У програмі "Ранок культурної людини" на Радіо Культура 10 квітня стартувала рубрика, в якій українські зірки розповідають про свою участь у стримі "Казки", що відтепер доступний у застосунку suspilne.radio.
Голосами, що звучать у стримі "Казки", стали Ірма Вітовська, Ірена Карпа, Євген Нищук, Наталія Сумська, Василь Байдак та інші. Проєкт створили на основі десятиліть роботи програми "Вечірня колисанка" на Радіо Культура.
Перші спогади з дитинства нерідко пов’язані з казками — тим затишним вечірнім ритуалом, коли хтось із близьких читає вголос, а ми, занурені в історії про добро і зло, засинаємо з усмішкою. У тих моментах — безпека, любов, тепло і диво. Сьогодні ці традиції оживають у новому форматі — на Радіо Культура, де народні та авторські казки звучать у цілодобовому стримі в застосунку Суспільне Радіо. Улюблені історії отримують нове життя у виконанні відомих акторів, митців і голосів сучасної України.
Актор та стендап-комік Василь Байдак згадує: "Зараз більшість сприйняття світу побудована на візуальному. Це добре, але це руйнує уяву. А саме казки, саме їхнє звучання, будують фантазію. А уява — це чудова річ, котра має жити в людині. Читання казок дітям — це гарний спосіб зародити любов до вигадування". Він додає: "Звучання радіо — це медитативно, заспокійливо. Можливо, через білий шум, який знайомий дитині ще до народження. Казки я озвучував вперше, це весело, хоч і складно. Але дуже захоплює!"
Казки від Радіо Культура доступні цілодобово у застосунку Суспільне Радіо, їх можна слухати онлайн, а також завантажувати, щоб слухати без доступу до інтернету.
Світлана Тарабарова — співачка, композиторка — розповідає: "Мені читала казки мама: вона вихователька, вдома було багато книжок. Саме з дитинства мені подобалося писати вірші, слухати ритм і музику тексту. Казка — це мій перший поетичний досвід. Я вірила в диво і досі вірю. А зараз ми створюємо традицію слухати казки з нашими трьома дітьми. Вони засинають під казку щодня — і це частина їхнього життя".
Проєкт казок налічує більше сотні творів, які уже начитані відомими українцями, а також щоденно поповнюється новими авторськими та народними казками України та світу. Історії начитують актори, письменники, а також професійні диктори.
Виконавчий продюсер Українського Радіо Юрій Табаченко згадує, як дорогою до бабусі слухав щоденну казку: "Їхала вся маршрутка — і слухала з нами. А традиція ніколи не порушувалась. Потім я почав розповідати казки своїм дітям. А тепер — читаю для всіх у проєкті Суспільного. Технології змінюються, але казки — це позачасове. Вони передають досвід, вони завжди про добро, яке перемагає зло. Можливо, хтось зараз слухає мою казку дорогою до бабусі".
Письменниця, музикантка Ірена Карпа пригадує "Казки народів світу" і "Казки народів СРСР": "Це формувало моє бажання подорожувати, куштувати нове, бачити світ ширше, ніж шаблонні історії про принців і принцес. Казки були соціальні, смішні, іноді жорстокі. Особливо гуцульські — зі своєю дикістю й народною правдою. Мені багато читав дідусь, а ще тато вигадував історії на ходу й малював персонажів. Це залишило сильний слід". Для Ірени казка — це психотерапія: “Коли ви втомлені й не можете читати серйозну нонфікшн-літературу — візьміть дитячу казку. Вона відкалібрує вас, заспокоїть. Бо всім нам треба перемагати драконів".
Креативна продюсерка Радіо Промінь Вікторія Польченко розповідає, як у дитинстві замість телевізора у них були книжки та радіо: "Деякі книжки ми перечитували по 16–20 разів. Тато розповідав мені байки — навіть про теорію відносності! Це був сторителінг з елементами науки, справжній ед'ютейнмент. Згодом, коли народився мій син, я начитала йому сотні казок. «Матильду» й «Чарлі та шоколадну фабрику» ми читали разів по вісім. А потім він сам почав брати участь у радіопостановках. Аудіоказка — це внутрішній театр, це свобода, емоція, розвиток уяви. Це шанс побути іншими, створити голос кожному герою. Це те, чого нам так бракує у реальному житті". Проєкт "Казки на Радіо Культура" — це спільний простір пам'яті, любові та мрій. Це відродження голосових традицій. Це музика слова і терапія змісту. Слухайте казки цілодобово в застосунку Суспільне Радіо — і дозвольте добру перемогти ще раз.
Застосунок Суспільне Радіо на Android та на OIS.
Крім того, нагадаємо, що стартував третій сезон анімаційного серіалу "ТОТО" на YouTube-каналі "Бробакс". Шостого квітня вже вийшла перша серія.
Також на окремому Telegram-каналі та на стримінгових платформах можна слухати аудіоказки від Суспільного.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]