Перейти до основного змісту
Одяг, який створили для війни: 5 речей, що перейшли з військового гардероба в цивільний

Одяг, який створили для війни: 5 речей, що перейшли з військового гардероба в цивільний

Як війна вплинула на моду, Тейлор Свіфт і кардиган
Одяг, створений для військових, але який перейшов у цивільну моду. Колаж: Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

У нашому гардеробі присутній одяг, про походження якого ми ніколи не задумувались. Речі, які зараз вважаємо повсякденними, були винайдені під час війн, де головними "трендами" були зручність та практичність.

Віталіна Моцик для Суспільне Культура розповідає про п'ять елементів гардероба, історія яких почалась із війни, а згодом цей одяг став культовим у цивільному житті.

Тренч

Вже декілька років тренч кольору кемел є вдалим вибором та став базою гардероба жінок та чоловіків.

Історія цього верхнього одягу починається з XIX століття, коли Чарльз Макінтош виготовляв пальта з прогумованої бавовни для військових армії Британії. Елемент гардероба був названий на честь свого винахідника і спочатку був відомий як "мак". Пальта були водонепроникними, що було новизною для того часу. Однак цей верхній одяг через утримання поту з часом набував характерного запаху. Зважаючи на це, інші майстри розробили нові водонепроникні тканини, які забезпечували кращу вентиляцію. У 1853 році Джон Емарі запатентував для своєї компанії нову водонепроникну тканину, з набагато кращими дихальними властивостями, під назвою Aquascutum.

Під час Першої світової війни був розроблений класичний дизайн тренча. Він став коротшим, легшим і водонепроникним, бо раніше солдати носили довгі вовняні шинелі, які були важкими та незручними. Продуманими були й деталі дизайну: клапани на плечах забезпечували вентиляцію, на спині невелика накидка дозволяла воді скочуватися, глибокі кишені багато вміщували, а за допомогою кілець на поясі можна було закріпити необхідні на війні речі.

Тренч: звідки з'явився цей елемент гардеробу
Модель у тренчі від Peck and Peck, 1935 року. Getty Images/Toni Frissell/Condé Nast

Війни пройшли, а тренч набув популярності та став елегантним доповненням образу. У голлівудських фільмах його носили детективи, гангстери та фатальні жінки. Згадаймо фільми "Касабланка" 1942 року, "Сніданок у Тіффані" 1961 року, "Діамантовий дотик" 1977 року, а також сучасніші "Матриця" 2003 року, серію фільмів про Джеймса Бонда та Шерлока Голмса, де герої носять тренчі, щоб підкреслити елегантність та додати образу загадковості.

Штани-карго

Штани-карго — трендова річ у гардеробі останні сезони. Завдяки кишеням цей одяг може вмістити необхідні речі для прогулянок, походів, робочих потреб тощо.

Карго були винайдені у 1938 році, коли британській армії потрібна була пара штанів, яка могла б стати елементом військової форми, була багатофункціональною та гарно виглядала.

Оливково-зелений колір маскував солдатів на фоні місцевості, зручна посадка штанів дозволяла солдатам швидко пересуватися, а у великих кишенях переносили карти, ліки та інші речі.

Через деякий час цей елемент військової форми почали носити солдати армії США, а згодом штани-карго стали популярними серед цивільних. Люди, які любили активний відпочинок, комфорт та зручність, оцінили зручність карго.

Сьогодні ці штани є частиною базового гардероба. Модні доми пропонують різні кольори та фасони штанів як для чоловіків, так і для жінок. До прикладу, супермодель Белла Хадід та зірка реаліті Кім Кардаш'ян обирають карго, що є влучним доповненням вуличного стилю.

Куртка-бомбер

Куртка-бомбер вперше з'явилася в американських пілотів винищувачів під час Першої світової війни, цей одяг широко використовували і під час Другої світової війни. Вона отримала назву bomber jacket, що перекладається як льотна або пілотська куртка. Спершу вона з'явилася у моделі В-15: пошита з бавовни та мала хутряний комір, вузькі манжети й укорочений силует. Куртка забезпечувала тепло для пілотів, а також не сковувала їхні рухи.

Від пілотів до модних показів: історія куртки бомбер
Екіпаж B-17 з восьмої повітряної армії армії США, 385-ї бомбардувальної групи, наносить ціль на карту перед місією, Англія, приблизно 1943 рік. Getty Images/PhotoQuest

У 1949 році B-15 модернізували до моделі MA-1, яка популярна зараз. Дизайн цього бомбера характеризується трикотажним коміром і помаранчевою підкладкою.

Сьогодні бомбер відшивають із різних матеріалів різних кольорів. Зірки вдало комбінують цю річ з іншими, відповідно до сезону. Нещодавно співачка Ріанна для світського заходу обрала поєднання сукні та бомбера.

Кардиган

Кардиган у багатьох асоціюється із затишком, але мало хто знає про походження цієї звичної для нас речі.

Кардиган був названий на честь Джеймса Бруденелла, 7-го графа Кардігана, генерала армії Великої Британії. Він очолював атаку легкої бригади під час Кримської війни в 1854 році. Солдати армії носили в'язані кофти з вовни під мундирами, які забезпечували тепло, не обмежуючи рухів під час бою.

У 1945 році Коко Шанель видозмінила кардиган, додавши накладні кишені та зробивши крій вільнішим.

Як Коко Шанель зробила кардиган одягом для цивільних
Коко Шанель (справа) та акторка Іна Клер. Getty Images

Кардиган був частиною гардероба королеви Єлизавети II. У своєму невимушеному стилі вона зазвичай поєднувала блузку та плісовану спідницю з вільним кардиганом.

Лідер гурту Nirvana Курт Кобейн одягав вінтажні кардигани. Оливково-зелений кардиган бренду Manhattan, який він влягнув під час концерту Nirvana Unplugged на MTV, був проданий на аукціоні за 334 000 доларів.

До популяризації кардиганів долучилася і Тейлор Свіфт. Першим синглом із меланхолійного та глибокого альбому Folklore стала пісня Cardigan (I felt like I was an old cardigan / Under someone's bed). У композиції кардиган став метафорою: коли тебе люблять щиро, ти ніби "старий кардиган", який знову стає цінним, хоча раніше був забутий. Кардиган став символом ери альбому Folklore, а також був офіційним мерчем: співачка випустила справжній кардиган, схожий на той, в якому з'явилася у кліпі.

Комбінезон

Комбінезон є класикою моди, у ньому можна як працювати на дачі, так і піти на вечірку. Дизайнери усього світу презентують цей елемент одягу в різних варіаціях, а зірки стилізують його під різноманітні образи.

У 1919 році комбінезон був створений для парашутистів задля зручності стрибків із літака. Саме тоді було розроблено одну вузьку деталь, яка з'єднує верх та низ у суцільний костюм.

Героїня відомого плакату часів Другої світової війни "Розі Клепальниця" зображена саме у комбінезоні. Жінки-робітниці у ті часи працювали саме в такому одязі, який став зручним та практичним у повсякденні.

Комбінезони стали модними в 1960-х і 1970-х роках, їх носили як чоловіки, так і жінки. Їх шили не лише в утилітарному та спортивному стилі, але й у вечірньому та більш витонченому. Ів Сен Лоран, Крістіан Діор, Ірен Голіцина та інші модельєри створювали свої версії комбінезонів.

Як Елвіс Преслі популяризував комбінезон
Елвіс Преслі у білому комбінезоні під час виступу, 1972. Getty Images/Michael Ochs Archives

Згадаймо Елвіса Преслі, який відомий нам не лише піснями, але і тим, що виступав у білому комбінезоні.

Сьогодні комбінезон є універсальною річчю, його обирають як у ролі робочої уніформи та вуличного одягу, так і для вишуканих світських подій.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок