Перейти до основного змісту
Charli XCX перевинайшла гламур, а S.T.A.L.K.E.R. 2 відкрив світові українське інді: відкриття в музиці 2024 року

Charli XCX перевинайшла гламур, а S.T.A.L.K.E.R. 2 відкрив світові українське інді: відкриття в музиці 2024 року

підсумки 2024 року, музика
Charli XCX перевинайшла гламур, а S.T.A.L.K.E.R. 2 відкрив світові українське інді: відкриття в музиці 2024 року. Колаж — Вікторія Желєзна/Суспільне

Мабуть, на початку року ви бачили десятки заголовків від різних сумнівних експертів, які казали, що нібито 2024-й має стати кармічним роком. І хоча ми не радимо спиратися у своїх судженнях на позиції планет та езотерику, практика показує, що цього року кожен дійсно отримав по заслугах.

Окрім гучних викриттів (про які йтиметься в наступному тексті Суспільне Культура), цей рік нам запам'ятався тріумфом працьовитих аутсайдерів, які вкладалися у свою музику протягом багатьох років.

2024-й став щасливим роком для усіх, хто мав найдивніший музичний смак у своїй компанії.

У межах проєкту Artилерія Вінстон Вон розбирає основні відкриття року в музичній індустрії.

Гламур повертається — успіх Charli XCX та Чаппел Роун

Тридцятидворічна британська співачка Charli XCX була з нами завжди — у салонах маршруток, на дачі та у саундтреках відеоігор. Але, незважаючи навіть на радіоротації, залишалася скоріше попдівою для музичних ґіків.

Для Чарлі Brat — це вже шостий студійний альбом. Свій перший контракт із лейблом виконавиця уклала у 2010 році, а перший альбом "14", якого зараз немає на стримінгових платформах, виклала в мережу у 2008-му.

Шлях до глобальної популярності Charli XCX тривав 16 років, тобто половину її життя.

Завдяки альбому Brat, який вийшов цього року, Чарлі стала справжньою попзіркою формату "для всіх" та змогла зробити, здавалося б, неможливе — продати зумерам гламур. Їй вдалося наново популяризувати тусовки в клубах, танцювальну музику та гедонізм.

Особливим викликом, звісно, було зробити це з поколінням, яке не встигло пройнятися таким стилем життя раніше від періоду ізоляції через ковід та війни.

Навряд досягти такого вдалося би комусь іншому, адже саме Чарлі стала однією з улюблениць зумерів під час карантину, коли випустила альбом How I'm Feeling Now, створений повністю в умовах локдауну.

Ба більше, Чарлі ідеально розуміє мову зумерів, пронизану іронією та деконструкцією старих попканонів. З таким авторитетом, звісно, легше просувати авдиторії нові для неї сенси.

Феномен альбому Brat не залишив байдужим нікого: бренди та медіа в паніці почали стилізувати свої товари та послуги під обкладинку релізу, а магазини заполонили тони фейкового мерчу.

Наприклад, бренд веганської їжі Field Roast обіграв схожість назви свого продукту (Bratwurst) з назвою хітового альбому. Затосунок для вивчення мов Duolingo також випустив декілька відео у своїх соцмережах, обігруючи колір персонажа-талісмана та колір обкладинки Brat.

Тренд дійшов навіть до політики: відео з кандидаткою в президенти США Камалою Гарріс під пісні з альбому вірусилися під час виборчої кампанії.

Саме ж слово brat словник Collins визнав словом року, а період ролауту (прим. ред. ролаут — комплекс заходів з просування альбому, напр. анонси, тизери, передпрослуховування, PR-кампанії) альбому отримав народну назву brat summer.

Але чи був brat summer регресом у токсичну культуру гламуру та завищених стандартів краси або навпаки — початком нової епохи, покаже тільки час.

Окрім Charli XCX світ почув іще одне епатажне жіноче ім'я у попмузиці.

Чаппел Роун встигла запам'ятатися нам виступами в латах, безкомпромісністю та, звісно ж, вірусними піснями.

На противагу неогламурним Charli XCX та Сабріні Карпентер (яка теж цього року змогла впевнено закріпитися в мейнстримі), образ Чапелл видається куди більш автентичним.

В TikTok співачка постійно публікує розмовні або лайфстайл-відео поза сценічним образом — в домашньому одязі та без макіяжу.

Чаппел не боїться говорити про свої політичні вподобання та відстоювати особисті кордони, навіть якщо це несе ризик втрати авдиторії. Але у зв'язку з тим, що від слави їй втекти все ж не вдалося, співачка в інтерв'ю пригрозила завершити кар'єру, якщо фани не перестануть її переслідувати.

"Я вирішила для себе: якщо це колись перестане бути безпечним — я кину", — коментує співачка виданню The Face.

Будь-яка поява Чаппел Роун в медіа відчувається як ковток свіжого повітря. Адже за майже пів року brat summer естетика вечірок зі знаменитостями, хаотичних сексуальних зв'язків та наркотиків вже приїлася й почала віддавати "пластиком".

Втім, окрім усіх досягнень нарівні з іншими попвиконавицями, Чаппел заслуговує увагу передусім через хітові пісні, яким вдалося зачепити аудиторію навіть через рік після виходу. А в епоху алгоритмів це майже диво.

Трек Good Luck, Babe!, який став лесбійським гімном, отримав стільки уваги, скільки, мабуть, не отримувала жодна пісня про романтичні стосунки між жінками.

З поваги до хіта свої кавери на нього зробили Сабріна Карпентер та Franz Ferdinand.

А коли у нас буде так само?

Але і в Україні не обійшлося без гучних імен у попмузиці. Артистка Клавдія Петрівна заслужила опинитися в списку відкриттів принаймні тому, щоби ми могли скаламбурити про викриття її обличчя.

Після майже року здогадів і теорій від простих слухачів та музичних експертів Клавдія Петрівна зняла капелюха перед авдиторією Палацу спорту й нарешті показала Україні своє обличчя. За маскою ховалась 19-річна співачка зі Львівщини Соломія Опришко.

Можна ставитися до неї по-різному: засуджувати за використання ШІ та плагіату в афішах або критикувати за банальні тексти (Я під лавою тебе знайду / Через пару років ми створим сім'ю / Я дам тобі свій телефон / Візьми, будь ласка, мене в полон) та примітивну музику, але уявити цьогорічні чарти без неї точно неможливо.

Поки рано казати, що Клавдія Петрівна з нами надовго, але треба визнати, що вона вже міцно зайняла своє місце в культурі, хотілося нам того чи ні. Після такого стрімкого злету до найвищої точки кар'єри, а саме двох солдаутів у Палаці спорту, виникає питання — а що далі?

За трохи більше ніж рік кар'єри у Клавдії з'явилися артистки-копії, а почути її треки можна просто відкривши Reels та погортавши їх максимум одну хвилину.

Можливо, Соломії Опришко доведеться прожити шлях Charli XCX навпаки і з радіоротацій та рингтонів піти шляхом дослідження більш експериментального звуку? Тим паче саундпродюсерів для цього в Україні вистачає. Але ми лишимо це рішення за Клавдією Петрівною.

Як це можна вдало зробити, цьогоріч показала Надя Дорофеєва. Вона зібрала Палац спорту та випустила альбом, водночас ступивши крок назустріч альтернативній сцені: зробила фіти з Jockii Druce та Badworth, репером Otoy, а на концерті запросила на сцену Андрія Бармалія.

Також Дорофеєвій цьогоріч вдалося очолити глобальний редакторський плейліст Equal у Spotify з україномовним треком "Нітрогліцерин". Минулого року обкладинку світового Equal також мала Джамала — утім, з англомовною піснею Take Me To A Place. Плейлісти Equal створює команда Spotify, аби просувати творчість жінок в усьому світі. Разом із Дорофеєвою місця в плейлісті ділять Дуа Ліпа, Сабріна Карпентер, Біллі Айліш, Charli XCX, Чаппел Роун та багато інших гучних імен.

До речі, спроби розширювати кордони попмузики серед менш популярних виконавиць теж цього року були.

Кажанна та Badactress кидають виклик ширшій аудиторії. Окремої уваги заслуговує зростання персонажки Кажанни. Від "блогерки, яка подалась у музику" їй вдалося вирости до вправної поппровокаторки, не втративши цілісність образу. Отримавши популярність, Кажанна не покинула свою характерну манеру співу, за яку отримувала велику кількість хейту на початку творчого шляху.

Інтонації, гумор та впізнаваний образ пережили турбулентність між персональними ерами виконавиці. З огляду на те, наскільки стандартизованим в Україні є образ попартистки, це вартує захоплення. А недавній дебютний альбом "Рукокрила" вийшов дуже цілісним та глибоко занурюється у темні сторони життя та емоційних переживань як лірично, так і музично.

Також цього року серед нових імен у попмузиці відзначилась Kler.

Якісний, хоч і не такий експериментальний, як у вищезгаданих виконавиць, звук, два мініальбоми за рік, участь у наймасштабніших фестивалях та цілий сольний концерт — це дуже бадьорий старт.

Інді наступає на мейнстрим

У світовій альтернативі цей рік теж був багатим на яскраві релізи та особистості.

Нойз-рок-виконавиця та лідерка гурту Sonic Youth Кім Ґордон гордо втримала свій статус вічної експериментаторки, поєднавши на цьогорічному альбомі The Collective звичні панк та нойз-рок із неочікуваними компонентами хіп-хопу сучасного зразка.

Мат-рокери Black Midi розпалися з купою скандалів та непорозумінь, а фронтмен Джорді Ґріп випустив сольний альбом, в якому зобразив портрет нарциса та генія від першої особи. Ну, і вакантне місце попдів для аутсайдерів зайняли Nilüfer Yanya та Magdalena Bay.

Чи не найгучнішим рок-релізом 2024 став альбом Romance ірландського гурту Fontaines D.C.

Вибравшись із вузької жанрової тусовки, хлопці підкорюють заголовки не тільки еклектичним звуком, а і екстравагантним стилем в одязі, який не перестає вражати з кожною фотосесією.

Charli XCX перевинайшла гламур, а S.T.A.L.K.E.R. 2 відкрив світові українське інді: відкриття в музиці 2024 року
Гурт Fontaines D.C. на шоу Джиммі Феллона, 5 травня 2024. Getty Images/Todd Owyoung

Гурт отримав свою найбільшу популярність через пісню про любов до Батьківщини, а тепер має найуспішніший англомовний постпанк-реліз року. Прослуховування Starburster, центральної пісні альбому Romance, вже перевищили 40 мільйонів. Також альбом номінували на “Ґреммі”.

До того ж Fontaines D.C. все частіше зараховують до жанрового спектра бритпопу. Зважаючи на давню історію британсько-ірландських відносин, це дуже солідний удар у відповідь імперії.

Але окрім політики, альбом також цікавий тим, що порушує теми ментального здоров'я та труднощів життя в цифровізованому світі.

Повертаючись до ірландського контексту, варто було б згадати про кейс ірландського реп-гурту Kneecap, яким вдалося виграти суд проти уряду Великої Британії у справі про дискримінацію. Маємо великі надії на ірландську музику наступного року!

Українська альтернатива росте

Разом з усім світом українські інді-виконавці теж готуються до того, аби стати наступними великими іменами.

Уже немає потреби переслуховувати по колу одну пісню улюбленого гурту або чекати концерту, адже майже усі, хто раніше мали хітові сингли або багато живих виступів, цього року випустили по альбому.

По-перше, дебютник The Unsleeping “Справжній бедрум панк”, на який слухачі чекали з 2020 року, подарував нам купу потенційних хітів, які мають нарешті спустити "Птаху Фреда" з першої позиції в статистиці гурту. Як гурт писав альбом — дивіться у випуску Artилерії.

Репер Rusiiick знайшов собі лайв-бенд та випустив альбом, ніби повністю заточений під слем.

Льоману Судакли з його построк-гуртом Provulok вже не вперше випускати лонгплей, але саме цьогорічний альбом Dissociation відкрив цей проєкт більшості його теперішньої аудиторії.

А саундпродюсер альбому, Максим Тощо, окрім роботи над альбомом Provulok та інших гуртів, встиг написати свій — і показати нам своє бачення попмузики, яке ми ще побачимо в інших музикантів.

Під кінець року українська альтернативна музика отримала своєрідний трамплін для прослуховувань завдяки релізу гри S.T.A.L.K.E.R. 2. У саундтреку — понад 400 українських пісень різних виконавців.

На деякі пісні з гри звертають увагу іноземні геймінг-блогери, зокрема на пісню "Хризантеми" Анастимози чи "Касету" SadSvit.

Звичайно, більшість пісень не завірусилося так сильно, як ті, що звучали в трейлерах гри, але кількість "шазамів" в артистів стрімко росте. Тож багато музики із саундтреку буде своєрідним відкриттям сповільненої дії, тобто здобуватиме популярність у міру того, як люди проходитимуть гру.

Цей рік був повним змін та часто змушував нас звикати до нового порядку речей. З наслідками цих змін нам доведеться жити ще багато часу.

Незалежно від характеру наших реакцій на цьогорічні події у музиці, ми всі маємо погодитися — слухати музику так, як раніше, навряд уже вийде.

Ті, хто вчора носили ярлики такі як "інді" чи "експериментальний", тепер присутні всюди, навіть у соцмережах політиків — чи то Charli XCX у відео з Камалою Гарріс чи Кажанна або Анастимоза в телеграм-каналі Андрія Єрмака. Тому доведеться лише вчитися та адаптуватися до того, як мінятиметься той музичний ландшафт, що оточує нас не лише в наших персональних плейлістах, а і в тому, що ми чуємо, знявши навушники.

Текст оновлено 12.12.2024 о 13:17. Прибрано згадку про Гелю Зозулю в контексті схожості з Клавдією Петрівною.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок