Українське кіно підкорює міжнародні кінофестивалі, вражаючи глядачів і критиків сміливими сюжетами, унікальними історіями та високою майстерністю.
Ці стрічки представляють сучасну українську культуру, показуючи її різноманітність і глибину.
Фільми, які здобули нагороди на фестивалях і потрапили до світових рейтингів, відкривають нові горизонти для українського кінематографу та доводять, що українські історії знаходять відгук у глядачів по всьому світу.
У цій добірці Суспільне Культура розповідає про 10 українських фільмів, які отримали визнання на міжнародних кінофестивалях та були номіновані на престижні премії. А також де можна легально переглянути ці стрічки, підтримуючи українських творців і сприяючи розвитку індустрії.
Памфір (2022), реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук
Де подивитися: Takflix, Megogo, Netflix
Леонід повертається із заробітків в рідне буковинське село на зимові свята. Дружина вмовляє його більше нікуди не їздити, та й син Назар не хоче відпускати батька. Хлопець обирає ризикований спосіб завадити від'їзду — намагається спалити документи.
Через необачність підлітка спалахує пожежа. Леонід обіцяє компенсувати усі збитки. Грошей на це піде чимало, тож він згадує часи, коли більшість місцевих знали його не як добропорядного сім'янина Леоніда, а як Памфіра, якому немає рівних у контрабанді та незаконному перетині кордону.
Світова прем'єра фільму "Памфір" відбулася 22 травня 2022 року на 75-му Каннському кінофестивалі, у програмі 54-го "Двотижневика режисерів".
У 2023 році стрічка була визнана найкращим фільмом у межах кінопремії "Золота дзиґа", і також отримала нагороди у ще 9 номінаціях. "Памфір" також здобув нагороди на фестивалі Raindance у Лондоні, українському "Кіноколі", на кінофестивалях у Сантьяго (Чилі), Дунаві (Латвія) та Палічі (Сербія).
А права на дистрибуцію фільму придбали понад 20 країн. Стрічка Сухолиткого-Собчука також увійшла у перелік найкращих фільмів 2023 року від The Guardian.
Погані дороги (2020), реж. Наталка Ворожбит
Де подивитися: Megogo
"Погані дороги" — режисерський дебют драматургині та сценаристки Наталки Ворожбит, екранізація її однойменної п'єси, яку ставили у Лондоні та Києві. Сценарій стрічки створено на основі документальних історій, зібраних авторкою на Сході України під час роботи над фільмом "Кіборги".
Стрічка складається з п'яти окремих новел про мешканців Донбасу, чиє життя проходить по обидві сторони від лінії розмежування. "П'ять розбитих доріг – п'ять історій про любов, ненависть, довіру, зраду і порушення особистих кордонів на фоні порушення кордонів державних".
Міжнародна прем'єра фільму відбулася на Венеційському кінофестивалі 2020 року, де він отримав "Нагороду веронського кіноклубу". У 2021 році Український оскарівський комітет також обрав "Погані дороги" як фільм-кандидат, який представляв Україну на 94-й премії "Оскар" у категорії "Міжнародний повнометражний фільм".
Мої думки тихі (2019), реж. Антоніо Лукіч
Де подивитися: Takflix, Megogo
Трагікомедія "Мої думки тихі" стала для режисера Антоніо Лукіча дебютом у повному метрі. Це історія про молодого звукорежисера Вадима. Зазнавши безліч невдач у роботі та особистому житті, він отримує шанс розпочати все спочатку.
Просте завдання — записати голоси закарпатських тварин — може стати його шансом назавжди залишити "незручну Україну" і вирушити у "привабливу Канаду". Подалі від проблем. Однак все виявляється набагато складніше, коли головним супутником у новій роботі стає мама Вадима.
У 2019 році стрічка отримала спеціальну нагороду журі міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах у секції "На Схід від Заходу". Фільм також був відзначений на низці інших кінофестивалів, зокрема у Санта-Моніці, а в Україні "Мої думки тихі" отримали звання "Найкращого фільму" від премії "Золота дзиґа" у 2019 році.
Клондайк (2022), реж. Марина Ер Горбач
Де подивитися: Takflix, Netflix
Липень 2014 року, Донбас. Молоде подружжя готується стати батьками. Попри постійні сварки, чоловік і брат дружини прагнуть одного — евакуювати вагітну жінку. Та вона відмовляється їхати, навіть коли село захоплюють озброєні угруповання. Тим часом у небі над ними збивають цивільний літак.
Світова премєра стрічки відбулася у 2022 році на кінофестивалі "Санденс", де фільм отримав нагороду в категорії "Найкраща режисура світового кіно". "Клондайк" також отримав гран-прі на Міжнародному кінофестивалі в Сієтлі та Приз екуменічного журі на кінофестивалі "Берлінале".
"На Golden Globe Awards вийшла рецензія, у якій підсумували, що «Клондайк» — це gold rush ("Золота лихоманка", — ред.). Порівнюючи, ми пов'язуємо ці дві території лихоманкою війни. Війна — це хвороба, і ми намагаємось говорити з міжнародним глядачем схожими для них словами", — розповіла Марина Ер Горбач в інтерв'ю Суспільне Культура.
Атлантида (2019), реж. Валентин Васянович
Де подивитися: Megogo, Takflix
Події фільму "Атлантида" розгортаються у 2025 році, після майбутньої перемоги України у війні з Росією. Окупований Донбас повернено до складу країни, але його території визнані непридатними для проживання. Проте на тлі спустошення народжується нове кохання.
Світова прем'єра фільму відбулася 4 вересня 2019 року у Венеції. На честь цього над островами Лідо, головною локацією Венеційського кінофестивалю, підняли синьо-жовтий прапор, а 8 вересня стало відомо про перемогу стрічки у секції "Горизонти". Стрічка також була відзначена преміями "Кіноколо" (серед яких "Найкращий фільм" та "Найкраща режисура") та нагородами Одеського кінофестивалю.
"Атлантиду" також було висунуто Українським оскарівським комітетом на премію "Оскар" від України. Сама стрічка займає 11-ту позицію у списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.
Коли падають дерева (2018), реж. Марися Нікітюк
Де подивитися: Takflix, Sweet.tv, Megogo, Київстар ТБ
Події фільму відбуваються в українській провінції, де розгортається історія 5-літньої бунтівної Вітки, її двоюрідної сестри-підлітки Лариси та її коханого молодого бандита Шрама. Після смерті батька перед Ларисою гостро постає питання подальшого її майбутнього.
Лариса хоче творити свою долю власними руками, та за любов до бандита Шрама її засуджує родина. Бабуся, яка переймається лише тим, що скажуть люди, та змучена мати Лариси підштовхують її до стереотипного сценарію життя. Лариса і Шрам планують втекти разом подалі від бандитів, розрухи та родичів.
Світова прем'єра фільму відбулася 20 лютого 2018 року в межах конкурсної програми Panorama Berlinale 68-го Берлінського міжнародного кінофестивалю, де фільм був номінований у низці категорій (Приз екуменічного журі, Приз ФІПРЕССІ та інші). Українська прем'єра відбулася 19 липня 2018 року на Одеському міжнародному кінофестивалі.
20 днів у Маріуполі (2023), реж. Мстислав Чернов
Де подивитися: Megogo, Takflix, Netflix, Sweet.tv, Київстар ТБ
Документальний фільм розповідає про облогу Маріуполя у 2022 році. Коли починається повномасштабне російське вторгнення, єдина команда журналістів, що опинилася у пастці в оточеному росіянами Маріуполі, продовжує свою роботу, документуючи трагедії війни.
"20 днів у Маріуполі" став першим фільмом, який приніс Україні перемогу на "Оскарі" (у категорії "Найкращий міжнародний документальний фільм").
Окрім того, стрічка отримала велику кількість нагород та відзнак на різноманітних кінофестивалях та кінопреміях, серед яких BAFTA, нагорода від "Санденсу" та багато інших.
Земля блакитна, ніби апельсин (2020), реж. Ірина Цілик
Де подивитися: Takflix, Megogo, Київстар ТБ
"Земля блакитна, ніби апельсин" оповідає про життя родини з містечка Красногорівка у "червоній зоні" Донбасу, яке чи не найбільше постраждало від обстрілів. 2014–2015 роки були дуже складними для цієї родини. Щоночі вони спали у підвалі. Будинок їхніх сусідів зруйнувало снарядом. Зруйнована і школа, де навчалися діти. Попри всі обставини, головні герої не втрачають надії та навіть пробують самі знімати фільми про війну.
Світова прем'єра стрічки відбулася на кінофестивалі "Санденс", де фільм отримав нагороду за найкращу режисуру в категорії світового документального кіно. Згодом фільм отримав відзнаки та номінації на ще ряді престижних кінофествиалів, зокрема "Берлінале" (номінація у категорії Generation 14plus).
Українська прем'єра стрічки відбулася 24 квітня 2020 року на Міжнародному фестивалі документального кіно з прав людини Docudays UA, де фільм отримав дві нагороди у категорії національного та міжнародного конкурсів.
Бачення метелика (2022), реж. Максим Наконечний
Де подивитися: Takflix
"Бачення метелика" розповідає про повернення з полону жінки-військової Лілії з позивним Метелик, аеророзвідниці. Її травматичний досвід породжує подальші морально-етичні виклики, з якими головна героїня стикається через те, що вона жінка. Фільм про її боротьбу та відстоювання власного бачення життя.
Це дебютна повнометражна робота режисера Максима Наконечного. Сценарій фільму він написав спільно з письменницею та режисеркою Іриною Цілик ("Земля блакитна, ніби апельсин", "Я і Фелікс").
У головній ролі знялась акторка Ріта Бурковська, відома зі стрічки "Парфенон" Мантаса Кведаравічюса. Одну з ключових героїнь картини виконала знана драматургиня Наталка Ворожбит (сценаристка й режисерка "Поганих доріг").
Вперше фільм був представлений на Каннському кінофестивалі у 2022 році, а українська прем'єра стрічки відбулася в межах 6-го Київського тижня критики.
Фільм отримав нагороду в категорії "Найкращий фільм" у конкурсній програмі "Паралелі та зустрічі" на Паліцькому європейському кінофестивалі у Сербії. У межах 13-го Одеського міжнародного кінофестивалю стрічка стала найкращим українським повнометражним фільмом.
Ля Палісіада (2023), реж. Філіп Сотниченко
Де подивитися: Sweet.tv
"Ля Палісіада" — це психологічний трилер, дія якого відбувається в 1996 році, незадовго до скасування смертної кари в Україні. Сюжет зосереджений на розслідуванні вбивства, яке потрапляє в складну павутину політичних і моральних дилем.
Головний герой — судмедексперт, якого втягнуто в справу загадкової смерті міліціянта. Фільм торкається теми перехідного періоду в історії країни, коли змінились не лише політичні, але й суспільні цінності, зокрема ставлення до людського життя та правосуддя.
Фільм здобув безліч нагород та номінацій на престижних міжнародних фестивалях — зокрема "Серці Сараєва" та "Кіноколі", де був номінований у п'яти категоріях (серед них "Найкращий повнометражний ігровий фільм" та "Найкраща режисура").
Світова прем'єра стрічки відбулася в межах 52-го Роттердамського міжнародного кінофестивалю, а українська — 12 жовтня під час Київського тижня критики. У 2025 році "Ля Палісіада" представлятиме Україну на премії "Оскар".
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]