Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові
.

Будь-який музикант проходить схожий шлях: ідея — репетиції — запис — промо і піар — концерти — ідея. У різних країнах є певні відмінності в кожній з ланок, і українська музична індустрія також має свої особливості. Розповідаємо, яким є шлях майже будь-якого українського музиканта і з якими проблемами він/вона стикається.

Від ідеї до репетиції

Трохи статистики. Згідно з дослідженням українського музичного ринку 2020 року можна зробити портрет середньостатистичного українського музиканта.

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові
Джерело – дослідження музичної агенції Soundbuzz.

70% музикантів в Україні – чоловіки. Майже 60% представників музичної індустрії проживає в Києві. Лише третина з усіх опитаних основним джерелом заробітку зазначили музику. У середньому ж український музикант власне на музиці заробляє близько 50 тисяч гривень на рік.

Найпопулярніші жанри серед артистів – це рок, поп та електронна музика.

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові
Джерело – дослідження музичної агенції Soundbuzz.

Музика починається з ідеї. Зазвичай перші репетиції відбуваються вдома у когось з учасників гурту за допомогою підручних інструментів. Наступний рівень – репетиційна база. Вони є в кожному місті. Вартість оренди бази сильно залежить від розташування, величини кімнати та технічного оснащення. У середньому це від 50 до 250 грн за годину. Зазвичай репетиція триває не менше двох годин.

На репетиціях пісні доводяться до стану, придатного для виступів наживо та роботи на студії.

Запис

Згідно з дослідженням музичного ринку, музичні студії – єдина ланка української індустрії, яку понад 50% респондентів оцінює вище ніж задовільно. Ба більше, понад 60% людей, які працюють в музичному продакшні, мають його за основне джерело доходів.

Будь-яка музична студія надає послуги трьох рівнів: накопичення, зведення та мастеринг.

Накопичення – базовий запис усіх інструментів без їхньої подальшої обробки. Зведення – обробка музичних фрагментів (зазвичай по доріжках), накладання ефектів тощо. Мастеринг – обробка фінального треку.

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові

Для того, щоб обрати музичну студію чи саундпродюсера, варто визначити мету запису та орієнтир. Якщо гурт грає метал – зрозуміти, звучання яких українських метал-гуртів подобається, та пошукати інформацію про те, як вони записувалися. Якщо попмузику – подивитися, з ким пишуться улюблені попартисти тощо.

Здебільшого саундпродюсери співпрацюють із багатьма різними виконавцями. З ними асоціюється певний жанровий діапазон, але майже всі студії можуть працювати з різноманітним матеріалом.

Сергій Любинський починав як гітарист гурту ТОЛ, а потім працював із такими гуртами як The HARDKISS, MegaMass, Vivienne Mort, Stoned Jesus Velikhan тощо на студії Revet Sound. Артур Данієлян грає у гурті QARPA (раніше – Фактично Самі) і разом з Олегом Артимом працював над музикою гуртів Бумбокс, СКАЙ, Тартак, Моторрола, а останнім часом багато працює із Без Обмежень, Фіолет тощо. Віталій Телезін стоїть на чолі студії 211, у якій працювали Океан Ельзи, Lama, Тік, Джамала, Тіна Кароль, The Maneken тощо. Саундпродюсер Вадим Лисиця працював із Потапом, Время и Стекло, Alekseev, Mozgi, LOBODA тощо на Foxx Studio.

Мастеринг можна робити на тих же студіях або використовувати готові програмні рішення, як, наприклад, LANDR.

Реліз

Після запису гурт отримує матеріал для релізу — це або одна пісня (сингл), або 3-6 пісень (мініальбом, EP — extanded play), або ж більш як 10 пісень (альбом, LP — long play). Кількість пісень в мініальбомі або альбомі може варіюватися в залежності від їхньої довжини та жанру.

Раніше реліз передбачав передусім випуск на фізичних носіях — касетах або CD-дисках. Але попит на них постійно падає, а цей рік став першим в історії, коли вінілів придбали більше, ніж CD-дисків. Тому зараз здебільшого гурти роблять віртуальний реліз та іноді додають до нього обмежену партію вінілу. Наприклад, нещодавно ONUKA випустила ексклюзивну партію платівок концерту з НАОНІ, яку розкупили за один день.

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові

Є платформи, на які можна завантажити свої треки без сторонньої допомоги — наприклад, SoundCloud та YouTube. Серед альтернативних музикантів є дуже популярним сервіс bandcamp, який дозволяє також напряму продавати альбоми підписникам.

Проте на більшість стрімінгових сервісів, як-от Spotify, Apple Music, YouTube Music, так просто не потрапиш. Тут знадобляться послуги цифрових дистриб’юторів.

Для того, щоб завантажити реліз на стрімінги, можна скористатися онлайн-сервісами (CDBaby, Distrokid або Tunecore), які беруть фіксовану плату раз на рік та окрему за додаткові послуги. Або ж скористатися послугами дистриб’юторів (Believe, Orchard) чи лейблів, які співпрацюють з дистриб’юторами. Робота з ними дає більше гнучкості для промоції релізу, відкриваючи шлях до потрапляння в плейлисти та добірки нових треків.

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові

Коли музика починає набирати значну кількість прослуховувань, гурт починає отримувати дохід зі стримінгів. Розмір прибутку залежить від кількох факторів, зокрема й країни слухачів. Але в середньому дохід коливається від $0,003 до $0,006 за один стрім. А в цьому сервісі можна спробувати розрахувати, скільки отримає артист за певну кількість прослуховувань в залежності від стримінгового сервісу.

Власного заводу з виготовлення вінілу в Україні немає. Тому якщо гурт хоче опублікувати свою музику на платівках, він може або намагатися контактувати із компаніями за кордоном, або звернутися до українських лейблів. Більшу частину українських платівок виробляють Aby Sho Music та Moon Records.

Промо та піар

Промо та піар гурту або артиста/артистки — дуже масштабна тема. Немає стовідсоткових і зрозумілих алгоритмів, як зробити музиканта популярним. Кожен використовує свої методики й методології в залежності від типажу.

Якщо ж дуже узагальнити, то зазвичай промо релізу охоплює публікації в медіа, рекламу в інтернеті (та іноді в офлайні), а також інтеракцію з лідерами думок.

В Україні діє кілька спеціалізованих музичних медіа. Найбільші та найактивніші з них — СЛУХ, LiRoom, Neformat, Katacult та Notatky. Контакти редакторів є на кожному із сайтів.

Також окремі пісні можна запропонувати радіостанціям. Обирати радіостанцію варто за її форматом та оцінити, наскільки ця пісня впишеться у її звучання. Щоб запропонувати трек, треба знайти на сайті цієї конкретної радіостанції пошту для нових пісень. Програмні директори її регулярно перевіряють. Схожа схема працює і з телеканалами.

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові

Інший шлях потрапити на радіо — використати послуги компаній, які активно співпрацюють одразу з багатьма станціями. В Україні це TopHit та FDR.

Головним рушієм промо зазвичай слугують сторінки артистів в соціальних мережах, а також відео на ютуб. Це можуть бути й просто залиті пісні зі статичним зображенням, і лірик-відео, і кліпи.

Окрім базових методів, можна використовувати й альтернативні, а подекуди й зовсім неочікувані. Jerry Heil до того, як стати відомою як авторка власних пісень, робила багато каверів та зібрала значну аудиторію у своєму інстаграмі та ютубі. alyona alyona активно розвиває власний ТікТок та виступала в “Танцях із зірками”.

Популярні артисти беруть участь у талант-шоу в складі журі, а молоді часто намагаються використати “Голос країни” або “Х-Фактор” як трамплін для своєї популярності. Так робили зокрема KAZKA, Христина Соловій, “Без Обмежень”, “Фіолет”, Epolets. Але для більшості музикантів навіть мільйони переглядів їхніх кастингів не дають конвертації у шанувальників, якщо паралельно не був запущений комплекс дій.

“Прийшло пару сотень підписників. Відео з виступу вмикають мої знайомі своїм батькам, родичам і знайомим, щоб сказати: "Я особисто знаю цю дівчинку" або "Ось дивись, хто до нас сьогодні прийде в гості". Це все, що принесла мені участь у конкурсі. Можливо, треба було влаштувати штучно якийсь додатковий буст з мого боку... Хоча відео стало одним із найбільш переглянутих роликів з кастингу 10 сезону”, — розповідає Анна Петровська, яка брала участь в “Х-Факторі” та зараз готує дебютний альбом.

Менеджмент

Менеджмент — аспект, який може не здаватися ключовим на перший погляд, але насправді грає надважливу роль в просуванні та житті музиканта. Інститут музичних менеджерів в Україні тільки вибудовується. Згідно з дослідженням музичного ринку, лише 20% менеджерів відповіли, що отримують 75-100% доходів від роботи власне на цій посаді.

Багато гуртів займаються менеджментом самотужки. Тобто роль адміністратора, піарника, концертного директора, таргетолога тощо бере на себе хтось із музикантів або ж їхнього найближчого оточення – друзі, родичі, партнери.

В Україні є кілька продюсерських центрів/лейблів, які допомагають з менеджментом. Вони можуть як брати на себе повністю роботу над артистом, так і допомагати із окремими аспектами — наприклад, концертами та дистрибуцією музики.

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові
Юрій Нікітін, засновник mamamusic.

Серед найбільших компаній – Secret Service EA (Оля Полякова, Макс Барських), Mozgi Group (Mozgi, Dorofeeva, Michelle Andrade) та mamamusic (неАнгелы, KAZKA, Верка Сердючка).

Також в Україні діє понад 20 різноманітних інділейблів, які концентруються на конкретних жанрах. Серед найпомітніших в останні роки — Masterskaya Івана Дорна та “Много Воды” Саші Варениці.

Концерти

Концерти можна організовувати як самостійно, так і за допомоги промоутерів або менеджменту. У більшості міст України є проблеми з належними концертними залами різної місткості.

“Дуже мало спеціалізованих закладів для виступів на 50-100 людей. Якщо музикант збирає поки що невелику кількість людей, то вимушений виступати в кав'ярнях/ресторанах (принаймні так у Львові), де музика фоном, а люди їдять. Це вбиває мотивацію музикантів на самому початку існування проекту”, — пояснює Іра Лобанок, учасниця львівського дуету Krapka;KOMA.

З проблемою оснащення більших залів стикаються майже всі артисти, які роблять масштабні тури Україною. Часто гурт та апаратура пересуваються мікроавтобусами, тому якість доріг також впливає на логістику.

Для організації концерту зазвичай необхідно сконтактуватися з артдиректором закладу та дізнатися умови оренди залу та яка апаратура є на місці, а яку треба ставити самостійно.

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові
pixabay

Квитки на концерти можна продавати через великих білетних операторів — Karabas.com, Concert.ua, Kasa.in.ua або Kontramarka. Кожен із них бере свій відсоток, а також додає акцизний збір. Або ж можна через автоматизовані майданчики (TicketForEvet, 2Events), які беруть менший відсоток, але не допомагають із промо через власні сайти.

Основні проблеми

Попри те, що кожен із пунктів шляху музиканта є загалом зрозумілим, вибудувати стратегію та дорожню карту — складна задача. Гурти без менеджменту часто стикаються з тим, що їм стає дуже важко поєднувати творчість із адміністративними функціями. На багатьох етапах незрозуміло, що саме треба робити, де шукати інформацію та знайомства.

“Немає якоїсь системи, послідовності кроків. Я розумію, що в кожного свій шлях. Проте вже стільки людей його пройшли, і досі ніхто не сказав, як і що треба робити. Доводиться кожному ніби з нуля щоразу його проходити”, — каже Аня Петровська.

Частково цю проблему намагаються вирішити курси музичного менеджменту, які періодично запускаються від імені різних структур: від академії Юрія Нікітіна до KAMA.

Шлях музиканта в Україні. Із чого починати й куди йти новому артистові

Менш як 5% учасників музичної індустрії заробляють понад 300 тисяч грн на рік своєю діяльністю. До того, ж майже 70% доходу приносять концерти. Тобто у 2020 році індустрія втратила основне джерело прибутків. Водночас система виплат роялті в Україні надто заплутана і неефективна через проблеми з організаціями колективного управління. Таким чином, музична індустрія залишається порівняно непривабливою з економічної точки зору, що призводить до відтоку професіоналів, а відтак і до зниження мотивації самих музикантів.

Проте така ситуація має й свої переваги. Запустити музичний проєкт можна майже без бюджету. Кожного року індустрія змінюється, з’являються нові ніші. Грантове фінансування завдяки діяльності Українського Культурного Фонду та посольств посилилося, що призвело до появи проєктів на кшталт EVE8 та InterCity Fest 4.

“В Україні плюс в тому, що зараз, коли наша музична індустрія тільки зароджується, ми маємо можливість безпосередньо впливати на її розвиток”, — каже Іра Лобанок.

Читайте також

Пророчий сон композитора Макса Ріхтера: про 8-годинний концерт на розкладних ліжках

Від VR-шоу до плавучого концерту. Які формати виступів вигадали українські музиканти у 2020 році

Фестивальне літо-2021. Чи повернуться українські фестивалі і якими вони будуть

На початок