"Кредитні відсотки у нас з'їдають усе": фермер Анатолій Гайворонський про врожай, продаж землі та підтримку аграріїв

"Кредитні відсотки у нас з'їдають усе": фермер Анатолій Гайворонський про врожай, продаж землі та підтримку аграріїв

Голова конгресу фермерів Дніпропетровщини Анатолій Гайворонський понад 30 років займається вирощуванням зерна. За 30 років його господарство виросло з 43 гектарів до майже 2 з половиною тисяч. Фермер вирощує кукурудзу, соняшник, пшеницю й ріпак.

Які кроки для підтримки аграріїв пропонує фермер, як ставиться до продажу землі та чому цьогоріч не зібрав пшеницю – в інтерв'ю Суспільному.

Анатолій Гайворонський розповідає, наразі банківська політика щодо фермерів невтішна. Аби зберігати збіжжя два роки тому чоловік побудував елеватор за кредитні кошти. Тоді щомісяця сплачував 160 тисяч гривень кредитних відсотків. Зараз – 400 тисяч. Таке підвищення відсотків, каже фермер, обкрадає аграріїв. Бо заробіток у війну мізерний.

"Кредитні відсотки у нас з'їдають усе": фермер Анатолій Гайворонський про врожай, продаж землі та підтримку аграріїв
Елеватор для зберігання зерна. Фото: Суспільне Дніпро

Зерно торік возив у Європу власними вантажівками, цьогоріч здає у одеських портах. Кукурудзу там купляють за 5 тисяч 900 гривень, пшеницю – за 5 тисяч 800 гривень за тонну. Тож, за словами Анатолія Гайворонського, низька ціна за врожай, витрати на логістику та високі банківські кредити не дають змоги заробити, вкласти кошти у розвиток господарства.

"І брався кредит тоді під 11%. Зараз в період війни цей кредит збільшився на 8% і вже  становить 18,5%. Розумієте, це в той період, коли зерно в нас удвічі, втричі подешевшало, це в той період коли реалізація ускладнилась. Таким числом просто банкротять фермерські господарства", – каже чоловік.

Питання з відсотками по банківських ставках зараз переглядається, щоб все-таки зменшити їх?

"Ні, нічого абсолютно. Значить, куди я не звертався по цих питаннях, от я брав комерційні банки, тоді коли ми брали – це були нормальні умови. Зараз я їм говорю, давайте ж щось будемо говорить за відсотки, як то ну ви ж неправильно вчиняєте, ви банкротите. Ми все це розуміємо, але ж такі речі, де повинна втрутитись держава і відрегулювати ці питання", – розповів чоловік.

"Кредитні відсотки у нас з'їдають усе": фермер Анатолій Гайворонський про врожай, продаж землі та підтримку аграріїв
Фото: Суспільне Дніпро

Як би ви хотіли щоб держава відрегулювала це питання, якої саме підтримки не вистачає?

"Ну по-перше переглянуть оці процеси банківської політики. По-друге, навіть 13%, що вони говорять державні пільгові кредити, то дуже високий для аграрія зараз кредит, розумієте. Ми його не потягнемо. Ну надо щось зробити для того, щоб ми хоча б пережили цей момент війни", – зазначив фермер.

Пільгові кредити пропонують всім фермерам?

"Ну пільгові кредити пропонують всім в кого є застава, у кого є там історія. От сьогодні ми там подали значить на пільговий кредит, який 13%, він виявляється теж пільговий, хоча це дуже великий відсоток і його потягти неможливо. Нам переслали перелік документів, які ми повинні заповнити", – каже Анатолій Гайворонський.

Що ви сієте, що приносить прибуток?

"Ми сієм в основному кукурудзу сієм ріпак,соняшник, пшеницю. Тим більш, що в цьому році в мене випав сильний град і знищив багато врожаю", – розповів він.

З початку 2024 року ті зміни, які передбачені на ринку землі, як ви їх оцінюєте і за що виступаєте?

"Ми зараз значить з 2024-го року відміняємо мораторій на продаж землі для юридичних осіб, скажіть, будь ласка, хто буде купляти цю землю? Ну от хто буде купляти землю, якщо в нас коштів немає, то і причому до 10 000 га. Ми виступаємо за те, щоб в період війни значить мораторій продовжити і так як воно було там до 100 га одні руки для фізичних осіб", – каже він.

Тобто ви пропонуєте призупинити поки що цей продаж чи створити якісь умови для нього?

"Ні, я пропоную просто продовжити мораторій на продаж землі для юридичних осіб. Уже значить петицію підписали. Скоро 25 000 підписів і подамо президентові, щоб він наклав вето на цей закон і не продовжили мораторію. Треба, щоб хтось захистив нас нашу державу. Не тільки ж ми повинні захищати на війні. Ми повинні захищати і всередині держави, внутрішні проблеми вирішувати на користь України, на користь всім українцям", – зазначив Анатолій Гайворонський.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок