Володимир Зеленський 25 березня підписав Закон про ратифікацію Конвенції Ради Європи про правопорушення щодо культурної спадщини, або Нікосійську конвенцію. Верховна Рада уже підтримала внесення відповідних змін до українського законодавства.
Чому ця конвенція важлива для України у сфері захисту культурної спадщини, в ефірі Радіо Культура пояснила незалежна дослідниця, фахівчиня з музейної справи та культурної спадщини Катерина Чуєва.
Нікосійську конвенцію Ради Європи ухвалили 3 травня 2017 року в Нікосії, Кіпр. Вона встановлює механізм кримінального переслідування за злочини, пов'язані з культурними цінностями.
Це стосується:
- крадіжок та незаконного заволодіння артефактами;
- незаконних розкопок;
- вилучення та вивезення культурних об'єктів;
- навмисного знищення або пошкодження пам'яток.
Чуєва наголошує, що документ передбачає кримінальну відповідальність для всіх, зокрема юридичних осіб, що займаються незаконним видобутком артефактів або торгівлею культурними цінностями.
Тому якщо культурні цінності, вивезені з тимчасово окупованих Росією територій або із зони бойових дій, будуть незаконно переміщені через кордон, наприклад для продажу, це стане підставою для притягнення винних до відповідальності.
Впровадження таких міжнародних стандартів розширює можливості України для ініціювання юридичних процесів. Крім того, удосконалення внутрішнього законодавства надасть додаткові інструменти для захисту культурної, зокрема археологічної, спадщини всередині країни, що є надзвичайно важливим, як вважає Чуєва.
Україна стала восьмою країною у світі, яка підписала цей документ, та першою державою, що зробила це під час повномасштабної війни
Окрім України конвенцію підписали Вірменія, Греція, Італія, Кіпр, Латвія, Мексика, Португалія, Сан-Марино, Словенія, Угорщина, Чорногорія та Росія, а ратифікували Греція, Італія, Кіпр, Латвія, Мексика й Угорщина.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]