Різдво є ключовим святом у християнському календарі. Для католиків це свято є радісним і одним із головних свят в році, водночас для православних Різдво — символічне свято, що означає надію на спасіння душі, жертовність Бога, який відправив свого сина в людській подобі померти на хресті за людські гріхи.
Свято означає перемогу світла над темрявою: ба більше, в новоюліанському і григоріанському календарі Різдво припадає на 25 грудня, за 4 дні після астрономічного зимового сонцестояння, коли після найдовшої ночі тривалість світлового дня починає зростати.
Суспільне Культура розповідає, коли з'явився вертеп, яка конфесія в літургіях вшановує пастухів, як з'явилися нічні богослужіння, як християни оспівуютьвоплочення Християнське таїнство, самопожертва Бога, який в людській подобі потрапив у земний світ, аби врятувати людські душі., чим відрізняється західний Адвент від східної Пилипівки та як Вифлеємський вогонь став символом миру і добрих справ.
Поява свята Різдва Ісуса Христа
Не раніше ніж на початку IV століття християни почали святкувати Різдво Христове. В 326 році візантійський імператор Констянтин і його дружина імператриця Олена заклали у Вифлеємі Храм Різдва Христового. Саме в цьому храмі з'явилась особлива служба, яка вшановувала пастухів, а також ритуальні ясла, що символізували місце, де народився Ісус.
В V столітті їх перенесли до римської базиліки Санта Марія Маджоре. Саме в базиліці Санта Марія Маджоне, згідно зі своєю останньою волею, також планує бути похованим Папа Римський Франциск.
Пізніше з'явилась традиція зводити на Різдво вертепи — скульптурні композиції, де зображена пресвята родина, три царі, пастухи та свійські тварини. Побудову класичного вертепу приписують засновнику чернечого ордену францисканців — Франциску Ассізському.
Католицькі меси на Різдво
В католицизмі є три різдвяні богослужіння, що характеризуються урочистістю і радістю від святкування.
Перша меса відбувається напередодні Різдва у Святвечір 24 грудня і називається Пастерка. Меса починається опівночі та вшановує пастухів, які за біблійними переказами першими дізналися про народження Ісуса Христа та знайшли його в яслах вертепу — пастушої печери разом із Марією і Йосипом.
Після Пастерки відбувається меса на світанку, яка розповідає про те, що Ісус уже народився, про повернення пастирів від вертепу. Опісля відбувається денна урочиста меса.
Православні богослужіння на Різдво
В православ'ї різдвяні служби починаються всенічним бдінням, яке за догматичного дотримання має тривати від заходу сонця до сходу сонця, або ж у часі війни з комендантською годиною обмежуватись тільки Великим різдвяним повечір'ям.
Вважають, що нічні богослужіння виникли у Вифлеємі орієнтовно в IV столітті. Про це пише у своїх свідченнях паломниця Етерія. Після нічної служби відбувається утреня, а пізніше — урочиста літургія Василія Великого з великою кількістю піснеспівів, або рідше Іоана Злотоуста, яка є коротшою.
Різдвяні служби звертають увагу на символізм свята, величають пресвяту родину, зокрема і Богородицю.
Греко-католицькі богослужіння на Різдво
В Греко-католицькій церкві богослужіння відбуваються за східним обрядом, як у православних. У Святвечір відбувається нічна служба, однак зараз тільки велике повечір'я, велика утреня, божественна літургія, переважно за обрядом Василія Великого.
В деяких церквах УГКЦ і православних читають різдвяний акафіст — урочисту відправу з хвалебними піснеспівами, що відбувається стоячи. Різдвяний акафіст написаний за зразком акафіста Богородиці після V–VII століття. Він складається з 25 пісень, 13 кондаків (коротких з приспівами "Алилуя" та 12 довгих ікосів, які завершуються вигуком "Радуйся").
В одному з різдвяних кондаків передається радість від воплочення — християнського таїнства, коли Божа особа отримала людську подобу, в якій пізніше померла в муках за людські гріхи.
"Діва днесь преістотного родить і земля вертеп неприступному приносить. Ангели з пастирями славословлять, а волхви зо звіздою подорожують, бо ради нас родилося дитя мале — превічний Бог".
Різдвяний піст
У православних і греко-католиків Пилипівка цього року триває з 15 листопада до 24 грудня, тобто 40 днів. Християни східного обряду в цей час намагаються обмежитися від надмірностей, зокрема і в їжі, та зосереджуються на духовному розвитку. Піст є часом, коли християни східного обряду готуються до свята: намагаються дотримуватися чеснот, менше грішити та очиститися від гріхів.
У католиків приготування до Різдва називається адвентом і триває 4 тижні до Святвечора — з 27 листопада до 24 грудня. В часі адвенту є радісне очікування благої звістки про народження Ісуса Христа та роздуми про його народження, жертву й друге пришестя. Значення самого терміна адвент фіксує в IV столітті латинський переклад Святого Письма Вульгата: там слово фігурує у значенні втілення бога в людській подобі, а також стосовно Парусії — другого пришестя Бога.
Серед католиків і протестантів поширені традиції, пов'язані з очікуванням Різдва:
- вінок адвенту — хвойний вінок із вплетенням чотирьох свічок, які запалюють з кожним новим тижнем адвенту;
- адвент-календар — лютеранська традиція з Німеччини, особливий мініатюрний декоративний будинок, де впродовж кожного дня з віконця дістають або цукерку, або цитату зі Святого Письма, останнє віконце відкривається у Святвечір.
Молитви до Різдва
Важливими молитвами в часі Різдва є:
Возлюблений Господи Ісусе Христе!
Ради нашого спасіння
Ти став людським немовлям.
У Віфлєємі Ти народився,
щоб забрати нас із темряви гріха,
повернути до себе й запалити в нас
Твою святу любов.
Преклоняємося перед Тобою,
нашим Творцем і Спасителем.
Віруємо в Тебе. Визнаємо в Тобі нашого Царя і Господа.
На знак нашого благоговіння даруємо Тобі
всю любов наших бідних сердець.
Благий Ісусе, Господи Боже наш,
прийми милостиво нашу жертву!
А щоб була вона до вподоби Тобі,
пробач нам гріхи наші, даруй нам своє світло
і запали в нас святий вогонь,
що його Ти приніс на землю
і хочеш запалити в серцях людських.
І нехай будуть душі наші вівтарем,
на якому ми звершуємо жертву в Ім'я Твоє.
Дай нам, щоб тут, на землі,
ми завжди шукали великої честі Твоєї
і колись сподобилися споглядати на небесах
нескінченну величність Твою.
Амінь.
- Молитва за дітей до Господа Ісуса Христа;
Господи Ісусе Христе, Сину Божий,
молитвами Пречистої Твоєї Матері вислухай мене,
недостойну рабу (ім’я).
Господи, у милостивій владі Твоїй
чада мої, раби Твої (імена).
Помилуй і спаси їх, імені Твого ради.
Господи, прости їм усі гріхи вільні і невільні,
скоєні ними перед Тобою.
Господи, настав їх на істинний шлях Твоїх заповідей
і розум просвіти світлом Христовим
для порятунку душі і зцілення тіла.
Господи, благослови їх у домі,
у школі, у дорозі і на кожному місці Твого володарювання.
Господи, збережи їх під покровом Твоїм святим
від кулі, що летить, отрути, вогню,
від смертоносної виразки і марної смерті.
Господи, захисти їх від усяких видимих і невидимих ворогів,
від усякої хвороби, очисти від усякої скверни
і полегши їхні душевні страждання.
Господи, даруй їм благодать Духа Твого Святого
на многії літа життя, здоров’я, цнотливість.
Господи, збільш і зміцни їм розумові здібності
й тілесні сили, Тобою даровані їм.
Твоє благословення на благочестиве
і, якщо Тобі завгодно, сімейне життя і продовження роду.
Господи, даруй мені, негідній і грішній рабі Твоїй (ім’я),
батьківське благословення на чад моїх і рабів Твоїх
у ранковий, денний і нічний часи імені Твого ради,
бо Царство Твоє вічне, всесильне і всемогутнє.
Амінь.
Ісусе, Спасителю наш! Ти зійшов із неба щоби просвітити своєю наукою і прикладом. Ти зволив замешкати в убогім домику в Назареті і бути послушним Пречистій Діві Марії і св. Йосифові. Ти освятив святу Родину і вчинив її зразком для всіх християнських родин! Прошу Тебе, Ісусе, ласкаво прийми під Твою святу опіку мою родину, яку Тобі сьогодні віддаю й посвячую. Оберігай її, Ісусе, наділи її ласкою Божої боязні і вчини, щоби сталася подібною до Пресвятої Родини.
Маріє, Мати Ісуса Христа й наша найкраща Мати! Вчини своїм заступництвом, щоб Ісус, наймиліший Твій Син і наш Бог, прийняв це моє посвячення й віддання Йому в опіку моєї родини і випроси нам Його ласку та благословення.
Святий Йосифе, вірний Опікуне Ісуса й Марії, допомагай нам Твоїми молитвами в усіх потребах душі й тіла, щоб ми разом з Тобою й Марією могли колись прославляти Ісуса в Його небесній славі на віки віків. Амінь.
Отче наш… Радуйся, Маріє… Слава Отцю, і Сину… (3 р.)
Католицький розарій (вервиця) у своїй радісній частині в Таємниці 3 звернений до Різдва Ісуса Христа. Він наводить цитату з Євангелія від Матвія, розділ 1, вірш 18–21, про Благовіщення, утворення пресвятої родини та народження Ісуса Христа.
Після того як віряни моляться уривком з Євангелія, є молитовне звернення до Діви Марії: "О Маріє, Діво і Мати, допоможи мені кожного дня відповідати на Божу любов, коли буду виконувати свої щоденні обов'язки вдома і на роботі. Амінь".
Вифлеємський вогонь миру: традиції передачі блаженного вогню перед Різдвом
Вифлеємський вогонь миру горить весь час у Вифлеємі, на відміну від благодатного вогню з Єрусалима, який горить у Храмі Гробу Господнього перед Великоднем. Він є символом Христового світла, що єднає заради миру, злагоди та добрих справ.
В Австрії в 1986 році суспільна телекомпанія ORF започаткувала акції передачі вогню з Вифлеєму до сиротинців, госпіталів із благодійною метою. В 1989 році до неї долучилися скаутські організації. Вперше вогонь потрапив в Україну в 1992 році, з 1999-го Вифлеємський вогонь потрапляє до України офіційно завдяки Національній скаутській організації України "Пласт".
10 грудня 2023 року відбулась перша офіційна передача Вифлеємського вогню пластунами. Вогонь передали волонтерам, військовим та команді Укрзалізниці.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]