У Нью-Йорку з 8 по 17 листопада проходить ретроспектива стрічок українського та вірменського режисера Сергія Параджанова. Подію організували "Довженко-центр" та міжнародний центр Anthology Film Archives до 100-річчя митця.
Про це пише "УП.Культура" з посиланням на директорку "Довженко-центру" Олену Гончарук.
Покази стрічок проходять у кіноархіві Anthology Film Archives. Ретроспективу організувала платформа RIBBON, яка активно підтримує українську культуру.
Окрім найпопулярніших кінокартин, як-от "Тіні забутих предків", "Легенда про Сурамську фортецю", "Ашик-Керіб" чи "Колір граната", глядачам показують і менш відомі роботи з раннього періоду режисера. Їх знайшли завдяки спільній роботі "Довженко-центру" із Cineteca di Bologna. Польська компанія Fixafilm створила відскановані копії таких фільмів: "Андрієш" (1954), "Капела «Думка»" (1957), "Перший парубок" (1958), "Наталя Ужвій" (1959), "Українська рапсодія" (1961), "Київські фрески" (1966), "Золоті руки" (1957), "Квітка на камені" (1960–62).
Після першого показу організатори провели дискусію: розповіли про бекграунд Параджанова й особливості доби, у яку він творив. Обговорили також стиль соцреалізму у фільмах режисера, його картини українського періоду тощо.
"Самі глядачі цікавилися, чому такими різними виглядають роботи, зафільмовані з одним і тим самим оператором: власне, «Андрієш» і «Колір граната». А також звернули увагу на присутність і опрацювання теми війни у різних фільмах Параджанова та пов'язали із сучасним контекстом війни Росії проти України", — сказала Олена Гончарук у коментарі для "УП.Культура".
Аудиторія ставила запитання про те, чи вплинув на візуальний стиль "Андрієша" голлівудський мюзикл "Чарівник країни Оз" (1939), а також дискутувала про значення слів "дружба народів" у радянському розумінні та конструкт національних спільнот як "молодших братів і сестер".
Також Олена Гончарук зазначила, що перший показ у день відкриття зібрав не надто багато глядачів:
"Можливо, «Андрієш» та «Думка» настільки невідомі, що мало про що говорять глядачам. Хоча тут мав би спрацювати інтерес першовідкривачів. А можливо, дуже скромна промоція ретроспективи".
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]