Перейти до основного змісту
Мінкульт звернувся до Фонду держмайна, бо вже не вистачає місця для евакуації культурних цінностей

Мінкульт звернувся до Фонду держмайна, бо вже не вистачає місця для евакуації культурних цінностей

Григоренко: Для нових хвиль евакуації МКСК бракує місця: чи вивезуть цінності за кордон?
Галина Григоренко. Медіацентр Україна

Зі 63 музейних установ проведено евакуацію фондів до 21 іншої установи. Міністерство культури і стратегічних комунікацій потребує 19 тисяч кубометрів приміщень, а мають 900 м², тому звернулося до Фонду державного майна України.

Про це на брифінгу розповіла заступниця міністра Галина Григоренко, повідомляє "Укрінформ".

За її словами, з початку війни вивезли уже понад 500 000 одиниць Державного музейного фонду. Предмети прийняла 21 установа зі 63 музеїв, в яких вони раніше зберігалися.

Попри це, вивезення культурних цінностей потребують у Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, де за підрахунками МКСК є 6 мільйонів об'єктів.

Григоренко зазначає, це вже третя хвиля, подекуди четверта евакуаційна хвиля, в яких виникли нові проблеми: в Мінкульту лишилося обмаль приміщень для продовження евакуації.

"Озвучена нам потреба — це майже 19 тисяч кубометрів і 527 м² площі для зберігання переміщених музейних колекцій. Водночас за інформацією від приймаючих сторін у Західній та Центральній Україні, наразі наявні лише 934 м². Тобто ми маємо запит на 19 тисяч кубометрів проти 900 м². Фізично нам зараз просто нікуди вивозити колекції", — розповідає Григоренко.

Вона додала, що міністерство почало співпрацю з Фондом державного майна України, щоб уможливити подальші хвилі евакуації в приміщеннях, які не є музейними укриттями. Спершу їх передадуть на баланс МКСК, пізніше музеям. Усі вони мають відповідати нормам вологості, температури, мати сигналізацію та охорону.

"Для цього всього потрібні люди — штатні зберігачі, які будуть фізично охороняти об'єкти та періодично перевіряти стан колекцій. Адже, як ви розумієте, навіть упаковані предмети з часом можуть псуватись саме через тривале зберігання в упаковці. На це все потрібні кошти, тому міністерство наразі працює з областями, аби вони могли передбачити відповідне фінансування", — розповіла Григоренко.

Також розглядають варіант евакуйовувати культурні цінності за кордон. Проте цей варіант потребує нормативно-правового врегулювання, оскільки культурні цінності можна вивозити за кордон тільки для експозицій, реставрації, досліджень, в законі "Про охорону культурної спадщини" евакуація не згадана.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок