Зниклим безвісти в Україні вважається військовослужбовець, інформацію про якого внесено до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Аби долучити людину до цього списку, потрібно написати заяви до Центру комплектування та соціальної підтримки та Національної поліції України. Це – першочергові дії для рідних зниклого. Про це в ефірі "Українського радіо Дніпра" в рамках проєкту "Дієва допомога" розповіла правозахисниця громадської організації "Правозахисна група "СІЧ" Ксенія Онищенко.
Які кроки ще треба зробити для пошуку зниклого військового та чого слід остерігатися – в матеріалі Суспільного Дніпра.
Крок 1. Звернутися до військкомату та поліції
Правозахисниця Ксенія Онищенко радить розпочати пошуки зниклого військовослужбовця зі звернень до офіційних органів.
"Якщо ви втратили зв’язок з військовослужбовцем, перш за все потрібно: звернутися до центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за місцем свого проживання та дізнатися наявну інформацію про військового, написавши заяву про втрату зв’язку з людиною; подати заяву про розшук зниклого безвісти до Нацполіції за місцем проживання, працівники якої повинні внести дані до «Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин». З цього моменту – військовослужбовець набуває статусу зниклого безвісти, а родич стає потерпілою особою", – сказала фахівчиня.
Крок 2. Звернутися до спеціалізованих органів
Правозахисниця радить паралельно звернутися ще до кількох органів:
- Уповноваженого з прав розшуку зниклих безвісти (зв’язатися з регіональними координаторами можна через гарячу лінію 0-800-339-247);
- Координаційного центру пошуку зниклих безвісти (097 433-46-22);
- Національного інформаційного бюро ("гаряча" лінія 16-48).
Всі ці державні органи уповноважені і зобов’язані займатися розслідуванням зниклих безвісти, каже вона.
Крок 3. Моніторити соцмережі
Також за словами Ксенії Онищенко, зараз родичі зниклих безвісти військових переглядають відео та фото полонених, які виставляють у соцмережі представники РФ. Якщо на якомусь з них ви впізнали рідну людину — зробіть скріншоти і надішліть їх в усі інстанції, в які зверталися з первинною інформацією про зниклого.
"Потрібно завантажити ці фото або відео. Звернутися до слідчого з клопотанням про проведення портретної експертизи. Надати ці фото з інтернет-ресурсів і надати фото, які були до полону. Чіткі фото з сімейного альбому, за якими можна провести ідентифікацію. Протягом певного часу слідчий виносить постанову про проведення експертизи. І вже протягом місяця чи скільки необхідно за слідчими діями можна отримати висновок експерта. І потім його додавати в усі організації з пошуку зниклих”, – каже Ксенія Онищенко.
Чого треба остерігатися
А ось самостійно розміщувати фото й дані зниклого родича у соцмережах правозахисниця не радить. Це своєрідна "принада" для шахраїв.
Також вона застерігає про необдумані кроки, коли родичі починають використовувати інтернет та соціальні мережі, пересилати документи чи інформацію в різних пабліках, сторінках та каналах. Розголос інформації може нашкодити здоров’ю і життю бійця.
Куди звертатися для пошуку зниклих безвісти бійців на Дніпропетровщині
На Дніпропетровщині за допомогою з пошуку зниклих безвісти військовослужбовців можна звертатися до консультаційних центрів.
- Дніпро, проспект Гагаріна, 26. Тел. 097-209-79-12
- Кривий Ріг, вул. Революційна, 21. Тел. 050-875-02-68
Детальніше про пошук зниклих безвісти військовослужбовців слухайте на "Українському радіо Дніпро".
Авторка – Світлана Угнівенко
Про проєкт "Дієва допомога" на Суспільному
"Дієва допомога" – це спецпроєкт команди Суспільного Дніпро, де експерти відповідають на запитання читачів, слухачів та глядачів. Ви почуєте рішення, які вже перевірені, та поради, які стануть у пригоді.
Анонси наступних тем шукайте у наших соцмережах.
Пишіть нам у:
- приватні повідомлення у соцмережах Youtube, Viber, Facebook, Instagram
- у наш чат-бот
- телефонуйте 097-000-00-51
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро