"Важливо цікавитися – не критикувати": поради психологині з Дніпра, як захистити дітей від негативного впливу соцмереж

"Важливо цікавитися – не критикувати": поради психологині з Дніпра, як захистити дітей від негативного впливу соцмереж

Еліна Карепова, психологиня, діти, соцмережі
Еліна Карепова – психологиня. Суспільне Дніпро

Онлайн світ – може нести реальну загрозу для дітей та підлітків. Психологиня Еліна Карепова розповіла, що неконтрольований доступ до інтернету часто має негативні наслідки. За її словами, забрати телефон чи вимкнути інтернет – методи жорстокі й результату вони не дадуть.

Суспільному жінка розказала, як же захистити дитину від негативного впливу мережі.

Психологиня Еліна Карепова з дітьми працює вже 15 років. Розповіла, що нині підлітки сприймають інтернет, як невіддільну частину свого життя.

"Вони починають зустрічатися, дружити онлайн, для них це так само реально, як піти в школу і поспілкуватися з однокласниками. Все, що там відбувається, для них важливо", – каже психологиня.

Фахівчиня розказала, що онлайн-спільноти можуть маніпулювати дітьми.

"Підлітки, які хочуть бути у якомусь telegram-каналі, вони мають проявляти активність там. Інакше їх виженуть. Там є певні правила, якщо ними маніпулювати, то дитина прив'язується до інтернет-спілкування", – додає психологиня.

За словами Еліни, групи чи канали у соціальних мережах можуть мати спеціальний сценарій для впливу на свою підліткову аудиторію. За бажанням модератори спонукають дітей до участі в протиправних діях. Своєю чергою підлітки таким чином можуть відчувати себе дорослими.

"Чому вони починають курити? Бо так роблять дорослі. Вважають, що вони роблять так само – значить вони дорослі. Ми повертаємося до відчуття кордонів. В онлайн світі діти можуть щось зробити й розуміють, що їх ніхто не зупинить. Ба більше, їх там приймають такими, як вони є. Тому діти можуть піддатися впливу», – каже Еліна.

За словами психологині, жорстокість серед підлітків може проявлятися з різних причин.

"Є приклади сімей, коли насилля це – норма. Дитина знає, що у сім'ї батьки б'ються. Вона переносить це у своє життя. Після цього може бути невмисне вбивство, тому що людина не розрахувала свою силу чи ще щось. А от якщо ми говоримо про планування як таке, то це більш особистісна річ. Людина психологічно може бути або готова, або не готова, перетнути певну межу. В побуті це може не проявлятися, але діти не відчувають отієї різниці між добре та погано. Що з того вийде залежить від досвіду та середовища перебування дитини", – пояснює психологиня.

Психологиня розповідає, що будь-який випадок можна корегувати. Наголосила на тому, що батьківство це не лише піклування в побуті. Важливо цікавитися емоційним станом дитини.

"Діти часто переживають через те, що батьки не дуже цікавляться їхнім емоційним станом і тим, що відбувається в їхньому житті. Не запитують про інтереси та переживання. Важливо цікавитися, але не критикувати. Фрази: "Ану, перевдягнись", "Ти маєш те зробити", — це все віддаляє вас. Варто формувати довірливі відносини й просто навчитися слухати один одного", – розповідає психологиня.

Еліна розказала, що в нашому суспільстві часто стосунки батьків з дітьми побудовані на страху.

"Можна почути прохання: "Не кажіть моїм батькам, бо вони мене вб'ють за погану оцінку, або за те, що я щось зробив або не зробив". Це велика робота для батьків, тому що треба стати не керівником, а людиною яка спостерігає і може десь допомогти, якщо в дитини є переживання. Потрібно прийняти свою дитину такою, як вона є", – додає жінка.

Психологиня наголосила, що крім емоційної підтримки, батькам варто виховувати в дитині критичне мислення.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок