Перейти до основного змісту
Щасливого Різдва та Нового року: святкові пісні, які щороку повертаються в чарти та плейлісти

Щасливого Різдва та Нового року: святкові пісні, які щороку повертаються в чарти та плейлісти

Різдвяні пісні, які щороку повертаються в музичні чарти по всьому світу
Різдво: ілюстративне фото. AP Photo/Amber Hunt

Люди співають про Різдво скільки ж, скільки його святкують. І кожного року з'являється дедалі більше присвячених цьому святу пісень. Однак у чарти знову і знову стрімко вривається Мерая Кері з незмінним хітом All I Want For Christmas Is You, що вже став різдвяною класикою.

І хоча композиція вийшла ще у 1994 році, її популярність з часом не згасає у 2019, 2020, 2021 та 2022 році трек навіть очолював чарт Hot 100, ставши першою святковою різдвяною піснею, що трималася на вершині хіт-параду 8 тижнів.

Не меншу популярність має пісня Last Christmas від британського дуету Wham!, яка вийшла у 1984 році. Її настільки часто вмикають на різдвяні свята, що у 2022 році подружжя зі Швеції почало збирати кошти, щоб викупити права на неї і більше ніколи її не чути.

Суспільне Культура зібрало 10 найпопулярніших різдвяних пісень, які щороку повертаються в наші плейлісти та світові музичні чарти.

Майкл Бубле — Itʼs Beginning to Look a Lot Like Christmas

Пісню It's Beginning to Look a Lot Like Christmas написав у 1951 році написав американський композитор Мередіт Вілсон і спочатку вона мала коротшу назву — It’s Beginning To Look Like Christmas.

Існує кілька теорій щодо її присвяти.

У канадському містечку Ярмут вважають, що Вілсон створив її, коли відвідував Нову Шотландію у 40-х роках. Зокрема, перші два рядки "Take a look at the five and ten, it’s glistening once again / With candy canes and silver lanes that glow" сприймаються як посилання на цілодобову крамницю із солодощами, яка працювала в Ярмуті в той час.

А слова "a tree in the Grand Hotel, one in the park as well" нібито вказують на місцевий Grand Hotel, а також на розташований неподалік Фрост-парк.

Втім, це була популярна назва, яку використовували багато готелів. Тому згідно з іншою теорією, Grand Hotel був натхненний історичним готелем Park Inn у рідному місті коспозитора Мейсон-Сіті, штат Айова (США).

Спочатку пісню Вілсон додав у бродвейський мюзикл Here's Love 1963 року, і її можна почути на оригінальному записі акторського складу цього шоу. Однак першу популярність їй приніс варіант, записаний Джонні Матіасом, який у 1992 році з'явився у фільмі "Сам удома 2".

Поступово запис Матіаса почав все частіше звучати на радіо, а в наступні роки ця версія постійно потрапляла до списку найкращих різдвяних пісень.

Однак у більшість наших плейлістів увійшов варіант, записаний у 2011 році канадським співаком Майклом Бубле. Його кавер очолив чарти у 25 країнах світу, пісня набрала понад 600 мільйонів прослуховувань на Spotify і щороку повертається як одна з найулюбленіших різдвяних мелодій.

Аріана Гранде — Santa Tell Me

Попри те, що пісня Santa Tell Me з'явилася лише у 2014 році, вона міцно увійшла у список класичних різдвяних мелодій, щороку повертаючись у чарти та плейлісти людей по всьому світу.

Трек написала сама Аріана разом з американським комппозитором Саваном Котечем та шведсько-іранським продюсером Іллею Салманзаде. У пісні головна героїня просить Санта Клауса сказати їй, чи її новий коханий "справді дбає" і чи не покине її, як це робили чоловіки до цього.

Спершу ідея написати різдвяну пісню прийшла в голову Котечі. Пізніше він розповідав: "Це просто прийшло мені в голову. У мене десь є голосова нотатка. Я просто вийшов з душу, залив водою весь телефон і записав її".

Композитор обмінявся ідеями з Салманзаде, а вже пізніше сама Гранде допомогла її завершити.

І пісня мала шалений успіх: січні 2015 року посіла перше місце в чарті Billboard's Holiday 100 і провела 13 тижнів у іншому чарті, Hot 100. Крім того, трек посів 13 місце у списку 100 найкращих різдвяних пісень усіх часів за версією Billboard 2022 року.

Santa Tell Me — одна з найбільш прослуховуваних святкових пісень усіх часів на Spotify, у листопаді 2022 року це було понад 700 мільйонів відтворень. А Гранде навіть назвали "Принцесою Різдва".

Sia — Snowman

Snowman — це повільна пісня про кохання, у якій Sia звертається до свого кавалера-"сніговика", бо боїться, що його кохання до неї випаровується. Вона запевняє, що завжди буде поруч й закликає поїхати з нею туди, де сонце більше не розтопить його.

Австралійська співачка написала трек разом із продюсером та своїм постійним співавтором Грегом Курстіним у 2017 році. І одразу після релізу пісня дебютувана на 3 місці в чарті Billboard Holiday Digital Songs Sales.

Через три роки, у грудні 2020 року, пісня стала надзвичайно популярною завдяки челенджу в TikTok: користувачі мали заспівати близько 40 секунд пісні на одному подиху. Це стало настільки вірусним, що змусило Sia записати ремікс на трек, який вона назвала Snowed in and Slowed Down TikTok Remix.

Крім того, у 2020 році Брендон Фанстон з The Athletic назвав Snowman 85-ю найкращою різдвяною піснею всіх часів. Вона також увійшла до подібних списків від Esquire, Cosmopolitan, а Billboard у 2022 році назвав її "сучасною сезонною класикою".

Станом на грудень 2022 року Snowman була однією з 10 найпопулярніших різдвяних пісень усіх часів на стримінговій платформі Spotify.

Бренда Лі — Rockin' Around The Christmas Tree

Написана у 1958 році пісня Rockin' Around the Christmas Tree постійно повертається у різдвяні плейлісти по всьому світу.

Її створив американський композитор Джонні Маркс, а виконала тоді ще 13-річна співачка Бренда Лі.

В інтерв'ю 2019 року вона згадувала, що що не знала, чому Маркс хотів, щоб саме вона заспівала цю пісню: "Мені було лише 12, і я не мала великого успіху в записах, але з якихось причин він почув мене і захотів, щоб я це зробила. І я це зробила".

Спочатку пісня не була популярною, аж поки у 1960 році не потрапила на 14 місце чарту Billboard Hot 100, а ще за 5 років стала третьою в чарті різдвяних синглів.

Але справжній бум популярності почався у 1990 році — коли її використали у фільмі "Сам удома" під час сцени, коли Кевін Маккалістер вдає, що в його будинку відбувається святкова вечірка, щоб обдурити грабіжників.

До 50-річчя пісні у 2008 році вона продалася накладом понад 15 мільйонів по всьому світу, посівши 4 місце серед різдвяних синглів, а у 2019 році її внесли до Зали слави "Греммі".

У 2023 році пісня нарешті очолила чарт Billboard Hot 100 — це сталося через 65 років після релізу. Ба більше, це лише третій випадок в історії рейтингу, коли святкова пісня досягла № 1.

Лі також стала найстаршою артисткою, яка очолила чарт Hot 100. І встановила новий рекорд за найдовшу перерву між синглами артиста, що посідали перші місця в чарті Hot 100: 63 роки, один місяць і два тижні.

Боббі Гелмс — Jingle Bell Rock

У багатьох людей Різдво також асоціюється з піснею Jingle Bell Rock, яку вперше випустив у 1957 році Боббі Гелмс. Назва та деякі її слова є продовженням старого різдвяного хіта Jingle Bells.

Одразу після виходу вона посіла 13 місце в чарті Billboard's Most Played C&W by Jockeys (попередник чарту Hot Country Songs). Вона також потрапила до попчартів, досягнувши 6 місця в чарті Billboard Best Sellers in Stores.

Відтоді вона продовжує щороку повертатися до чартів та плейлістів.

А у 2016 році увійшла до Billboard Hot 100, і досягла 8 місця ще за три роки. Це сталося через 60 років, чотири місяці та два тижні після першого потрапляння Гелмса в чарт.

Пісню Jingle Bell Rock можна було почути в мультсеріалах "Сімпсони" та "Південний парк", ситкомі "У Філадельфії завжди сонячно", а також у фільмах "Смертельна зброя" та "Сам удома 2".

Берл Айвз — A Holly Jolly Christmas

Джонні Маркс також написав ще одну надзвичайно популярну різдвяну пісню, яка досі з'являється в чартах наприкінці року — A Holly Jolly Christmas.

Вперше вона вийшла у 1962 році, але найпопулярніша її версія з'явилася за два роки — у спецвипуску "Рудольф — червононосий північний олень", в якому Берл Айвз озвучував оповідача, Сніговика Сема.

Пізніше Айвз перезаписав пісню для свого альбому 1965 року Have a Holly Jolly Christmas — ця версія має дещо повільніше аранжування і містить соло на дванадцятиструнній гітарі.

Про незмінну популярність пісні свідчить те, що вона досягла 30 місця в чарті Billboard Adult Contemporary у 1998 році, а також 21 місця в чарті US Country Digital Songs і 5 місця в чарті Holiday 100 у 2011 році

Вперше до чарту Billboard Hot 100 вона потрапила у 2017 році, після того, як за кілька років до цього були пом'якшені правила для старих пісень, і досягла піку на 38 місці.

У 2018, 2019 та 2020 вона знову входила до чарту, досягши зрештою 4 місця. Завдяки цьому досягненню Айвз став найстарішим виконавцем, який мав хіт серед 40 найпопулярніших пісень.

Енді Вільямс — It's the Most Wonderful Time of the Year

Варто згадати і пісню It's the Most Wonderful Time of the Year — її у 1963 році створили Едвард Пол і Джордж Вайл, а виконав співак Енді Вільямс.

Пісня описує різдвяні зустрічі з друзями та сім'єю. Зокрема, у ній є розповідь про "страшних привидів", яка є частиною вікторіанських святкових традицій (як у "Різдвяній пісні в прозі" Чарльза Дікенса). А також описує вечірки, спонтанні візити, загальну веселість Різдва, катання на санчатах, смаження зефіру та ностальгійні розповіді про попередні святкування.

Хоча Вільямс записав багато різних версій протягом свого життя, оригінальна пісня 1963 року залишається найпопулярнішою і найвідомішою.

It's the Most Wonderful Time of the Year постійно потрапляла до хіт-парадів попсинглів по всьому світу у 2010-х і 2020-х роках.

У грудні 2016 року вона розпочала серію щорічних входжень до чарту Billboard Hot 100, вперше потрапивши до десятки найкращих у грудні 2018 року.

Дін Мартін — Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!

Попри те, що у її тексті не згадується жодного свята, пісня Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! належить до списку найпопулярніших різдвяних записів.

Композитори Джул Стайн і Семмі Кан написали пісню спекотного липневого дня в Голлівуді у 1945 році. Вони хотіли втекти від спеки і уявляли собі місце, де було б набагато прохолодніше.

Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! — це історія про двох закоханих, які застрягли в хуртовині, але зібралися разом біля теплого вогню.

Вперше її записав Вон Монро. Вона одразу стала стала хітом і протягом п'яти тижнів після Різдва посідала перше місце в чарті Billboard Best Sellers.

Існує багато версій Let It Snow!, але найпопулярнішими вважають кавери Френка Сінатри та Діна Мартіна.

Версія Мартіна вийшла у 1959 році. А у 2018-му вперше увійшла до чарту Billboard Hot 100 і відтоді щороку посідала 8 місце до 2023 року.

У 2017 році кліп на цю пісню в українському перекладі представили Шпилясті кобзарі. Щоправда, їхній переклад далекий від оригіналу і цілковито присвячений різдвяній тематиці, і сам приспів звучить так "Це Різдво, це Різдво, це Різдво".

Хосе Фелісіано — Feliz Navidad

Пісню Feliz Navidad (з іспанської "З Різдвом Христовим") пуерториканський музикант Хосе Фелісіано записав у 1970 році.

Він написав цю пісню, відчуваючи тугу за домівкою та родиною, оскільки вони жили в Нью-Йорку, а він у Лос-Анджелесі.

Завдяки простому тексту — традиційному іспанському різдвяно-новорічному привітанню "Feliz Navidad, próspero año y felicidad" ("Щасливого Різдва, щасливого Нового року та щастя"), за яким іде текст англійською мовою "I wanna wish you a Merry Christmas from the bottom of my heart" ("Я хочу побажати вам щасливого Різдва від щирого серця"), — пісня здобула популярність у всьому світі.

Запис Фелісіано є однією з найбільш трансльованих різдвяних пісень у США та Канаді. А Американське товариство композиторів, авторів та видавців визнало його одним із 25 найпопулярніших різдвяних треків по всьому світу.

Майже через два десятиліття після релізу Feliz Navidad вперше увійшла до чарту пісень Billboard Hot 100 — у 2017 році, посівши 44 місце.

У грудні 2018 року знову увійшла до чарту, піднявшись на 34 місце. Два роки по тому вона вперше потрапила до десятки найкращих, одразу на 6 місці.

EXO — The First Snow

К-поп-артисти щороку випускають присвячені Різдву пісні — від веселих (як у NMIXX — Funky Glitter Christmas) до традиційних балад (як Girls’ Generation-TTS — Dear Santa), і навіть задерикуватих, нібито зі скаргами на свято (як Christmas EveL від Stray Kids).

Але є одна пісня, яка вже понад десять років повертається в чарти та дарує святковий різдвяний настрій. Це The First Snow від гурту EXO.

Вона вийшла у 2013 році корейською та китайською мовами. Це традиційна попбалада з проникливою лірикою.

У корейській культурі вважається надзвичайно романтичним, якщо ви зустрічаєте перший снігопад разом із коханою людиною. У тексті хлопці згадують про колишніх коханих і цікавляться, як вони почуваються, коли падає перший сніг цього року. Пісня викликає почуття глибокої туги і меланхолії, але також і оптимізму та обіцянки кращих днів.

Після релізу вона дебютувала на другому місці в цифровому чарті Gaon. Крім того, на 29 місці з'явилася в чарті Billboard K-pop Hot 100 і досягла піку на 12 місці за тиждень.

Відтоді пісня повертається до чартів у святковий сезон після першого снігопаду.

Неймовірну популярність їй принесла ера соціальних мереж, особливо TikTok. У 2023 році челендж охопив усю к-поп-індустрію, а також фанатів по всьому світу, які записували вірусний танець, кружляючи під першими сніжинками.

Це дало пісні не лише повернутися до усіх чартів Південної Кореї, а й очолити їх у режимі реального часу, ставши першою піснею бойзбенду, яка досягла "real-time all kill" у 2023 році, а також стала восьмою піснею Exo, яка зробила це.

Говорячи про різдвяні пісні, не можна не згадати й українського "Щедрика" Миколи Леонтовича, який став натхненням для всесвітньо відомої колядки Carol of the Bells, що є однією з найпопулярніших різдвяних пісень у світі.

Над "Щедриком" Леонтович працював протягом всього життя: першу редакцію закінчив у 1902 році, а п'яту — аж у 1919-му.

Уперше колядку виконав хор Київського університету 1916 року. Але славу їй принесло виконання хором Олександра Кошиця, який гастролював з нею по всьому світу.

Мелодія настільки сподобалась слухачам у США, що у 1936 році американець українського походження Петро Вільговський створив англійську версію слів. Саме тому вона й закріпилася у свійтовій музичній культурі як Carol of the Bells.

Колядку постійно використовують у рекламі, а також у мультфільмах, серіалах та фільмах. Зокрема, її можна було почути у "Південному парку", "Сімсонах", "Гріфінах", а також "Сам удома", "Міцному горішку 2", "Фрунцузькому зв'язковому" та новому сезоні "Доктора Хто".

Послухати усі ці пісні можна у спеціально створених плейлістах від Суспільне Культура — на Spotify та Apple Music.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок