Перейти до основного змісту
"Це метафора того, як треба триматися і тримати одне одного": Ірина Цілик про свою нову поетичну книжку

"Це метафора того, як треба триматися і тримати одне одного": Ірина Цілик про свою нову поетичну книжку

Ірина Цілик про свою нову поетичну книжку "Тонкий лід"
Ірина Цілик випустить нову книжку віршів "Тонкий лід". Колаж Суспільне Культура

У грудні друком у видавництві Meridian Czernowitz вийде перша за 8 років поетична збірка режисерки та письменниці Ірини Цілик "Тонкий лід". Автором художнього оформлення книжки та ілюстрації на обкладинці став художник Мітя Фєнічкін.

Про книжку, метафоричність назви та співпрацю з художником Ірина Цілик розповіла у програмі "Культура на часі".

Хоча книжка тільки очікується з друку 1 грудня, але Цілик уже встигла презентувати її на кількох виступах — на фестивалі Meridian Odessa, а також у Миколаєві, Херсона та Запоріжжі. До збірки "Тонкий лід" увійшли вірші за останні 8 років, час який минув з попередньої публікації.

Про що вірші у збірці

За словами Цілик, ці вірші натхненні життям, вони "так чи інакше досліджують різні прояви того, як ми під час війни вчимося бути одне з одним поруч, про всю цю незіставність різних травматичних, загалом різних досвідів, через які ми проходимо".

Оскільки, вважає режисерка, навіть бувши в одній країні, місті чи навіть квартирі люди дуже по різному проживають війну.

Вона додає, що більша частина віршів про неї саму та її родину. А також про подруг письменниці, про інших жінок і чоловіків, однак ці тексти написані з позиції спостерігачки

"Я не дозволяю собі від першої особи говорити про чужі досвіди. Мені здається дуже важливим також не заходити на цей тонкий лід, а говорити лише про те, що дуже добре знаєш, або те, що ти бачиш поруч із собою, але говорити про це максимально делікатно, тактовно", — зауважує вона.

Метафоричність назви

Щодо назви книжки, "Тонкий лід", письменниця зауважує, що "ми всі зараз ходимо тонким льодом, на якому так легко провалитися з головою, поранитися самому, поранити інших".

"Це певна метафора про те, як ми ризикуємо провалитися часом, але як важливо триматися і тримати одне одного, підтримувати. Мені йшлося саме про це"

Літературний критик Олександр Бойченко зауважив, що збірка Цілик — це спроба дослідити розхитану реальність і "вийти обережним кроком на берег".

Сама письменниця на це зауважує, що усі українці зараз рухаються вперед і вчаться жити далі. І, як зазначено в анотації, варто говорити не лише про те, як важливо "вийти на берег", а й не опинитися на різних берегах з тими, кого любимо або й просто з іншими людьми.

"І хотілося б вірити, що завдяки книжкам, фільмам, іншим якимось творам ми хоча б якось можемо будувати ці містки, ділитися досвідами і в такий спосіб трохи більше розуміти про інших людей поруч", — додає вона.

Про співпрацю з художником

Обкладинку та ілюстрації для книжки створив художник Мітя Фєнічкін. Ірина Цілик розповідає, що дуже втішена цією співпрацею.

"Він намалював серію малюнків, чорно-білі, всередині книжки. Частина з них виглядає досить документально. Це якісь кадри з нашого життя", — зазначає вона.

Зокрема одна з ілюстрацій відтворює фото, де чоловік Цілик, письменник (а нині військовий) Артем Чех сидить у позі Будди на БТРі. Інша ілюстрація переосмислює дитячу фотографію самої режисерки.

Окремі ілюстрації зовсім метафоричні — наприклад, Венера, що нагадує знамениту картину Ботічеллі, стоїть у вирві від вибуху.

Цілик також подобається і робота Фєнічкіна для обкладинки.

"Він намалював загалом мою кухню рано вранці, десь о четвертій-п'ятій ранку, коли небо ще рожеве і тривожне. І от на плиті там стоїть джезва, а з неї підіймається ця піна у вигляді такого собі ядерного грибка, такого вибуху тривожності", — говорить вона

"І я думаю, що це дуже добре відтворює настрій книжки, бо попри те, що в ній багато світла, все одно є оця якась тотальна наша незахищеність, яку ми зараз проживаємо в різних містах"

Хто така Ірина Цілик

Ірина Цілик  — українська кінорежисерка та письменниця.

Лауреатка Національної премії України імені Тараса Шевченка та американського кінофестивалю "Санденс" за найкращу режисерську роботу за стрічку "Земля блакитна, ніби апельсин".

Членкиня Європейської кіноакадемії та PEN Ukraine.

У 2022 році Цілик стала першою українкою у складі журі нагороди "Золоте око" Каннського фестивалю.

У 2022 році вона також презентувала свій дебютний ігровий фільм "Я і Фелікс", сценарій якого написано за мотивами роману "Хто ти такий?" Артема Чеха. Одну з головних ролей у картині виконав український поет і прозаїк Юрій Іздрик.

Цілик є авторкою 8 книжок (поезія, проза, дитячі видання), серед яких "Глибина різкості", "Червоні на чорному сліди" та інші.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок