10 кроків до сталості, доступні кожному музею – корисний гайд від Олександри Ковальчук

10 кроків до сталості, доступні кожному музею – корисний гайд від Олександри Ковальчук

10 кроків до сталості, доступні кожному музею – корисний гайд від Олександри Ковальчук
.

Нещодавно в Україні запустили перший онлайн-магазин культурних подій та послуг — "Гіпермаркет культури" (ГК). Це мультифункціональна онлайн-платформа, де інституції та креативні підприємці зможуть розмістити свої послуги або події. Проєкт має на меті допомогти культурі адаптуватися до нових реалій, де керує діджитал. Спеціально для Суспільного, ГК підготувало текстову версію корисного гайду від Олександрою Ковальчук, заступниці директора з розвитку в Одеському художньому музеї, яка вже понад 5 років займається залученням коштів на його розвиток.

Існують різні інструменти для досягнення фінансової сталості, більшість з них потребують початкових ресурсів, інвестицій або знайомств. При цьому я вірю, що частина інструментів, які допомогли нам, доступні кожному українському музею.

Але спочатку уявіть, що ваш музей отримує в 100 разів більше фінансування, ніж сьогодні: яким він буде? Як виглядатиме експозиція? Як будуть зберігатись експонати? Яким буде сайт та соціальні мережі? Це може здатись неможливим або малоймовірним, але так завжди буває на початку шляху.

Є великий розрив між українським музеєм сьогодні та яким ми мріємо бачити його в майбутньому. Але я вірю, що великі зміни починаються з простих кроків. У цьому тексті я розповім про 10 конкретних кроків, для яких не потрібні кошти, але потрібна рішучість та віра у ваших відвідувачів.

1. Збільшуємо вартість вхідного квитка

У багатьох музеях України вхідні квитки коштують від 5 до 25 грн. Це дуже мало. Я розумію, що існує страх створити перепони для людей. Для того, щоб збалансувати збільшення вартості квитків, важливо правильно розробити програму пільг та запровадити дні безкоштовних відвідувань.

10 кроків до сталості, доступні кожному музею

2. Впроваджуємо зручний день безкоштовного відвідування

Зазвичай в українських музеях дні безкоштовного відвідування не мають чіткого графіка або ж проходять у будні. Справедливо проводити їх у вихідні, коли мешканці вашого міста можуть прийти з друзями або родинами. Звичайно, виникає страх, ніби люди, маючи один безкоштовний вхід на місяць, зовсім перестануть ходити за гроші. Але практика показує: чим більше людей приходять у безкоштовні дні, тим більше — в інші. Це працює через сарафанне радіо, соціальні мережі. Люди вам вдячні за можливість, фотографуються й розповідають іншим. Таким чином все більше людей розуміють, що відвідувати музей приємно, цікаво та потрібно.

3. Збільшуємо вартість послуг

У Бердянському художньому музеї імені Бродського збільшили вартість екскурсій з 50 до 150 грн. Попри те, люди почали замовляти їх тільки більше. Хоч туристичний сезон у місті був слабкий через пандемію, підвищення цін на послуги гарно відбилося на фінансовій сталості музею.

4. Розширюємо пільгову категорію

В Одеському художньому музеї ми розробили дуже широку категорію людей, які можуть отримати 50% знижки або повністю безкоштовний квиток: діти молодше 7 років; пенсіонери; особи з інвалідністю; студенти художніх ВНЗ, училищ, шкіл; співробітники музеїв України; журналісти; члени родин загиблих поліцейських або пожежників; військовослужбовці, ветерани та учасники війни; внутрішньо переміщені особи; багатодітні сім’ї, сироти.

10 кроків до сталості, доступні кожному музею

5. Дозволяємо фотографування

Якщо у вашому музеї фотографування заборонено або коштує окремих грошей — вітаю! Ви маєте можливість зробити просте, але ефективне покращення саме зараз. Чому фотографування потрібне? Таким чином ми допомагаємо людям розповідати про наш музей. Уявіть, скільки грошей ми б витратили, якби самі платили за кожне проявлення у соціальних мережах, які люди роблять самостійно та безкоштовно. Ця сума точно перекриває заробіток на продажі дозволу на фотографування. Важливо заохочувати відвідувачів ставати амбасадорами музею, щоб вони поверталися самі та приводили з собою інших. До того ж, плата за фотографування може сприйматися образливо. Звичайно, слід пам’ятати про збереження експонатів та фотографувати без спалаху.

6. Визначаємо бестселери: історії, враження, імена

Визначте, що є головним магнітом, який притягує відвідувачів. В ОХМ це грот. Звичайно, він більше про розваги, ніж про навчання. Втім, ми все одно під час екскурсій розповідаємо історію міста та музею. І після цього люди більш вмотивовані повернутися й побачити весь музей та його колекцію.

Сама колекція теж може стати магнітом для відвідувачів. У кожного музею це щось унікальне. Порадьтеся не з командою, а з кимось, хто знаходиться поза контекстом. Наприклад, у багатьох українських музеїв є роботи Айвазовського. Більшість людей прийдуть на подію, присвячену творчості цього художника, саме тому, що чули його ім’я. Можливо, у вашому місті є цікава особистість або історія, здатна привернути увагу. Зробіть серію заходів, присвячену різним темам, щоб побачити, що людей зацікавило найбільше. Зрозумівши, яка тема є вашим бестселером, важливо зуміти її запакувати для різних аудиторій: дітей, підлітків, дорослих. Одну й ту саму історію важливо вміти розповідати різними мовами, зрозумілими різним групам.

7. Робимо найпопулярніші заходи регулярними

Організовуючи одноразовий захід, ви вкладаєте багато зусиль на створення навколо нього історії, яка швидко завершується разом із ним. Якщо ж ви проводите подію, наприклад, щосуботи чи щонеділі, в найзручніший для відвідувачів час, то люди, які перші її відвідали, поділяться враженнями у соцмережах, і хтось новий прийде до вас. Наприклад, в ОХМ з осені до весни екскурсію в грот ми проводимо тільки на вихідних. Протягом літнього сезону — щодня. Також є постійні екскурсії для знайомства з основною експозицією та кураторські екскурсії виставки. Ми завжди їх проводимо в суботу о 14:00. І відвідувачі вже запам’ятали, що під час будь-якого кураторського проєкту вони можуть прийти в суботу о другій годині в музей і дізнатися про експозицію від куратора. Про основну колекцію ми розповідаємо щосуботи о 17:00. Ми практикуємо це вже упродовж двох років.

10 кроків до сталості, доступні кожному музею

8. Вінілові магніти – гарний старт сувенірної крамниці

Сувенірна крамниця — дуже важливий сегмент роботи музею, адже саме через сувеніри ми допомагаємо відвідувачам принести музей додому. Вони обов’язково мають бути якісними та естетичними. Розпочніть з магнітів. Хоч і здається, що вони вже всім набридли, з нашого досвіду, їх добре купують. У багатьох поліграфіях зараз друкують магніти на вінілі. У цього матеріалу є багато переваг: вам не потрібен мінімальний наклад, магніти виходять акуратними та за мінімальною собівартістю.

9. Перевіряємо, чи сучасно виглядає ваша комунікація

Консультуючи музеї, я часто отримую відповідь “ми вже так робили, це не працює”. Я вважаю, що негативний результат — це теж досвід, який йде на користь. Відомо, що українські музеї недофінансовують, через що ми не маємо змоги залучати гарних спеціалістів з комунікацій для просування музеїв. Але ми бачимо також, що локальні спільноти стають більш проактивними, що поширюється волонтерство. Рекомендую обов’язково звернутися до дизайн-агенції. Вся ваша візуальна комунікація (банери, афіші, логотип, буклети) має бути естетичною та сучасною. Я на 95% відсотків впевнена, що фахівці будуть згодні допомагати вам або pro bono, або за мінімальну плату.

10. Залучаємо партнерів

Музеї дуже вивищують співпраці з організаціями або окремими особистостями. У перший рік після зміни директора ми практикували проведення лекцій та екскурсій людьми, які не пов'язані з мистецтвознавством, але є відомими істориками, літераторами, інтелектуалами, лідерами думок. Коли ви запрошуєте їх долучитися на волонтерських засадах, то вони зазвичай погоджуються та приводять до музею свою аудиторію. Але це стане можливим тільки за умови, якщо музей буде дружнім простором для відвідувачів. Від нас залежить, яке відчуття залишиться у них, як вони запам’ятають експозицію та ставлення персоналу. Найважливіше зараз — залишатися дружніми та ввічливими. Від цього залежить, повернуться відвідувачі до вас чи ні.

Відео створено в рамках проєкту Гіпермаркет культури командою Port.agency за підтримки ЄС за програмою Дім Європи.

Читайте також

Що таке Гіпермаркет Культури та як просувати свій культурний продукт у діджиталі

За якими сучасними українськими художниками та художницями варто почати стежити

Як працює онлайн-платформа українського кіно DzygaMDB

На початок