Перейти до основного змісту
Композитор, який творить музику після смерті: в Австралії "оживили" Ельвіна Лусьєра за допомогою штучного мозку

Композитор, який творить музику після смерті: в Австралії "оживили" Ельвіна Лусьєра за допомогою штучного мозку

Ельвіна Лусьєра "оживили" за допомогою штучного мозку
Ельвін Лусьєр виконує Sferics (1981), звукова інсталяція та записи іоносферних збурень для антен з великою петлею, магнітофона та системи відтворення, Міддлтаун, Коннектикут, кінець 1980-х. Фото надано Ельвіном Лусьєром і Tilton Gallery, Нью-Йорк. Documenta 14

Вперше в історії експериментальної музики — в Австралії створили проєкт, у якому продовжує творити композитор, який помер ще у 2021 році. Ельвіна Лусьєра "відродили" за допомогою мініатюрного штучного мозку, вирощеного з його власних клітин.

Про це повідомляє The Guardian.

У Художній галереї Західної Австралії (Art Gallery of Western Australia) представили проєкт Revivification, у межах якого відтворили музичне мислення одного з піонерів експериментального саунду — Ельвіна Лусьєра. Центральний об'єкт інсталяції — два мікроскопічні "мозкові" органоїди, вирощені зі стовбурових клітин, отриманих із крові композитора ще за його життя.

Команда проєкту — художники Гай Бен-Арі, Натан Томпсон, Метт Гінголд та нейробіолог Стюарт Годжеттс — працювала над ідеєю разом із Лусьєром з 2018 року. У 2020-му, попри хворобу Паркінсона, композитор погодився пожертвувати зразки крові, що стали основою для створення "живого" інструмента. Після смерті Лусьєра у 2021 році інсталяція стала своєрідною формою його постійної присутності у мистецтві.

Мінімозок реагує на середовище та генерує унікальну акустичну композицію в реальному часі — без участі людини. Цей проєкт порушує фундаментальні питання про межі авторства, природу творчості й етику у використанні біотехнологій в мистецтві.

Про композитора

Ельвін Август Лусьєр (14 травня 1931 — 1 грудня 2021) — американський експериментальний композитор і саунд-артист, відомий своїми дослідженнями звуку, простору та сприйняття. Один із піонерів у галузі психоакустики, він працював на перетині музики, науки й мистецтва, створюючи твори, що буквально втілювали фізичні властивості звуку.

Протягом багатьох років викладав у Весліанському університеті (Коннектикут), де виховав цілу генерацію новаторських музикантів. Був учасником впливового колективу Sonic Arts Union разом із Робертом Ешлі, Девідом Берманом і Гордоном Муммою. Однією з найвідоміших робіт Люсьєра є Music for Solo Performer (1965), де він уперше використав мозкові хвилі для генерації звуку в реальному часі — ця композиція стала історичною віхою для експериментальної музики.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок