Цього року словами року обрали "маніфестувати", "поляризацію" та "гниль у мозку". У Японії ж символом 2024 року стало канджі, що означає "золото", а Південна Корея обрала ідіому, яка відображає "бездумне зловживання владою".
Японія
Традиція обирати ієрогліф, який би найбільше описував минулий рік, у Японії існує з 1995 року. І вже 5 раз було обрано канджіКанджі — це китайські ієрогліфи, адаптовані з китайської писемності, і використовуються для написання японської мови. Вони стали основною частиною японської писемності за часів старояпонської мови і досі використовуються разом із хараґаною та катаканою, що виникли пізніше. kin (金), що означає "золото" або "гроші".
Вибір ієрогліфа уособлює "золоті" досягнення японських спортсменів на Олімпійських та Паралімпійських іграх у Парижі, а з іншого боку — "тіньові гроші", пов'язані зі скандалами з політичними фондами та жорстокими пограбуваннями, які тривожили японське суспільство цьогоріч.
Японський фонд тестування здібностей до канджі, який і проводить опитування, зазначив, що за цей символ проголосувало 12 148 людей з 221 971 поданої заявки.
Канджі оголосив 12 грудня Сейхан Морі — настоятель буддійського "Храму чистої води" в Кіото. Він написав ієрогліф гігантським каліграфічним пензлем на японському папері заввишки 1,5 метра та завширшки 1,3 метра
"І золоті медалі, і політичні гроші привернули увагу громадськості", — сказав Морі.
Це вже п'ятий раз, коли було обрано kin, попередній раз — у 2021 році, після того, як Японія здобула найкращий в історії результат: 27 золотих медалей на Олімпійських іграх у Токіо.
У 2022 році символом обрали 戦, що означає "війна" — через війну, що триває в Україні, та бої між ізраїльськими військами та ХАМАСом у Газі.
А у 2023-му — 税 (дзей), який означає "податок". Причину популярності цього ієрогліфа пов'язували з підвищенням податків для покриття оборонних витрат країни.
Південна Корея
З 2001 року професори корейських університетів вирішують, якою корейською ідіомою можна описати рік.
У 2024 році обрали doryangbalho (跳梁跋扈), ідіому з чотирьох ієрогліфів, що означає "шаленіти, здійснюючи владу за власним бажанням", як вислів, що найкраще описує корейське суспільство у 2024 році.
Згідно з результатами щорічного опитування, 450 з 1086 респондентів, або 41,4 %, проголосували за ідіому,
"Ті, хто при владі, повинні використовувати свою владу для служіння народу, але вони зловживають нею заради особистої вигоди", — сказав професор психології Джун Тхе Юн, який і запропонував вираз до розгляду.
Хоча на результати опитування не вплинули останні події в Південній Кореї, коли президент Юн Сок Йоль ввів воєнний стан, багато професорів, які проголосували за ідіому, сказали, що, на їхню думку, Юн і його оточення зловживають владою, наприклад для захисту своїх друзів.
У 2023 році ідіомою обрали gyeonlimangui (見利忘義), що означає "чеснота була забута заради прибутку"
Традиція існує 23 роки, а результати публікують у газеті для вчених Kyosu Sinmun як річний проєкт. Він коротко розповідає про події, що відбулися в Кореї та позицію корейців щодо них. До 2003 року обирали прості й відомі ідіоми, які міг будь-хто зрозуміти, але з 2004 року вибирають ті, що були невідомі широкому загалу.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]