Російські війська продовжують щоденно обстрілювати Херсон. Місцеві кажуть, до звуків вибухів вже звикли. Однак щоразу бояться, що наступний російський снаряд може прилетіти в їхній будинок.
У місті не залишилося жодного необстріляного району, рятувальники цілодобово гасять пожежі та розбирають завали після чергових "прильотів" російських снарядів. Як живуть і як долають труднощі херсонці — у матеріалі Суспільного.
Олександр показує вибите внаслідок обстрілу вікно своєї квартири.
"Ми побачили спалахи сильні — з ліжка попадали на підлогу. А потім вже почало "насипати" нас. У стіні — три дірки навиліт. Ще б трошки, поруч, 5 сантиметрів ліворуч, 5 сантиметрів праворуч — або без ноги, або без половини заду б залишився. Дружина уламками отримала, від скла. Ну там таке, трошки", — розповідає чоловік.
У Херсоні вже відновили 80% електрики, однак через постійні обстріли досі є проблеми з електропостачанням, тому більшість містян користується пунктами незламності. Тут можна зарядити свої гаджети, зігрітися теплим чаєм, також працює мобільний зв'язок.
"Добре, що є цей пункт. Бо зараз вдома нема інтернету. І телефон теж, дуже поганий зв'язок", — каже житель Херсона Олександр Підлубний.
За словами начальника Скадовського районного управління ДСНС Херсонщини Віктора Фісуненка, в одній палатці можуть розміститися 50-70 людей.
"Коли було прохолодно, було менше в місті підключено електроенергії, то палатки були заповнені. І люди йшли: одні прийшли, зарядилися, пішли, інші заходять. У нас на центральній площі два пункти незламності, там в середньому від 500 до тисячі людей щоденно", — розповів він.
Олександр Підлубний додає: є пункти, де дають воду дають. Для туалетів збирають дощову. Виручає й річка.
"Нас річка виручає... Там помпа, відрами з помпи беремо. Ну і річка. У кого свердловини, підключені генератори, то якось… Виживаємо!", — говорить містянка Валентина.
Продавчиня Олександра каже: дуже не вистачало українських продуктів, зараз потроху привозять.
"Весь російський товар — він не смачний. Тому на український ми чекали, дочекалися. Дуже радіють, що українське, на початку навіть кидалися на нього! "Що, українське?" Кажу: "Так". "Давайте побільше!" — розповідала жінка.
У місті поступово відновлюють роботу магазинів, однак більшість людей продовжують виживати за рахунок гуманітарної допомоги, яку сюди привозять волонтери.
"Зараз проблема з роботою, і коли вона буде — ніхто не знає. Людей дуже багато, які позбавлені зараз матеріальних коштів. Хочеться, щоб усе стабілізувалося. Ми розуміємо, що це буде не скоро, але дуже хотілося б повернутися у робочий ритм, щоб запрацювали підприємства", — говорить жителька Херсона Наталія.
Та попри усі проблеми й труднощі, за словами ще однієї місцевої жительки Юлії Кошакової, найголовніше, що херсонці — вільні.
"Повернулися до життя! Те, що труднощі, світло, вода, інтернет — це все ми переживемо. Головне, що ми вільні! Ми вільні — і це щастя", — сказала вона.
Читайте також
Звільнене Архангельське. Сім місяців терору: як у селищі на Херсонщині жили під окупацією
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро