Необхідно звертатися в усі державні структури. Як діяти рідним зниклих безвісти військових з Дніпропетровщини

Необхідно звертатися в усі державні структури. Як діяти рідним зниклих безвісти військових з Дніпропетровщини

Важливо
Необхідно звертатися в усі державні структури. Як діяти рідним зниклих безвісти військових з Дніпропетровщини
. Суспільне Дніпро

Від серпня 2022 року на Дніпропетровщині діє регіональне представництво Офісу уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. А з 2 травня 2023 року в Україні запрацював єдиний реєстр зниклих безвісти за особливих обставин.

Що дає єдиний реєстр зниклих осіб, яку роль у пошуку зниклих безвісти відіграє регіональне представництво та чому рідним не варто розміщувати у соцмережах інформацію про зниклого — Суспільному розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у Дніпропетровській області Алла Макух.

Допомога, підтримка й супровід

Від початку роботи представництва на Дніпропетровщині, каже жінка, отримано чимало звернень щодо зниклих безвісти військових та цивільних. Проте регіональне представництво не здійснює пошуки і не займається звільненням полонених. Його функції — допомога, консультація та супровід.

"Відкриття регіонального представництва важливе, бо рідним зниклих не потрібно їхати в Київ. Усі питання вони можуть поставити на місці. Коли людина звертається до нас, ми просимо її заповнити анкету і надаємо алгоритм: куди треба звертатися, писати, телефонувати. Аби їхня рідна людина обов`язково в загальний список на обмін, якщо з`ясовується, що він полонений", — розповіла Алла Макух.

Необхідно звертатися в усі державні структури. Як діяти рідним зниклих безвісти військових з Дніпропетровщини
Представниця Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у Дніпропетровській області Алла Макух. Фото: особистий архів Алли Макух

За її словами, регіональне представництво діє на базі Консультаційного центру з питань забезпечення прав і свобод захисників України, розташованого в приміщенні юридичної академії у Дніпрі. Тут надають психологічну та юридичну допомогу, організовують зустрічі з правозахисниками, за потреби видають гуманітарні набори. А іноді просто влаштовують чаювання, аби відчути, що ти не самотній у своєму чеканні й пошуку.

Оксана — дружина зниклого безвісти військового. Її чоловік зник у березні 2022 року. Тоді в області ще не діяло регіональне представництво з питань зниклих безвісти, за особливих обставин, тож жінка шукала тих, хто опинився в подібній ситуації. Коли ж відкрився консультаційний центр — стала його волонтеркою.

Необхідно звертатися в усі державні структури. Як діяти рідним зниклих безвісти військових з Дніпропетровщини
Дружина зниклого безвісти військового Оксана. Суспільне Дніпро

"Я пройшла увесь алгоритм. Я розумію, що я "в темі", тому у вільний від роботи час допомагаю. Потрібно внести заяву в ту саму базу зниклих, відцифрувати, це теж вимагає часу й досвіду. Я можу з цим допомогти", — говорить вона.

До того ж, жінка розуміє хвилювання рідних, і підтримує їх морально.

Справи зниклих безвісти ведуть слідчі

Алла Макух розповідає: окрім регіонального представництва уповноваженого, рідні мають звернутися й в інші державні структури, які займаються пошуком, звільненням, ведуть єдину базу даних.

"Ми супроводжуємо такі родини. Але вони мають розуміти, що інформацію щодо їхньої близької людини надає слідчий, який веде справу. Кожен, хто звертається до поліції, здає тест ДНК, відкривається справа. Такі справи дуже часто передаються за місцем зникнення людини, тому родичі іноді не знають, до кого зі слідчих звертатися. У таких випадках ми допомагаємо: зв`язуємося з прокуратурами різних областей, дізнаємося прізвище й контакти слідчого та передаємо їх рідним зниклого", — каже регіональна представниця Уповноваженого з питань зниклих.

Вона радить родинам зниклих безвісти звертатися в усі державні структури, які наводяться в їхньому алгоритмі, аби усі дані акумулювалися. Обов`язково — надавати фотографію зниклого. Її додають до єдиної бази, яку надають для перегляду бійцям, які повернулися з полону. Є випадки, коли таким чином впізнавали людей.

"Росія не надає Україні ні списків полонених, ні дані щодо їхньої кількості чи місць перебування. Але якщо ви звернулися до державних структур, включаючи силові, то ваша рідна людина обов’язково автоматично потрапляє до списків на обмін. Держава робить усе можливе, щоб повернути додому усіх полонених. Наголошую, що Уповноважений та його регіональні представники обмінами не займаються", — говорить Алла Макух.

Користь і загроза соцмереж

За словами регіональної представниці, родичі також можуть проводити свої пошуки. Зокрема, переглядати відео та фото полонених, які виставляють у соцмережі представники РФ. Якщо на якомусь з них ви впізнали рідну людину — зробіть скріншоти і надішліть їх в усі інстанції, в які зверталися з первинною інформацією про зниклого. І обов`язково зв`язуйтеся зі своїм слідчим. Слідчий також має повідомляти рідних про нові зрушення у справі.

А ось самостійно розміщувати фото й дані зниклого родича у соцмережах регіональна представниця не радить. Це своєрідна "приманка" для шахраїв.

Для чого створений Єдиний реєстр зниклих безвісти

Єдиний реєстр зниклих безвісти при Міністерстві внутрішніх справ запрацював з 2 травня 2023 року. На сторінці сайту Міністерства, каже Алла Макух, є посилання на адресу, на яку слід направити запит і отримати довідку та витяг. Також в Мінреінтеграції розробили алгоритм дій, як отримати витяг із Єдиного реєстру зниклих безвісти за особливих обставин. Це дасть можливість отримувати виплати, які передбачені родинам полонених та зниклих безвісти.

Адреси консультаційних центрів, куди можна звертатися рідним зниклих безвісти ща особливих обставин, на Дніпропетровщині:

м. Дніпро, проспект Гагаріна, 26. Тел. 096 209 79 12

м. Кривий Ріг, вул. Революційна, 21. Тел. 050 875 02 68

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок