У Дніпрі та області перейменували майже 300 топонімів. Серед них — Амурський міст, парк Гагаріна та вулицю Короленка в обласному центрі. Також нові назви отримали вулиці 152-ої (нині — Дениса Котенка) та 6-ої стрілецької (тепер — 3-ої штурмової бригади) дивізій.
Що про це каже історик та жителі Дніпра – у матеріалі Суспільного.
Вулиця Дениса Котенка
Вулиця 152-ої стрілецької дивізії в Дніпрі тепер називатиметься на честь українського добровольця Дениса Котенка. Військовий з Дніпра загинув у березні 2022 року на Київщині, розповідає його мати Тетяна. Жінка каже: не просила назвати цю вулицю іменем сина. Але впевнена: Денис цього гідний.
"Я пишаюся тим, що на честь мого сина буде вулиця у рідному місті. Покоління міняється, пройшло вже майже 80 років з Другої світової, в нас тепер інший ворог", — говорить мати.
Місцеві ж жителі до перейменування поставились по-різному:
"Я вважаю, що це справді хороша ідея — назвати по-іншому вулицю, тому що це наші українські герої", — сказала Софія.
"Вона повинна залишатися вулицею 152-ої дивізії, тому що ця дивізія звільняла місто Дніпро. І тут пройшло моє дитинство", — говорить Оксана.
Вулиця 3-ої штурмової бригади
З'явилась у Дніпрі й вулиця 3-ої штурмової бригади. Раніше вона мала назву 6-ої стрілецької дивізії. Вулиця тягнеться від Монументу вічної слави до Січеславської Набережної.
"Була назва прорадянська, а стала ближча до нашої історії", — говорить місцева жителька Дар’я.
"Мені подобається, що це називають на честь військових", — додає Анастасія.
Військовослужбовець 3-ої окремої штурмової бригади Геннадій Поляков вважає, що в українських містах мають бути вулиці, названі на честь й інших підрозділів Сил оборони. Пишається тим, що в Дніпрі з’явилась вулиця його бригади. Тим більше, що один з батальйонів бригади сформований саме з дніпрян, сказав боєць.
"Наша бригада заслуговує на те, щоби її назву мала одна з вулиць міста Дніпро", — каже він.
Вулиця Лазаря Глоби
Амурський міст офіційно став Старим, парк Гагаріна — Студентським, а парк Володі Дубініна — тепер Крутояр. Всього ж у Дніпрі перейменували 141 топонімів.
Колишня вулиця Фабра матиме ім'я Лазаря Глоби, як і прилеглий до неї парк. Її історичне назва — Садова. 1939-го радянська влада перейменувала вулицю на честь військового льотчика Анатолія Сєрова. 2015-го в ході декомунізації її назвали іменем катеринославського губернатора Андрія Фабра. 26 липня назву змінили знову.
"Парк Глоби — ну і вулиця Глоби. Я думаю, це буде зручно", — говорить дніпрянка Дар’я.
"Можна і не змінювати назви. Я вважаю, що це не головне зараз", — вважає Ганна
"Я вважаю, що ці перейменування, досить таки недоречні. Особливо — перейменування цієї вулиці, бо вона вже перейменовувалася у 2015 році", — зауважує Костянтин.
"Якщо у 2015 році це було вже перейменовано, то, вибачте, — земельний кадастр переробляти другий чи третій раз", — каже Анастасія.
Вулиця Первозванівська
Перейменували й іншу центральну вулицю, названу за радянських часів на честь російського письменника Володимира Короленка. Наразі їй повернули першу відому історичну назву — Первозванівська.
"Хотілося, щоб про це було більше розголосу, бо, на жаль, залишається багато старих вивісок зі старими назвами вулиць", — говорить Варвара.
"Я хочу, щоб ми зупинились, обернулись, отямились. І почали називати вулиці так, щоб потім більше їх не перейменовувати", — зауважує Євгеній.
За яким принципом перейменовували вулиці
Головне під час перейменувань, каже історик та очільник робочої групи топонімічної комісії Дніпра Валентин Старостін, — історична складова. Як приклад наводить один з найстаріших міських районів — Нові Кайдаки. У 2015-го там з'явилися вулиці Старшинська, Контрактова та Посполита, пов’язані з історією місцевості.
"Якщо говорити про появу іменних вулиць, то в переважній більшості — це якраз діячі місцевої історії, місцевої політики, тобто люди, які пов'язані з містом, регіоном", — зазначив він.
Рішення перейменовувати вулиці на честь військових формувань, зазначає історик, ухвалюють після узгодження з командирами.
Додає: наразі Дніпро позбувся усіх топонімів, пов’язаних з радянським та імперським періодом, як того вимагає закон про деколонізацію.
Авторки — Мирослава Заблуда, Каміла Полосенко
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро