Перейти до основного змісту
Як виникли позивні Українського радіо, життя та ефір під час Другої світової війни, репресії — історія радіо | ПОДКАСТ

Як виникли позивні Українського радіо, життя та ефір під час Другої світової війни, репресії — історія радіо | ПОДКАСТ

Українське радіо
Як слухали Українське радіо. Cуспільне

"Життя в ефірі" — проєкт до сторіччя Українського Радіо. До сторіччя розповідаємо про те, якою була історія Українського радіо.

Чому радіо почало мовити з Харкова? Які українські вчені підготували технічну базу для регулярного радіомовлення в Україні?

Хто винайшов радіо?

Суперечки про те, хто є винахідником радіо точаться вже більше століття. Росіяни наполягають, що це був Олександр Попов, а італійський вчений Гульєльмо Марконі лише вкрав його винахід.

Обидва вчених претендували на першість у винайденні радіо. Але жоден із них насправді його не винаходив і обоє це розуміли.

Хто ж винайшов радіо та яка роль у цьому Гульєльмо Марконі, людини, яка за видатний внесок у створення бездротової телеграфії отримала Нобелівську премію? Як росіяни робили із Попова "винахідника"? Як долучились до розвитку радіо українські вчені?

Як працювало Українське Радіо за часів Сталіна?

"1937 року робочий день починався зі страху, який охоплював кожного, хто підходив у Радіодомі до дошки оголошень: кого ще звільнили, тобто кого вночі заарештували?", — згадувала випускова редакторка харківського радіо Сусанна Розова.

  • Про що були програми у перші роки роботи Українського Радіо?
  • Як проводили звукозапис до винайдення магнітофонів?
  • Хто був першим диктором Українського Радіо?
  • Як українці слухали радіо до того, як у Радянському Союзі почали випускати приймачі?

Чому на початку ХХ століття радіо не могло обійтись без оркестру та хору?

Два оркестри і хор Українського Радіо — майже ровесники самої радіостанції. У ті часи радіо працювало тільки у прямому ефірі, тож художнім колективам доводилося щоразу грати твори вживу.

Пісні Івасюка й музика до фільмів: де ви могли чути художні колективи Українського Радіо?

Майже всі хіти 70-х, які досі знає і співає країна, були записані завдяки Українському Радіо. Симфонічний оркестр та хор Українського Радіо звучав у багатьох кінофільмах. А з відновленням державної незалежності розпочався новий етап видовищних шоу, концертів з аншлагами у Будинку звукозапису та гастролей на трьох континентах.

Що сталося з репресованими у 1930-ті роки працівниками Українського Радіо?

1930-ті роки минулого століття стали темними часами для всього українського народу. Сталінські репресії, які винищили майже всю українську інтелігенцію тих часів, не оминули і працівників Українського Радіо.

За що розстріляли радійників, від голови радіокомітету до завідувача музичним сектором, які забезпечували ефір 24 серпня 1936 року? Чому їхні родичі не знали, що сталося з репресованими аж до 1990-х?

Як працювало радіо під час Другої світової війни?

Під час Другої світової війни роль радіо різко зросла. Воно було основним джерелом інформації для цивільних, а також засобом зв'язку для військових. Журналістам доводилося чергувати ночами на даху будинку радіо, аби гасити запалювальні бомби і не допустити пожежі. Як працювало Українське Радіо у перші воєнні роки та як склалася доля одного з радійників, який не встиг евакуюватися з Києва — дивіться та слухайте у відео.

Позивні "Реве та стогне Дніпр широкий"

Позивні "Реве та стогне Дніпр широкий..." вперше пролунали під час Другої світової в ефірі радіостанції, яка виходила в ефір з потяга. Що це була за радіостанція, і чому вона опинилася у залізничних вагонах? Яка історія бандуриста, у виконанні якого роками звучала класична версія позивних? Як сталося, що вибрані у далекому 1943-му році позивні увійшли в історію українського радіомовлення і лунають в ефірі донині?

Повернення радіо до зруйнованого Києва після Другої світової війни

Спогади очевидців про німецьку окупацію, зруйнована економіка, спалахи захворювань і післявоєнна відбудова – ці та інші теми висвітлювало Українське Радіо після повернення до Києва з евакуації у січні 1944 року.

Мовник зіштовхнувся з проблемами відновлення, браком кадрів і техніки, але поступово налагодив свою роботу. Вже за рік після повернення до столиці кількість випусків новин вдалося збільшити вдвічі та перевершити довоєнний рівень.

Українське радіо залишається на зв'язку зі слухачами і вже скоро починає отримувати стоси листів від своїх шанувальників. Яким було життя в Україні у перші післявоєнні роки? Як працювало в ті часи радіомовлення?

Розквіт радіо у 1960-х роках

У 1960-х роках радіо було найпоширенішим і найдоступніший засобом масової інформації. Окрім всеукраїнського, працювали обласні, районні, сільські радіостанції, і навіть радіовузли на окремих підприємствах. У ефірах звучали і випуски новин, і суспільно-політичні програми, і музика, і театральні постановки.

Нині технології змінюються так швидко, що чи не головним завданням журналіста є встигати їх вивчати та впроваджувати. Але в 1960-70 роках професія журналіста була значно романтичнішою: замість телефона в руках 6-кілограмовий "Репортер", а замість комп'ютера — кілометри плівки і ножиці.

Цензура на радіо в СРСР

Поширювати українську мову і культуру, залишатися по суті українським радіо доводилось у різні часи та за різної влади. Багато людей сьогодні не уявляють умови життя в Радянському Союзі і мають достатньо спрощене розуміння тодішньої цензури. Тож коли з'явилися обмеження свободи слова і у чому вони полягали? Як Українському Радіо вдавалося залишатися українським навіть за таких умов?

Виникнення Радіо Промінь та Радіо Культура

Володимир Івасюк та Океан Ельзи: хто записував музику в Будинку звукозапису Українського Радіо

У 1970-х роках Будинок звукозапису Українського Радіо був фактично монополістом, однією із двох у Києві професійних студій. Будинок, у якому записувалися хіти української естради 1970-х, деякі альбоми нинішніх кумирів публіки, зокрема гурту Океан Ельзи, еталонні зразки звучання творів академічної класики. Будинок, у якому проводять репетиції, записують твори та дають концерти художні колективи Українського Радіо.

Радіотеатр: якими були перші радіовистави у 1930-х роках?

Радіотеатр, як новий яскравий жанр почав розвиватися по всьому світу в 1930-их роках минулого століття. На Українському Радіо — теж. Нині радіодрами все ще популярні, але це досить складний і дорогий продукт, який собі можуть дозволити лише потужні мовники.

Не лише "Радіодиктант": як створювали знакові проєкти Українського Радіо

Українське Радіо дало життя багатьом відомим проєктам і навіть окремим жанрам. Але були і є програми, які стали настільки популярними, що самі популяризували Українське Радіо. Серед них — програма "Колос", яка звучить в ефірі Українського Радіо рекордні 60 років.

У радянські часи ця програма була дуже важливою для селян, які жили в УРСР. Водночас першою популярною програмою, яка була повністю побудована на піснях і гуморесках стала "Від суботи до суботи".

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок