Перейти до основного змісту
Як проводили інвентаризацію печер Києво-Печерської лаври: релігієзнавиця Людмила Филипович

Як проводили інвентаризацію печер Києво-Печерської лаври: релігієзнавиця Людмила Филипович

Для чого інвентаризація цінностей у Києво-Печерській лаврі
Києво-Печерська лавра. УНІАН

Для обліку та виявлення зниклих цінностей комісія Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" перевіряє ближні й дальні печери.

Про це в ефірі Радіо Культура розповіла релігієзнавиця Людмила Филипович.

Филипович зазначає, що комісію створили в середині березня 2025 року, коли виникла потреба перевірити цінності, які зберігалися в Києво-Печерській лаврі, зокрема в ближніх та дальніх печерах.

Вона додає, що приблизно у той час почали поширюватися чутки, що нібито частину мощів незаконно кудись вивозять, що у когось зі святих не вистачає руки й подібне.

Тому було вирішено провести інвентаризацію і визначити, що дійсно зникло. Бо, за словами Филипович, проблема була не тільки з мощами, які зберігаються на території заповідника, а й, наприклад, з іконами.

Раніше Суспільне повідомляло, що у мережі поширювалася інформація про нібито силове захоплення території заповідника, однак це не підтвердилося.

Филипович зазначає, що проблем із доступом до ближніх печер фахівці не мали, однак на території дальніх печер досі проживають монахи, які не виїхали протягом 2023–2024 років. І вони просто не відчинили двері для працівників комісії.

Тому Мінкульт ухвалив рішення просто зрізати замки та встановити нові, попри небажання монахів допускати фахівців.

Що відомо про події, пов'язані з храмами Києво-Печерської Лаври

СБУ 15 листопада 2022 року відкрила кримінальне провадження щодо співів із прославлянням Росії під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. Другого грудня минулого року президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією.

Увечері 2 грудня чоловічий монастир у Києво-Печерській Лаврі зареєстрували монастир Православної церкви України (ПЦУ).

31 грудня 2022 року закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП). Успенський собор і Трапезну церкву повернули в державу. У відповідь УПЦ (МП) подала позов до суду.

29 березня з УПЦ (МП) розірвали договір про оренду Нижньої Лаври. На початку квітня там почала роботу комісія Мінкульту щодо передачі державі 79 корпусів, які були у користуванні УПЦ.

Комісія МКІП 5 червня завершила перевірки будівель на території Києво-Печерської Лаври. Від УПЦ вимагали звільнити приміщення.

Господарський суд Києва 10 серпня зобов'язав УПЦ (МП) повернути національному заповіднику "Києво-Печерська Лавра" 79 об'єктів із Нижньої Лаври. А 9 серпня цей же суд по іншій справі визнав законним розірвання договору безоплатного користування майном лаври. Підставою для розірвання стала низка порушень, встановлених під час перевірки комісією МКІП та заповідником.

Що відомо про Києво-Печерську лавру та цінності, які там зберігаються

Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" — музейний комплекс, що діє на території Києво-Печерської лаври.

Його заснували у 1922 році, а у 1996 році він отримав статус національного. Це найбільший музейний комплекс України, де зосереджено 144 пам'ятки історії та культури. Серед них — два унікальних підземних комплекси (дальні й ближні печери), храми, пам'ятки архітектури XI—XIX ст., виставкові приміщення.

На території заповідника діють кілька музеїв: Музей книги та друкарства, Музей українського народного декоративного мистецтва, Музей театрального, музичного та кіномистецтва, скарбниця Музею історії України.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок