Як можуть припинити надавати комунальні послуги через борги. Юрист з Дніпра пояснив нюанси нової постанови

Як можуть припинити надавати комунальні послуги через борги. Юрист з Дніпра пояснив нюанси нової постанови

Важливо

Кабінет міністрів України скасував заборону на стягнення заборгованості за комунальні послуги, яка виникла з 24 лютого 2022 року. Відтепер на суму боргу нараховується пеня, а у разі подальшої несплати компанія може припинити обслуговування та звернутися до суду.

Як стягуватимуть кошти та чи можливо реструктуризувати борг — Суспільному розповів юрист Роман Ухов.

У якому випадку комунальники мають право відключати абонента від послуг?

Всі абоненти, що отримують послуги, отримують їх за договором, навіть якщо вони особисто договір не підписували. І, відповідно, якщо особа не виконує договірні зобов'язання, тобто не здійснює платежі, то компанія, що надає послуги, може ухвалити рішення про припинення надання послуг.

У будь-якому випадку таке рішення повинно бути письмово доведено до абонента. Вони зазвичай направляють це поштою з підтвердженням такого вручення. Але іноді трапляються випадки, що формально таке попередження направляється, в них немає підтвердження щодо такого отримання абонентом цього попередження про припинення надання послуг. У такому випадку людина, якщо є відповідні підстави, може звернутись за правовою допомогою та оскаржити такі дії. І навіть є випадки коли суди визнавали такі дії компанії незаконними.

Чи є певна критична сума, після якої абонента буде від’єднано від послуг?

Чинним законодавством не встановлено якесь матеріальне або інше визначення розміру несплати цього боргу, щоб від'єднати або припинити постачання послуг. Тобто в будь-якому випадку компанії, що надають послуги, самостійно обирають таких платників. З практики можу сказати, що в будь-якому випадку цих бригад не та вже й багато, і, наприклад, у населених пунктах, у яких населення є меншим, можуть від'єднувати за менші борги. У будь-якому випадку це, я так розумію, близько 10-20 тисяч гривень.

Які права та обмеження мають компанії, що надають комунальні послуги?

В законі зазначено не від'єднання, а припинення надання послуг, тому що у вас з комунальною компанією укладений договір. Ви повинні виконувати відповідні зобов'язання. Якщо ви їх не виконуєте і у вас немає підстав для того, щоб вам не нараховувався певний борг, то вони мають право припиняти будь-яким законним способом. Якщо технічно можна обмежити без втручання або без проникнення до вашого житла, вони можуть це обмежити зовні. Якщо передбачається обмеження користування цими послугами у житлі, або технічно неможливо їх обмежити, це багатоквартирні будинки, то працівники повинні зайти у житло та заблокувати надходження та споживання цих послуг.

Однак комунальники не мають права без вашого дозволу заходити до вашого житла. Тут є певна колізія. Відповідно до договору, ви зобов'язані допускати комунальників для перевірки ваших вузлів та агрегатів щодо отримання послуг. Якщо ви цього не робите, то надавач послуг має право звернутись до суду. Але цей алгоритм вже є крайнім.

Як можуть діяти компанії-надавачі послуг та які санкції можуть застосувати до боржника?

Якщо борги складають не більше трьох років, здебільшого вони подають заяви до суду. Суд виносить судові накази, що є відповідно виконавчими документами, вони їх надають для примусового виконання. За два тижні вам можуть заблокувати певні рахунки, щоб ви здійснювали сплату заборгованості. Якщо у вас заборгованість складає понад три роки, то вони зазвичай подаються в позовному провадженні. Це буде позовна заява на стягнення цього боргу.

Що треба знати споживачам про реструктуризацію боргу та субсидії?

Здебільшого усі компанії надають таку послугу — реструктуризацію цього боргу. Але ви повинні надати документи, оскільки там є певні моменти у кожній компанії щодо документів, які вони можуть від вас просити надати. Це документи щодо вашої неплатоспроможності або документи що у вас дійсно заробітна плата не дозволяє зробити певні виплати у вказаному розмірі. У більшості випадків компанії все ж таки йдуть на зустріч.

Також, якщо у вас немає коштів, ви можете звернутись за отриманням певних субсидій або якихось компенсацій. Якщо відповідно у вас є статус для отримання.

Як діяти переселенцям особам або людям, які перебувають за кордоном?

Особа, яка не проживає у житлі більше ніж 30 днів, має право подати до комунальних компаній заяву, що вона не проживає за адресою, де нараховуються комунальні послуги. До цієї заяви надаються документи, що це підтверджують. Це може бути довідка внутрішньо переміщеної особи або документи, що ви перебуваєте за кордоном як біженець. Комунальні компанії мають право не нараховувати послуги. А ті борги, що у вас вже утворилися і вони їх нараховували, — ви маєте право, щоб вони перерахували вказані борги.

Це в будь-якому випадку не стосується надання централізованого опалення, тому що це технічно неможливо обмежити його. Це ОСББ або керуюча компанія, що здійснює це обслуговування. А щодо світла, побутового газу та центрального водопостачання або вивозу сміття — це можливо. Крім того, є можливість через "Дію" накласти цифровий підпис на документи. Ви можете, перебуваючи за кордоном, написати цю заяву, сфотографувати та накласти на неї електронний цифровий підпис і скерувати на електронну адресу компанії.

Кабінет міністрів скасував заборону на стягнення заборгованості за комунальні послуги, яка виникла з 24 лютого 2022 року. Також тепер у разі несплати можуть припинити обслуговування. Однак мораторій залишається для жителів зони бойових дій та тимчасово окупованих РФ територій. На Дніпропетровщині таких населених пунктів та громад – понад 10.

Андрій Незнаєнко

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок