"Танцювала риба з раком, а петрушка з пастернаком" — саме ці слова ви могли чути в рекламі 2009 року від "Сільпо".
Останні кілька тижнів ця пісня знову повернулася у всі соцмережі — її переспівують, роблять різні аранжування, знімають косплеї та танцюють. Особливо популярна вона серед польських користувачів.
Суспільне Культура розповідає все, що відомо про пісню, яка стала новим трендом соцмереж.
Фільм "Пропала грамота"
Вважається, що "Танцювала риба з раком" — українська народна пісня-небилиця.
А її версію, що стала популярною, можна почути у фільмі "Пропала грамота" (1972) Бориса Івченка, який заснований на однойменному оповіданні Миколи Гоголя.
Сюжет розповідає про пригоди козаків Василя та Андрія, які їхали до цариці у Петербург і везли їй гетьманську грамоту. Сьогодні "Пропала грамота" займає 12 позицію в списку 100 найкращих фільмів у історії українського кіно.
Музичним оформленням фільму займався Іван Миколайчук, який і виконав уривок в образі козака Василя:
"Танцювала риба з раком, риба з раком,
а петрушка — з пастернаком, з пастернаком
А цибуля з часником,
А дівчина з козаком!"
Пісня вирізняється легким жартівливим текстом, ритмічною мелодією, що робить її легкою для слуху, та приспівом, що легко запам'ятовується і наспівується.
Текст побудований на гумористичних зіставленнях танцю риби з раком, петрушки з пастернаком, цибулі з часником, а в наступних віршах є жартівливі діалоги з такими персонажами, як старий Калабай чи бик.
То пісня польська чи українська
Однак походження пісні досі остаточно невідоме.
Найчастіше можна почути версію, що це народна українська пісня. На її варіації натрапляють в різних куточках країни, а також у своїх творах її згадував сам Микола Гоголь.
Хтось впевнений, що пісня є в переліку польських народних пісень.
Її дещо змінений текст можна знайти в книзі "Пісні польського народу у Верхній Сілезії" 1880 року за редакцією німецького лікаря, ентомолога та фольклориста Юліуса Роже, який працював у Ратиборі у Верхній Сілезії.
В ній описується плутанина серед риб і раків, а також петрушки з пастернаком, цибулі з часником та інших елементів природного світу.
Тренд у соцмережах
Нині, в епоху соціальних мереж, пісні часто отримують друге життя, стаючи вірусними в TikTok.
Важко встановити, хто саме запустив тренд "Танцювала риба з раком", однак вона стала настільки вірусною, що її не просто слухають українці, а й перекладають іноземці.
Користувачі поширюють відео, де візуалізують рядки про танці овочів та риби з раком, а також намагаються самостійно переспівати — переклавши текст або повторюючи українські слова.
Серед інтерпретацій є реп-, поп-, метал-версії та багато інших. Люди співають а капела, як у виконанні Миколайчука в оригінальному фільмі, також співають під гітару, фортепіано, хором тощо.
Користувачі TikTok збирають під своїми роликами мільйони переглядів, вподобайок і репостів.
Чи надовго "Танцювала риба з раком" залишиться в тренді важко сказати. Однак варто зазначити, що це не просто розвага, а й спроба популяризувати українську культуру та привернути інтерес до української історії та традицій, водночас нагадуючи про складний для України час.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]