Шматки заліза, скла та бетону дістають хірурги з очей військових і людей, які отримали травми на війні з РФ.
Як у Дніпрі лікарі відновлюють зір пораненим військовим та цивільним — у репортажі Суспільного.
Військовий Сергій отримав поранення ока під час бою. Каже: бачивши лише одним оком, продовжував бій впродовж 5 годин. На евакуацію потрапив о дев'ятій вечора.
"Тобто я весь день ще був у бою з одним оком", – розповів військовослужбовець десантно-штурмової бригади Сергій.
За словами спеціалістки з надання екстреної допомоги Юлії, спершу було складно адаптуватися до кількості пацієнтів та важких випадків.
"Буквально за дві години можуть привезти до десяти пацієнтів і треба швидко когось дообстежити, вирішити куди їх направити – до суміжних спеціалістів чи забрати до нас у лікарню, оперувати, не оперувати", – розповіла Юлія.
Офтальмохірург Олексій розповів, що вони прооперували більше пів тисячі людей у клініках Дніпра.
"Ми шиємо мікроінструментами – одну зі структур ока ниткою, яка може бути тоншою за людський волос. Коли ми приходимо туди, то починаємо користуватися переносними мікроскопами, це називається бінокуляр, така штука, яку надіваємо на голову і вона дає нам збільшення і ми оперуємо", – каже Олексій.
Військовослужбовцю Сергію зробили третю операцію зі зміни кришталика, розповів він. Далі почистили око, вчетверте прооперували та видалили уламки.
"Як я зрозумів, уламки глибоко вп'ялися і треба було щось пофантазувати лікарям, щоб дістати їх. Слава богу, усе минулося, око бачить. Мені підставляли скельця, я бачу букви. Зір повернеться, лікар сказав, що мені пощастило", – каже Сергій.
Генеральна директорка лікарні Світлана розповіла, що за їхнім досвідом воєнної травми звертаються із з-за кордону.
"За ці десять місяців травми дуже руйнівні, дуже. Така є статистика, якщо у нас за сім років була втрата ока, як органу у чотирнадцяти бійців, тобто було проведено видалення чотирнадцяти очей, то тепер це вже близько ста бійців, які втратили око, тому що вони надходять вже з розтрощенням очного яблука і це несумісне з життям око", – пояснила директорка лікарні.
Як пояснив офтальмохірург, найцінніші перші години після травми. Якщо людині нададуть спеціалізовану допомогу, то буде шанс зберегти зір.
"І є технології абсолютно всі для цього і пересадки, це трансплантаційні технології. До речі, у нас є Банк рогівки, який видає нам кератобіімплант. Цей банк єдиний в державі і працює на всю державу", – розповів Валерій.
Тим часом Сергія чекає реабілітація з відновлення зору. Далі будуть знімати шви з ока.
Читайте також
"Бомбили, стріляли, по хатах ходили". Історія жительки звільненої Новоолександрівки на Херсонщині
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро