У Дніпрі родини військовополонених та зниклих безвісти бійців зустрілися з уповноваженим Верховної ради з прав людини Дмитром Лубінцем. Обговорили повернення військових з російського полону, оформлення довідок та отримання виплат. Детальніше про те, як пройшла зустріч, – у матеріалі Суспільного.
На зустріч пришла Оксана Латанська, її син воював у Маріуполі в складі Нацгвардії.
"З 24 лютого по 18 травня, відколи вийшов з полону в порядку евакуації, потрапив до Оленівки. Я знаю про свого сина від тих побратимів, з якими він воював, з якими потім перебував у полоні, і, відповідно, хлопці, які виходять з полону, йдуть на комунікацію з родичами, когось знаходимо самі. Ми самі збираємо доказову базу, ми самі шукаємо сліди наших рідних, знаходимо свідків, які їх бачили, по крупицях відновлюємо їхній бойовий шлях", – говорить мати полоненого військового.
Оксана Латанська звернулася до омбудсмена від імені родичів бійців військової частини 3011 Нацгвардії з проханням проконтролювати виплати воїнам, які повернулися з російського полону, а також внести зміни у чинне законодавство щодо процедури отримання статусу учасника бойових дій. "Полонені та зниклі безвісти, справді учасники бойових дій, якщо у них не було того статусу до того, як вони потрапили у полон чи зникли безвісти. На жаль, наразі вони не мають, за нашим чинним законодавством, змоги отримати статус УБДУчасник бойових дій, і, відповідно, родини позбавлені пільг. Це нонсенс, усі добре розуміють, що, наприклад, у Маріуполі військовий не міг не брати участь у бойових діях, оскільки він зараз перебуває у полоні", – розповідає вона.
Анна Нікіташ шукає свого брата, який зник 13 вересня минулого року під Спірним на Луганщині.
"До нас прийшли 16-го, до мами, і сказали, що він "двохсотий". Але не було підтвердження. Не було ні тіла, ні… І досі немає підтвердження, що він "двохсотий", – каже сестра зниклого безвісти військового.
На зустрічі з омбудсменом дівчині розповіли алгоритм пошуку зниклих безвісти під час війни.
"Ти живеш-живеш, а потім тебе накривають емоції, чи ти все зробила, чи ти скрізь шукала, чи може він десь у полоні, і ти якось можеш йому допомогти, а ти нічого не робиш. Бо, наприклад, у військкоматі мені навіть не сказали, що можна здати ДНК, це я сама вже дізнавалася. Тобто от цей папірець має бути у кожному військкоматі, і відразу, коли вони приносять повідомлення про безвісти зниклого або "двохсотого", має бути алгоритм дій", – сказала Анна Нікіташ.
Після обговорення родичі написали звернення з індивідуальними питаннями. Омбудсмен пообіцяв розглянути їх та надати кожному відповідь.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро