У Дніпрі, в Музеї спротиву Голодомору, науковиця Віра Аннусова прочитала лекцію й провела майстер-клас з прядіння. На захід зібралися близько двох десятків людей. За музейною прялкою вчилися працювати як жінки, так і чоловіки.
Фоторепортаж Суспільного Дніпра.
Віра Аннусова народилася й виросла на Луганщині, у Біловодському районі. Розповідає: як доглядати за вівцями, чесати вовну, обробляти коноплі та прясти нитку, знає з дитинства.
Вперше за прялку, каже, сіла в шестирічному віці. Пізніше жінка багато плела з вовни – спідниці, светри, хустки, шкарпетки. У 80-ті роки вона самотужки виготовила цілий вовняний килим.
«Мені поталанило, у мене бабусі були рукодільницями. Одна бабуся народилася в селі в Нижній Бараниківці, друга – в Бараниківці. А я – на хуторі Бересток. Мене цікавила вся ота глибина – народні традиції, свята, історія», – розказує науковиця.
На Луганщині Віра Аннусова працювала в школі, була активісткою правозахисної організації, а також збирала свідчення людей, які пережили Голодомор та сталінські репресії.
Говорить: 2014-го року, коли частину Луганщини захопили бойовики, була вимушена виїхати з рідного села й оселитися на Дніпропетровщині. Зараз вони з чоловіком мешкають у селищі Петриківка. Віра продовжує займатися улюбленими справами: досліджувати історію краю, популяризувати народні ремесла, традиції та «зелений» туризм.
Вона також є співробітницею Музею спротиву Голодомору. Під егідою музею підготувала й видала збірку спогадів очевидців подій сторічної давнини.
У музеї дослідниця проводить лекції, організовує народні свята й майстер-класи.
На майстер-клас з прядіння прийшло близько 20 людей.
«Такі майстер-класи збирають людей. Може, не у всіх все вийшло, але люди дізналися, як це робилося раніше. Так робили наші предки. Люди повинні знати, як вони виживали, це може стати в пригоді під час війни», – каже науковиця.
Віра Аннусова не тільки розповіла про технологію виготовлення ниток з матеріалу рослинного (коноплі, льон, кропива тощо) й тваринного походження, а й про традиції та забобони, пов’язані з прядінням.
А ще – показала найпростіші способи прясти вовну: між долонями
та за допомогою прялки.
Охочі мали змогу спробувати працювати за однією з прялок, які зберігаються в музеї.
Готова вовняна нитка.
Читайте також
Трагедія українського села 1920-1930: у Дніпрі відкрилась виставка графічних робіт про Голодомор
«Зірочки» й «равлики». У Дніпрі на майстер-класі вчилися робити окопні свічки – фоторепортаж
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро