Адвокат з Дніпра пояснює, чи законні телеграм-канали про місця вручення повісток і чому відкликали закон про мобілізацію

Адвокат з Дніпра пояснює, чи законні телеграм-канали про місця вручення повісток і чому відкликали закон про мобілізацію

Ексклюзивно

Яке покарання загрожує адміністраторам та підписникам телеграм-каналів, де розповсюджують інформацію про місця й час вручення повісток? Чому уряд відкликав законопроєкт про мобілізацію? Про це в інтерв’ю Суспільному розповів дніпровський адвокат Роман Ухов.

Чи законні телеграм-канали про видачу повісток?

— Почнемо з самого початку. Чи законно вести такі telegram-канали і взагалі їх мати? На теперішній час на території України немає закону, який забороняє вам мати якісь telegram-канали, якісь соціальні мережі, сторінки Facebook, Instagram.

За що саме передбачена відповідальність? Відповідальність може бути передбачена, якщо ви розміщаєте в всьому своєму telegram-каналі, на сторінці Facebook, Instagram якусь інформацію, розповсюдження якої є заборонено. Якщо ви на цій сторінці розповсюджуєте інформацію, що здійснюються певні мобілізаційні заходи, якщо ви точно вказуєте, що в якомусь районі Дніпра здійснюється вручення повісток, якщо є це супроводжується певними відеофайлами супроводжується, фотографіями з конкретизацією місця, то такі дії правоохоронцями розцінюються як перешкоджання діям Збройних сил України.

Яке покарання за розповсюдження інформації про видачу повісток?

— За це передбачена кримінальна відповідальність від 5 до 8-ми років позбавлення волі. Ця категорія злочинів є тяжкою, вона відноситься до злочинів проти держави. Відповідальність є дуже суворою.

Якщо в telegram-каналі є якісь посилання загального характеру, без конкретизації, без чіткого позначення місць, де це відбувається, то так дії можуть не підпадати під кримінальну відповідальність. Є вже вироки суду, наскільки мені відомо, як мінімум у Київській області, власники вказаних telegram-каналів понесли покарання у вигляді умовних термінів.

Якщо ви підписані на вказаний telegram-канал, яка здійснює таке поширення, то жодної відповідальності не передбачено.

Чому уряд відкликав законопроєкт про мобілізацію?

— Законопроєкт не відповідає тим завданням, які він повинен вирішувати.

По-перше, це серйозна була спроба реформувати повністю систему мобілізації. Такі спроби не можуть відбутись за місяць.

Є дуже багато суперечностей, невідповідностей Конституції України та нормам європейського законодавства. Є зауваження головного юридичного управління Верховної ради України. Вказані зауваження є дуже суттєвими, це 48 сторінок.

Наприклад, незрозуміло, яким чином оскаржувати дії працівників ТЦК, якщо вони будуть обмежувати права громадян щодо користування грошовими коштами. Національний банк України висловлювався, що не має потужного механізму щодо реалізації цих планів.

Крім того, не зрозуміло, яким чином можна швидко повідомити ТЦК що ви не маєте можливості прибути за вказаною електронною повісткою. Відповідна особа, навіть маючи законні повноваження туди не з'являтись, може отримати певні санкції, які знімати буде дуже важко, складно й довго.

Також не зрозумілим залишається питання щодо вручення самих електронних повісток, оскільки, по-перше, дуже великий обсяг даних повинен бути переданий до реєстру військовозобов'язаних. Також незрозумілим залишається питання, яким чином ця повістка буде вручатись. Є висловлювання міністрів, що через застосунок Дія повістка вручатись не буде.

Я так розумію, що законопроєкт він відкликаний, бо він не вирішить питань щодо мобілізації, а лише ускладнить ситуацію. Це призведе до того, що не буде надходжень до державного бюджету, не буде й довіри до інститутів влади.

Автор — Андрій Незнаєнко

Воєнний стан і мобілізація в Україні

24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна рада проголосувала за запровадження воєнного стану.

Того ж дня представник ДПСУ Андрій Демченко у коментарі Суспільному підтвердив, що у зв'язку з агресією РФ та запровадженням воєнного стану на території України починає діяти обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.

Воєнний стан за час повномасштабного вторгнення продовжували 7 разів:

  • з 25 травня до 23 серпня 2022 року;
  • з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;
  • з 21 листопада 2022 року до 19 лютого 2023 року;
  • з 19 лютого до 20 травня 2023 року;
  • з 20 травня до 18 серпня 2023 року;
  • з 18 серпня до 15 листопада 2023 року;
  • з 15 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок