"З мене вимагали хабар". Громадянину Грузії, який живе на Дніпропетровщині 30 років, відмовили продовжити посвідку

"З мене вимагали хабар". Громадянину Грузії, який живе на Дніпропетровщині 30 років, відмовили продовжити посвідку

Геннадію Кбілцецхлашвілі в міграційній службі Дніпропетровщини відмовили продовжити постійну посвідку на проживання. Чоловік переїхав з Грузії до України майже 30 років тому. У 2022 мав оновити посвідку, але через воєнний стан, розповів Геннадій Суспільному, її автоматично продовжили на рік. У ДМС Дніпропетровщини йому повідомили, що її видали незаконно, тому анулювали.

Як діяти в такій ситуації та куди звертатися — у матеріалі Суспільного.

"З мене вимагали хабар. Я сказав, що в мене немає цих грошей"

Геннадію Кбілцецхлашвілі в міграційній службі Дніпропетровщини повідомили: він має покинути країну наприкінці листопада. Адже чоловіку відмовили видати посвідку — документ на постійне проживання в Україні.

З Грузії він переїхав майже 30 років тому. У 2022 мав оновити документи, але через воєнний стан, розповідає Геннадій, їх автоматично подовжили на рік. Втім чоловік заздалегідь почав усе збирати

"Паспорт, завірений нотаріусом, в перекладі. Страховий поліс на 13 місяців. Він в мене також є. В мене ще довідка з консульства Грузії, теж з перекладом, що я не проживаю на території Грузії. Копія залишилася посвідки, яку мені видали МВС і за якої в мене такі проблеми", – говорить він.

"З мене вимагали хабар". Громадянину Грузії, який живе на Дніпропетровщина 30 років, відмовили продовжити посвідку
Геннадій Кбілцецхлашвілі. Фото: Суспільне Дніпро

Посвідку на постійне проживання чоловік отримав у тоді ще паспортному столі у 2008 році. Але зараз, розповідає Геннадій, в міграційній службі Дніпропетровщини повідомили: її видали незаконно. Пояснили: тоді в нього не було вагомих причин на її отримання. І далі, каже, посвідку анулювали.

"З мене вимагали хабар. Я сказав, що в мене немає цих грошей. І після того мені відмовлено. Через день мене вже розшукував ДМС, приїхали до дружини в магазин, погрожували, що мене упіймають і вісім років в’язниці чи на п’ять років депортація буде", – розповів Геннадій.

"З мене вимагали хабар". Громадянину Грузії, який живе на Дніпропетровщина 30 років, відмовили продовжити посвідку
Геннадій Кбілцецхлашвілі разом із дітьми та дружиною. Фото: Суспільне Дніпро

У міграційній службі, каже чоловік, попередили, що він має покинути Україну за сім днів після ануляції посвідки. Тому в серпні 2023 року Геннадій виїхав на два тижні до Польщі. Під час перетину кордону, розповідає, жодних проблем із документами не виникло.

"По цій посвідці в нас було дві цивільних судових справи, вона всюди проходила перевірку, він відкрив по цій посвідці приватне підприємство. Коли я показувала всі документи, що ми одружені, що в нас діти, вони кажуть, що це моя суб’єктивна думка і це являється вагомою причиною для перебування на території України", – розповіла дружина Геннадія Тетяна Кбілцецхлашвілі.

"З мене вимагали хабар". Громадянину Грузії, який живе на Дніпропетровщина 30 років, відмовили продовжити посвідку
Тетяна Кбілцецхлашвілі. Фото: Суспільне Дніпро

Як коментують ситуацію у Міграційній службі

Суспільне надіслало інформаційний запит Міграційній службі Дніпропетровщини. Намагалися з’ясувати, чому Геннадію Кбілцецхлашвілі відмовили в продовженні посвідки та чи вимагали у чоловіка кошти за цю послугу — та отримали відповідь.

“Запитувана інформація не є публічною інформацією, а тому її розповсюдження здійснюється виключно до вимог Закону. Крім того, повідомляємо, що у разі наявності фактів зазначених у запиті Геннадію Кбілцецхлашвілі потрібно звернутися до правоохоронних органів”, – мовиться у відповіді на запит Суспільного.

Що радить адвокат

Зараз Геннадій може перебувати в Україні три місяці. Далі йому потрібно знову виїхати з країни. Тому, розповідає чоловік, надіслав запит до міграційної служби Дніпропетровщини, щоб отримати письмову відмову в продовженні посвідки. Адвокат Станіслав Ліфлянчик каже: якщо орган не видає такий документ — це порушення закону України про звернення громадян.

"Вона повинна складатися обов’язково з мотивувальної частини, в якій вони опишуть, чому йому відмовляють. І з резолютивної, в якій вони пишуть своє рішення, що вони відмовили на підставі вищенаведеного. Тоді цей документ є законним і відмова також є законною”, – говорить адвокат.

"З мене вимагали хабар". Громадянину Грузії, який живе на Дніпропетровщина 30 років, відмовили продовжити посвідку
Адвокат Станіслав Ліфлянчик. Фото: Суспільне Дніпро/Юрій Тинний

Якщо після цього також не відреагували, каже адвокат, то потрібно звертатися зі скаргою на гарячі лінії Міністерства юстиції України чи закордонних справ.

"Сказати, що ви хочете залишити усну скаргу, на яку просите надати письмову відповідь. Далі вони повинні увімкнути звукозапис і зафіксувати ваше звернення. В цьому зверненні ви конструктивно пояснюєте, що трапилося. Далі після цього вони зобов’язані провести перевірку”, – радить Станіслав Ліфлянчик.

Про вимагання коштів адвокат радить повідомляти у НАБУ та ДБР. Або знайти людей, які також опинилися в подібній ситуації та звертатися колективно. Геннадій Кбілцецхлашвілі, після отримання письмової відмови від міграційної служби, планує звернутися до суду.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок