У Японії до 30 листопада триває 19-й Кінофестиваль фільмів про біженців. У програмі 6 документальних та художніх стрічок. Серед них — робота польського режисера Мачека Гамели "Звідки куди", присвячена українським переселенцям.
Про це розповідає японське видання Kyodo News.
Кінофестиваль фільмів про біженців (RFF) був започаткований у 2006 році з метою підвищення обізнаності про проблеми біженців у Японії за допомогою кіно, і відтоді проводиться щорічно. За ці роки було показано 265 фільмів з усього світу, а участь взяли понад 100 000 людей.
Цьогоріч організатори закликають глядачів замислитися над своїм зв'язком зі світом і подумати над тим, що таке мир на тлі ескалації конфліктів, воєн і гуманітарних криз, внаслідок яких понад 122 мільйони людей стали вимушеними переселенцями, згідно з даними Управління верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) на середину року 2024 року.
Відбираючи фільми, Рейко Ямазакі, старша працівниця УВКБ ООН з питань зовнішніх зв'язків з Японією, зазначила, що вони хотіли показати стійкість, мужність і надію біженців: "Зрозуміло, що біженці виживають у дуже складних умовах, але ми намагалися вибрати документальні та художні фільми, які показують позитивні аспекти, що можуть надати надію".
"Коли ми використовуємо слово «біженець», нам важко побачити життя та особистості цих людей. Я хочу, щоб за допомогою фільмів глядачі зрозуміли, що це люди, які мають таких же друзів, сім'ї, рідні міста, роботу і повсякденне життя, як і ми".
Японський гітарист MIYAVI, який є послом доброї волі УВКБ ООН, напередодні відкриття фестивалю підкреслив "розмаїття голосів, яке підсилює цьогорічний фестиваль". Цьогорічні історії походять із Сирії, України та Афганістану.
"Ці фільми відображають потужні, реальні історії тих, хто був змушений покинути свої домівки, ілюструючи непорушні родинні зв'язки та мужність, необхідну для відбудови на новому місці", — сказав він.
Фестиваль відкрився показом фільму "Прогулянка" (The Walk) македонської режисерки Тамари Котевської. Стрічка розповідає про подорож Європою Амаль — ляльки, яка зображує сирійську дівчинку-переселенку. Вона та її лялькарі, які самі є біженцями, вирушають від сирійсько-турецького кордону на прогулянку, яка простягається приблизно на 8000 км до Західної Європи. Дорогою вони зустрічають інших біженців, збирають довкола доброзичливців, а також і тих, хто кричить "ганьба".
У програмі покажуть фільм "Звідки куди".
Це повнометражний документальний фільм польського режисера Мачека Гамели, який ілюструє збірний образ українських переселенців: дітей, жінок, літніх людей та чоловіків, які після вторгнення Росії змушені були залишити свої домівки і їхати у невідоме майбутнє.
Події стрічки відбуваються в евакуаційному бусику. Водієм був сам Гамела.
Бортова камера здебільшого спрямована на пасажирів фургона, що сидять на задньому сидінні, фіксуючи їхній стан, коли вони їдуть далі від бойових дій, залишаючи позаду своїх синів, чоловіків і домівки.
Прем'єра стрічки відбулася у 2023 році на Каннському кінофестивалі. А на Одеському міжнародному кінофестивалі та на кінофестивалі у Цюриху (Zurich Film Festival) фільм здобув нагороду в номінації "Найкращий документальний фільм".
Він також забрав головну нагороду міжнародного журі кінофестивалю повнометражних фільмів War On Screen та отримав Pare Lorentz Award від Міжнародної асоціації документального кіно.
Крім того, робота увійшла до короткого списку премії "Оскар" у категорії "Повнометражний документальний фільм".
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]