульптора Володимира Токаря. Родини загиблих воїнів висловились проти (родичі вважали, що вона не має української ідентичності й виражає біль, скорботу) — їх почули.
Вікторія каже: звертатиметься до управління культури обласної адміністрації, аби там на конкурсній основі визначили, якою все ж буде скульптура. Додала: пропозиції щодо змін проєкту меморіального комплексу приймали до квітня цього року — наразі нічого змінювати не планують. З родинами загиблих військовослужбовців міськрада постійно на зв’язку — вони можуть стежити за ходом будівництва, аби підрядник проводив його якісно.
3 вересня Вікторія Третяк повідомила, що будівництво меморіального комплексу призупинено на невизначений термін.
“Перепроєктування меморіалу було двічі. З кількасот поховань у секторі, трохи більш як 20 родин загиблих категорично проти нього. Тому прийняли рішення, що буде побудовано лише паркан, каплиця, ритуальний майданчик, центральні флагштоки і замощення площі. Будівництво меморіалу із козацькими хрестами не буде, допоки ми не отримаємо письмової згоди від усіх родин загиблих. Ми змушені вибачитись перед тими родинами, які хочуть меморіал", — сказала Вікторія.
Олександр Пілюгін, батько загиблого воїна Івана Пілюгіна, зазначив: про те, що будівництво меморіалу буде частковим, — не знав, бо жодної інформації на офіційних сайтах не бачив. Однак, додав, разом з родинами загиблих вже звернувся до міськради апелюючи частиною 6 статті 25 Закону України "Про поховання та похоронну страву".
"Якщо міська влада поставила нас перед фактом про вигляд комплексу, ми вирішили відмовитись від запропонованих червоних козацьких хрестів. Ми наполягаємо на конкурсі. Бо без нашого погодження вони не можуть ставити пам'ятники на могилах наших рідних", — зазначив чоловік.
Членкиня ініціативної групи родин загиблих Ірина Ковальова сказала: найперше, чому родичі обурились, був вигляд пам'ятника на меморіалі, пізніше вони ознайомились із проєктом і занепокоїлись, що надгробні плити не збігатимуться з розташуванням могил. Особисто жінка не проти будівництва меморіального комплексу.
“Кожного дня люди несуть заяви про незгоду у міськраду, у ритуальну службу — таких понад 100 осіб. Основна незгода саме проти токівського граніту, тобто кольору. Але я розумію, що будівництво комплексу має тривати, бо чиїсь батьки — вже літні люди, і вони пишуть у спільноті про те, що хочуть дожити й побачити меморіал, а хтось не має коштів, аби встановлювати пам'ятник власними силами", — додала Ірина.
Роботи із намогильними спорудами мали розпочатися вже наступного року, однак поки всі родини загиблих не погодять вигляд і форму меморіалу, реалізація проєкту комплексу повною мірою призупиняється на невизначений термін, зазначила Вікторія Третяк. Вона також повідомила, що Криворізька міська рада звернулась до управління культури ОДА, щоб там провели всеукраїнський архітектурний конкурс на кращу проєктну пропозицію пам’ятника із залученням у конкурсну комісію родин загиблих для врахування їх думок.
Авторка: Наталія Качуровська
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро