Перейти до основного змісту
12 продуктів, які довго не псуються без світла та довго зберігають свою якість у холоді

12 продуктів, які довго не псуються без світла та довго зберігають свою якість у холоді

зимові продукти
Зимові продукти. Суспільне Культура/Ніка Назаренко

Коли діють графіки знеструмлення та існують перебої з електроенергією, особливу увагу варто приділяти продуктам, які не залежать від холодильника.

Такі продукти, як квашена капуста, буряк і морква — це не лише джерело вітамінів, а й кулінарна база, що витримує місяці зберігання в прохолоді. В списку продуктів таких продуктів, які можуть зберігатися досить довго в холоді — гарбуз, картопля, мед, крупи та сушені гриби.

Про те, які 12 продуктів можна зберігати дуже довго без холодильника та які принесуть користь вашому здоров'ю — в добірці Суспільне Культура.

Текст підготовлено на основі матеріалів Суспільного.

Ферментовані продукти — як-от квашена капуста та огірки.

  • Вітаміни: C, B6, K.
  • Корисні речовини: пробіотики, молочна кислота, калій, магній.
  • Термін зберігання: 3–6 місяців у прохолодному місці (0–10°C).

Ферментовані продукти, як-от квашена капуста й огірки, є невіддільною частиною української кухні.

Ця традиція з'явилася як спосіб тривалого зберігання овочів на зиму, коли ще не було холодильників та охолоджувачів.

Процес ферментації збагачує їх пробіотиками, роблячи ці продукти не лише смачними, а й корисними для травлення. У давнину їх готували в дерев'яних діжках, додаючи ароматні спеції та трави, такі як хрін, кріп чи чорний перець.

У народі квашену капусту вважали символом достатку, тому її обов'язково подавали на Різдво. А огірки, засолені з любов'ю, приносили до столу на весілля, вважаючи, що вони забезпечать подружжю щасливе життя.

Картопля

  • Вітаміни: C, B6, B3 (ніацин).
  • Корисні речовини: калій, магній, залізо, клітковина.
  • Особливість: сира картопля є джерелом вітаміну С, хоча його кількість зменшується під час термічної обробки.
  • Термін зберігання: 4–6 місяців у прохолодному (2–4 °C), сухому та темному місці.

Картопля, що прийшла в Україну у XVIII столітті, стала справжньою королевою столу.

Спочатку цей овоч сприймали обережно, навіть з острахом, але незабаром він завоював популярність завдяки своїй універсальності й поживності.

В українській культурі картопля символізує працьовитість і достаток. Існує прикмета: якщо ранньою весною картопля добре сходить, то й інші овочі вродять рясно.

Відомий художник Ван Гог вважав, що проста вечеря з картоплі символізує чесну працю робочого класу. Одна з його найвідоміших робіт — "Їдці картоплі" (1885) — відтворює глибокий соціальний і психологічний портрет селянства через зображення вечірньої трапези. Історію картини та скільки коштувала картопля за часів Ван Гога — читайте в матеріалі Суспільне Культура.

Буряк

  • Вітаміни: C, B9 (фолієва кислота).
  • Корисні речовини: калій, залізо, магній, антиоксиданти (бетаїн).
  • Термін зберігання: 4–6 місяців у сухому і темному місці (0–4 °C).

Буряк — один із найдавніших овочів, які вирощували на території України. Його цінували за простоту у вирощуванні, високу поживність і насичений смак.

Буряк є основою для українського борщу — страви, яка стала символом країни та увійшла до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Крім борщу, буряк використовували для солінь, салатів і десертів.

З буряком пов'язані численні прикмети. Наприклад, вважали, що великий урожай буряків віщує теплу зиму. А якщо під час копання коренеплоду знайдеться дуже круглий і гладкий буряк — це до гарної звістки.

В українській культурі буряк символізує здоров'я і міцність, що й недивно, враховуючи його користь для серцево-судинної системи.

Морква

  • Вітаміни: A (бета-каротин), K, B6.
  • Корисні речовини: калій, біотин, антиоксиданти.
  • Термін зберігання: 4–6 місяців (0–2°C).

Моркву вирощували на території України ще з часів Київської Русі. У народній мудрості морква була символом працьовитості: гарна морква виростала тільки в тих, хто ретельно дбали про землю.

Вважали, що якщо моркву висіяти в теплу погоду — урожай буде багатим. В Україні також побутувала прикмета: якщо восени морква дуже солодка, то зима буде довгою і сніжною.

Гарбуз

  • Вітаміни: A, C, E.
  • Корисні речовини: калій, магній, антиоксиданти (лютеїн, зеаксантин).
  • Термін зберігання: 3–6 місяців у сухому, прохолодному місці (10–15 °C).

Гарбуз народився на теренах Америки. Більшість корінних народів США використовували цей овоч у солоних стравах, а коли на континенті з'явилися перші європейські колонізатори, то гарбуз став частиною і їхнього раціону.

Гарбузи потрапили до Європи (включно з Україною!) приблизно у XVI–XVII сторіччі. В Україні овоч доволі швидко стали використовувати у різноманітних стравах: його запікали, додавали до каш, заквашували, як капусту (рецепт можна знайти, наприклад, у "Новій кухні вітаміновій" 1928 року), тушкували, запікали, а у Львові 1920-х — подавали з пармезаном та томатним соусом.

Гарбуз в українській культурі має особливе значення. Цей яскравий овоч із давніх часів уособлював достаток і родинне благополуччя. Гарбуз вважали символом захисту, тому його насіння часто зберігали як оберіг. Його використовували не лише для приготування каш чи запіканок, а й як декоративний елемент.

Однак найбільшу славу гарбуз здобув завдяки традиції дарувати його небажаному жениху. Фраза "дати гарбуза" стала крилатою. Водночас гарбуз символізував щедрість природи: якщо він добре вродив, то рік обіцяв бути ситим.

Більше про історію гарбузів та рецепти страв — читайте у великому матеріалі Суспільне Культура.

12 продуктів, які довго не псуються без світла та довго зберігають свою якість у холоді
Гарбуз. Суспільне Культура/Колаж: Ніка Назаренко

Сушені гриби

  • Вітаміни: D, B2, B3.
  • Корисні речовини: калій, селен, антиоксиданти.
  • Термін зберігання: 1–2 роки у герметичних контейнерах за кімнатної температури.

Сушені гриби здавна були одним із найцінніших продуктів української кухні. Їх збирали у Карпатах і на Поліссі, ретельно очищали й сушили на сонці або в печах.

Сушені гриби використовували для приготування борщу, юшки чи куті, адже вони додавали стравам насиченого смаку та аромату.

Прикмета свідчила: якщо влітку в лісі багато грибів, то зима буде сніжною. А ще існувала традиція: сушені гриби зберігали в полотняних мішках, вважаючи, що вони принесуть у дім добробут і затишок.

Гриби по-чернівецьки, натина та "Пухарик" — читайте три осінні рецепти з книги "Смаки Буковини". Дізнавайтеся також, як робити косяки з часником та потравкою з грибами й куркою — так, як їх готують жительки Костопільської громади на Рівненщині.

Сушені фрукти

  • Вітаміни: A, C, E, B6.
  • Корисні речовини: клітковина, калій, антиоксиданти.
  • Термін зберігання: 6–12 місяців у сухому прохолодному місці.

Сушені фрукти, або "узварні", традиційно готували в кожній українській родині. Яблука, груші, сливи сушили восени, щоб узимку варити з них узвар — напій, який обов'язково належав до різдвяного меню. Це був спосіб зберегти літні дари природи на холодний період, коли свіжі фрукти вже не доступні.

Вважали, що узвар, зварений із грушами, приносить родині щастя, а якщо додати яблука — здоров'я. Прикмета казала: якщо фрукти добре висушили і вони не псуються, то рік буде спокійним і успішним.

12 продуктів, які довго не псуються без світла та довго зберігають свою якість у холоді
Узвар. apetit.com.ua

Житомирянка Кароліна Іщук три роки разом із родиною виготовляє пастилу, сушені фрукти та м’ясні джерки. Для цього в домашніх умовах облаштувала власний "солодкий цех".

"Спочатку ми почали виготовляти пастилу для своїх дітей. Моя старша донька не дуже хотіла їсти свіжі ягоди. А перероблені їй сподобалися. Згодом і для молодшого сина, якому було пів року, пастила стала першим ягідним прикормом. Тоді якраз зима була, свіжих ягід не було, а ми в селі зробили чимало запасів заморожених ягід. Тож я і вирішила виготовляти пастилу. Спершу робили все в духовці, бо спеціального приладдя не було", — каже підприємиця.

У асортименті в неї сьогодні 48 різних смаків солодощів із фруктами, овочами, ягодами, горіхами та насінням. Всі з них вона створила сама. Історію жінки читайте в матеріалі Суспільного.

Мед

  • Вітаміни: невеликі кількості B1, B2, B6, C.
  • Корисні речовини: антиоксиданти, природні цукри, ферменти.
  • Термін зберігання: практично необмежений у герметичній тарі.

Мед — не лише смачний, але й корисний. Властивості меду можуть зберігатися тисячі років. Наприклад, у пірамідах Хеопса знайшли глиняні глечики з медом, якому було понад п'ять тисяч років. Цей мед зберігся у доброму стані. Також знайшли зерна пшениці, які, завдяки консерваційним властивостям меду, проросли. Високий вміст цукру в меді забезпечує його тривале зберігання.

У слов'янській міфології бджола мала сакральне значення, тому медові надавали особливу шану. Його використовували не лише як їжу, а й у ритуалах — від весіль до обрядів очищення. Мед був складником багатьох українських страв, зокрема медівників, куті та різдвяних напоїв. У народі казали: "Мед — то Божа їжа". Він символізував благословення й гармонію.

12 продуктів, які довго не псуються без світла та довго зберігають свою якість у холоді
Імбир, мед, малина. Колаж: Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

Найкраще зберігати мед у скляних банках, особливо акацієвий, в кімнатній температурі. Якщо акацієвий мед охолоджується, він швидше кристалізується. Інші види меду можна зберігати в дерев'яних бочках, дерев'яних відрах, емальованих відрах або харчовому пластику. Про те, як правильно зберігати мед, які його лікувальні властивості та як відрізнити натуральний мед від підробки — розповідає доктор ветеринарних наук, завідувач кафедри мікробіології Поліського національного університету та голова ГО "Клуб професійних пасічників Житомирщини" Олександр Галатюк.

З давніх часів українці використовували цей поживний продукт у родинних стравах. Зокрема, мак, родзинки та мед використовує в сімейному рецепті куті Марія Олексієнко з Херсона. Цей спосіб приготування вона дізналася від мами, разом з якою була переселена в Україну з Польщі у 40-х роках минулого століття.

Крупи (гречка, рис, пшоно)

  • Вітаміни: B1, B2, B6, E (залежить від виду крупи).
  • Корисні речовини: магній, залізо, фосфор, клітковина.
  • Термін зберігання: 1–2 роки у сухому прохолодному місці.

Крупи завжди були основою українського столу. Гречка, яку називають "царицею круп", стала популярною ще в Київській Русі. Пшоно належало до складу традиційної кулеші, а рис, хоча й з'явився пізніше, став незамінним у куті. Крупи були символом достатку та ситності, особливо в холодну пору року.

У народі існували прикмети: якщо гречка добре вродить, то зима буде м'якою. А ще говорили: "Хто їсть кашу, той має силу."

Крупи вважали не лише їжею, а й оберегом дому, адже їх зберігали у великій кількості для впевненості в завтрашньому дні.

Гречка з'явилася на наших теренах не одразу: вона походить із Південно-Східної Азії, саме там її почали вирощувати уперше. Звідти вона перекочувала й до інших територій. Та з гречкою пов'язана не лише кухня — гречка використовувалась у народних обрядах і ворожіннях, на Різдво, оскільки вірили, що вона здатна принести родині добробут. Більше про її особливості та що приготувати з гречки — читайте в матеріалі Суспільне Культура.

Бобові: квасоля, горох

  • Вітаміни: B1, B6, фолієва кислота (B9).
  • Корисні речовини: рослинний білок, залізо, магній, клітковина.
  • Термін зберігання: 1–2 роки у сухому темному місці.

Квасолю й горох вирощували майже в кожному господарстві, адже вони були невибагливі до клімату і збагачували ґрунт. Ці продукти використовували для супів, запіканок і навіть десертів. Горох також був інгредієнтом святкової куті. У культурі бобові символізували родючість і оновлення.

До речі, бобові становили великий відсоток раціону гладіаторів, адже надавали поживні речовини для сили та здоров'я.

Імбир

  • Вітаміни: C, B6.
  • Корисні речовини: гінгерол, калій, магній, антиоксиданти.
  • Термін зберігання: до 1 місяця у холодильнику або до 6 місяців у морозильній камері.

Імбир, хоч і екзотичний для українських земель, з часом став популярним завдяки своїм цілющим властивостям. Його використовували для зміцнення імунітету, лікування застуд і навіть як спецію до різдвяного печива.

Імбир символізував силу та здоров'я. Вважали, що напій з імбиром може "розбудити" людину взимку, надаючи енергії.

Горіхи

  • Вітаміни: E, B2, B6.
  • Корисні речовини: омега-3 жирні кислоти, магній, фосфор, антиоксиданти.
  • Термін зберігання: 6–12 місяців у герметичних контейнерах у прохолодному місці.

"Волоський горіх можна вирощувати на всій території України, але особливо сприятливими є умови в південних і південно-західних областях. Там урожайність рослин буде більшою", — розповідає кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри біології, екології та агротехнологій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Вікторія Осипенко.

За словами науковиці, горіхи добре ростуть та родять у кліматичних умовах України — грецький або волоський.

Та у селі Саф'яни Одеської області ростуть інші горіхи-велетні. Їх вирощує селекціонер з Ізмаїла Олександр Пономаренко. На рахунку чоловіка три авторські великоплідні сорти волоського горіха та один — фундука.

"Для того щоб вивести сорт, береться найкращий запилювач, дерево вкривається, перезапилюється, збираються плоди, висаджуються, і потім з усього, що є, обирається найкраще. Тобто ми в молодий сіянець прищеплюємо з найкращих горіхів гілочку і вона передає свої найкращі якості", — розповідає чоловік.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок