"Між нами та окупантами лише декілька сотень метрів води". Як живуть у селі на березі Каховського водосховища

"Між нами та окупантами лише декілька сотень метрів води". Як живуть у селі на березі Каховського водосховища

Село Вищетарасівка на Дніпропетровщині розташоване на березі колишнього Каховського водосховища. На іншому боці від населеного пункту — тимчасово окупована РФ частина України.

Як живуть зараз жителі села, про відновлення водопостачання після підриву Каховської ГЕС та коригувальника обстрілів серед односельців — в репортажі Суспільного.

Про підрив Каховської ГЕС

“Наше село розташоване на березі Каховського водосховища. І так воно було близько до окупантів, до бойових дій. А після того, як підірвали Каховську ГЕС, ми стали ще ближче, як мінімум візуально. Тепер між нами та окупантами лише декілька сотень метрів води", — розповів староста Вищетарасівського старостинського округу Олександр Сівак.

Як живуть у селі на Дніпропетровщині, що на березі Каховського водосховища
Село Вищетарасівка розташоване на березі Каховського водосховища. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

За його словами, того дня селяни не одразу повірили в те, що сталося.

"До обіду вода відійшла від берега на 300 метрів. Ми зрозуміли, що це квиток в один кінець і води не буде", — сказав чоловік.

Як живуть під постійними обстрілами

Олександр Сівак каже, по селу прилітали майже всі види озброєння, якими можна вести середньо-ближній бій: обстрілювали з артилерії, "Градів" й "Ураганів", "Ланцетами", навіть з деяких модефікованих екземплярів мінометів.

Село на березі Каховського водосховища: як живуть його жителі під обстрілами
Староста Вищетарасівського округу Олександр Сівак. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

"На слух вже відрізняємо майже все. Люди бояться, хвилюються, але свій будинок, своя земля — це своє. Нема куди з неї йти. Хтось поїхав, хтось взагалі не може витримати. Побув місяць, день, два та повернувся", — говорить він.

Місцева жителька Ніна приїхала до села 48 років тому.

"Як під обстрілами живеться? Лягаєш ввечері і думаєш — прокинешся зранку чи ні? (сміється). Чи не попадуть до нас? Якось в нас з чоловіком ледь не потрапили. Тільки заїхали в гараж, воно як бабахне. Якщо раніше, то попали б. А що робити? Жити треба. І коров тримаємо, і поросята, і курей", — розповіла жінка.

Репортаж з села на Дніпропетровщині, яке розташоване на березі Каховського водосховища
Ніна живе у селі вже 48 років. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

Про коригувальника, який наводив на будинки односельців

Житель села В`ячеслав розповів, у червні 2022 року один з односельців коригував артилерію військ РФ.

"Обстріл був вночі, десь о другій годині. Дружина з дітьми спали в будинку. Снаряд від "Граду" потрапив прямо в дах. Врятувало те, що він здетонував об покрівлю і в дім впала просто пуста болванка. Пробила стелю та вийшла через вікно. Слава Богу, що вони живі залишилися", — сказав чоловік.

У Вищетарасівці на Дніпропетровщині житель коригував удари армії РФ
По будинку В`ячеслава удари військ РФ коригував односелець. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

За його словами, коригувальнику російські військові платили гроші. 40-річного чоловіка затримала СБУ, і яка його подальша доля — невідомо.

Про відновлення водопостаання та скільки людей зараз у селі

"Наразі ми відновили водопостачання на 2/3 території села. За допомогою спонсорів, за допомогою підтримки громади. Більшість фізичної роботи виконували самостійно завдяки місцевим волонтерам і меценатам. Найважче було не роздобути обладнання чи труби, а прокласти його під обстрілами до самого русла річки Дніпра. Тепер не доводиться возити з далеких країв, адже нам до найближчої точки видачі води 50 км було", — розповів староста Вищетарасівського старостинського округу Олександр Сівак.

За його словами, до повномасштабної війни у селі проживало до 3 тисяч людей, зараз— близько 2 тисяч. Залишаються люди більш старшого віку. Молодь, яка змогла, виїхала. Служать в ЗСУ: і чоловіки і жінки.

Як живуть у селі на березі Каховського водосховища за кілька сотень метрів від окупантів РФ
Попри обстріли багато жителів залишаються у Вищетарасівці, тримають худобу. Фото: Юрій Тинний/Суспільне Дніпро

За весь час у селі через обстріли загинула жінка, близько семи жителів отримали поранення.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок