10 вересня у Дніпрі відкрили музей земляка Вадима Сідура – скульптора, художника та поета ХХ століття. Музей працюватиме у приміщенні навчально-виховного комплексу №33, де колись навчався митець.
Сідур як художник склався у Москві, каже мистецтвознавець Володимир Маліков, але в Катеринославі (нинішньому Дніпрі) він народився й зробив свої перші творчі кроки.
«Хтось зараз скаже: художник склався все ж такий в культурному просторі Москви. Він після війни поселився там і всі свої знакові роботи створив там. Але творче й духовне його становлення відбулося саме в нашому місті», – зазначив Володимир Маліков.
За його словами, Сідур був одним із представників авангардного мистецтва ХХ століття, його твори не вписувалися в канони панівного в СРСР «соцреалізму».
Мистецтвознавець додає: ім’я Сідура довгий час намагаються повернути в культурний контекст міста, тепер це робитимуть також у музеї.
Як розповіли організатори, попри те, що Сідур був митцем зі світовим ім’ям і залишив по собі багато творів, зокрема пів тисячі скульптур та пам'ятників, в Україні його творів немає. Тому для створення експозиції музею знайшли такий вихід: репліки творів Сідура – скульптури й графіку – зробили молоді українські автори.
Молода мисткиня Надія Отряжа виконала кілька реплік. Розказує: над ними працювала близько чотирьох місяців.
«Ми працювали з мистецтвознавцями, було дуже багато консультацій. Ми вирішували – що буде актуально, що буде реально втілити в життя, що буде цікаво подивитися», – сказала вона.
У музеї також представили світлини Вадима Сідура, зокрема рідкісні. Їх надав дослідник його творчості Карл Аймермахер.
Музей у Дніпрі створили за гроші з міського бюджету. Точну суму на відкритті не оприлюднили.
Вхід до музею буде вільним, але за попереднім записом.
Що відомо
- Вадим Сідур народився у 1924 році у Катеринославі (нині – Дніпро). Був учасником Другої світової війни, був важко поранений.
- Опісля війни жив і працював у Москві. Світове визнання здобули його антивоєнні твори, зокрема встановлені у Німеччині ще за життя автора.
- Сідур помер за на 61-у році життя від третього інфаркту та отриманих у роки війни ран.
- Вадима Сідура вважають одним із класиків скульптури ХХ сторіччя.
- У Дніпрі створили Школу сучасного образотворчого мистецтва та дизайну імені Вадима Сідура.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро